ÚvodAktualityJihočeské muzeum v Českých Budějovicích slaví 140 let
Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích slaví 140 let

  • 24. května 2017
V letošním roce slaví Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích 140 let od svého založení. Oslavit toto výročí můžete návštěvou výstavy s názvem "K poučení a zábavě", která prezentuje jednotlivé fondy ukázkami nejstarších přírůstků, medailony donátorů a významných muzejních pracovníků, nechybí dobové dokumenty a korespondence, ukázky původních expozic či uložení sbírkových předmětů, portréty ředitelů muzea nebo stavební plány budovy. Výstava v muzeu potrvá celou letošní sezónu až do 29. října 2017.
České budějovice muzeumPrvní muzea v moderním slova smyslu vznikala na našem území od počátku 19. století, nejprve v zemských metropolích, v průběhu století i v dalších větších městech. V první polovině roku 1877 ustavili zámožní budějovičtí měšťané Musejní spolek a městská rada schválila stanovy nového městského muzea. Muzeum řídil správní výbor, v němž zasedaly významné osobnosti zdejšího politického, hospodářského a kulturně-společenského života. Muzeum sídlilo nejprve v domě č. p. 16 na náměstí, později se sbírky přestěhovaly do domu U Tří korun vedle radnice, kde byly zpřístupněny veřejnosti. Základem původního sbírkového fondu se staly dokumenty a historické památky uložené původně na radnici, dary předních měšťanských rodin i budějovických rodáků pobývajících v cizině, podstatnou část fondu tvoří archeologické nálezy z výzkumu mohyl v Plavu.

Roku 1888 se muzeum rozdělilo na dvě části, Průmyslové muzeum s kreslírnou a modelovnou a Přírodovědné a uměleckoprůmyslové muzeum, v jejichž čele stáli samostatní kustodi. Příliv sbírkových předmětů v 90. letech 19. století si vynutil výstavbu moderní novorenesanční budovy, která byla slavnostně otevřena 11. 7. 1903. V roce 1927 muzeum převzalo sbírky Diecézního musea a o rok později vznikla při muzeu Vlastivědná společnost historická.

České BudějoviceZa okupace byli čeští zaměstnanci propuštěni, stálé expozice zrušeny a výstavní sály přeměněny na skladiště. Expozice se znovu otevřely veřejnosti roku 1947. V 50. a 60. letech teď už Krajské vlastivědné muzeum přebíralo sbírkové fondy ze zrušených městských muzeí v Horní Plané, Trhových Svinech, Lišově či Třeboni, vznikaly nové stálé expozice přírodních věd a historie a na tvrzi Žumberk u Nových Hradů vznikla expozice jihočeského lidového nábytku. Od roku 1979 převzalo Jihočeské muzeum do správy strážní domek koněspřežní železnice v Mánesově ulici, který byl po rekonstrukci v roce 1992 zpřístupněn veřejnosti.

Ve správě muzea se v současné době nalézá kolem 800 000 sbírkových předmětů z oboru přírodních a společenských věd, pracuje zde celá řada specializovaných klubů a kroužků a instituce vydává pravidelně čtyři odborné časopisy. Expozici lze navštívit až do 29. října 2017 denně (kromě pondělí), včetně svátků od 9:00 do 17:30. Vstupné pro dospělé vyjde na 25 Kč, snížené stojí 15 Kč a rodinné 55 Kč.
Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích Kultura

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj