ÚvodAktualityJedinečná výstava francouzského impresionismu právě začíná
Kultura

Jedinečná výstava francouzského impresionismu právě začíná

  • 29. června 2019
Již dnes, 29. června 2019 začíná v Národní galerii Praha výstava francouzského impresionismu, která je svým rozsahem v českých dějinách zcela jedinečná. V paláci Kinských bude až do 13. října představeno šest desítek děl od Clauda Moneta, Edgara Degase, Édouarda Maneta, Berthe Morisot, Augusta Renoira, Paula Gauguina, Alfreda Sisleyho a řady dalších.
ImpresionistéSbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. letech dánský podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen. Francouzští impresionisté jsou dnes chloubou sbírky každého muzea. Nakupovat jejich díla ale vyžadovalo ve své době nemalou dávku odvahy a sběratelské intuice. Průkopníkem sbírání impresionistů v severním Evropě byl právě Wilhelm Hansen – v průběhu první světové války a krátce po ní se mu podařilo shromáždit kolekci, jež neměla a nemá ve Skandinávii konkurenci.

improesionistéVýstava v paláci Kinských, která u nás probíhá pod záštitou Národní galerie od 29. 6. do 13. 10. 2019, představuje výběr stěžejních obrazů z Hansenovy sbírky, jehož jádrem jsou díla francouzských impresionistů. Zastoupeni jsou Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoir, Camille Pissarro, Berthe Morisot, Alfred Sisley a další. Jde zároveň o průřez francouzským malířstvím 19. a raného 20. století, se zaměřením na tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentuje Eugène Delacroix, realistický způsob zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot a umělci barbizonské školy a k vidění jsou i díla Édouarda Maneta. Ze sbírky obsahující šest desítek obrazů vynikají také postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.
 

Monetův most, Sisleyho loděnice a další skvosty

ImpresionistéPrvní díla Hansen zakoupil v září 1916 v Paříži, mimo jiné od Ambroise Vollarda (1866 – 1939) a galerie Bernheim-Jeune, od níž získal například Monetův Most Waterloo, Zataženo a portrét Marie Hubbard od Berthe Morisot. V roce 1918 pak od Paula Rosenberga (1881–1959) odkoupil Degasův skvělý pastel znázorňující ženu při toaletě a Sisleyho Loděnici v Saint-Mammès. Mezi jeho rané akvizice patří také Gauguinův obraz Malinké se něco zdá, etuda, který získal v roce 1916 od ovdovělé Mette Gauguin a Portrét mladé ženy Vaïte (Jeanne Goupil), který koupil v roce 1918 od původního zadavatele, dívčina otce Augusta Goupila, žijícího v tahitském Papeete. 

Hansen, který zbohatl díky práci v pojišťovnictví, svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie Praha ji nyní vůbec poprvé zpřístupňuje návštěvníkům ve střední Evropě. Výstava bude otevřena denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin, ve středu a v sobotu až do 20 hodin.
Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha