Úvod > Aktuality > Jak vypadá nejvyšší česká hora Sněžka z ptačího pohledu
Příroda

Jak vypadá nejvyšší česká hora Sněžka z ptačího pohledu

  • Vydáno3. ledna 2016
Hory známe jen z pohledu z nížin a z jejich vrcholů, na které se ale nejdřív musíme vyšplhat. Moderní technika teď nabízí neobvyklou perspektivu.
S tou výškou je to ale složitější. Sněžka sice podle nedávného přeměření má opravdu 1603 metry (respektive 1603,3 metru), jak nás učili ve škole, ale tento bod leží na území Polska asi 3,5 metru od česko-polské hranice. Ano, je to banalita, ale právě na banalitách stojí svět. A navíc je to prostě zajímavé.
 
Sněžka je národním symbolem, na který se chce podívat každý Čech. Právě proto je tu v sezoně tak „husto“ a právě proto sem taky vede lanovka. I děti, staří, nemocní a postižení lidé mají přece právo dotknout se nejvyššího bodu své vlasti. I to je ale složitější. Skutečným nejvyšším bodem České republiky je totiž ve skutečnosti anténa na vysílači  na Pradědu v Hrubém Jeseníku. Nadmořská výška hory je 1491 metru a vysílač k ní přidává 162 metry, což je celkem 1653 metrů – o 49,7 metru výš, než leží vrcholek Sněžky. Myslíme polský vrcholek...

Při pohledu shora vyniknou i jizvy cest, které na Sněžku vedou. Lidé si sem ze všech stran vychodili pěšinky, které později někde i vyasfaltovali a opatřili řetězy. Má to tak být, nebo by měly vysoké hory zůstat aspoň trochu nedostupné? O tom můžete složitě filozofovat. Každopádně si ale nezapomeňte větrovku, protože na Sněžce dost fouká. V lednu 2007 tu vichřice dosáhla rychlosti 216 km/h.
 
A co na snímcích Upvision lze vidět?
 

1. Polská bouda
Té dřívější se říkalo Slezská (také Pruská) a pocházela z roku 1850. Dnešní „ufo“ vzniklo v roce 1976 jako hotel a meteorologická stanice.
 





2. Kaple svatého Vavřince
Čtrnáct metrů vysoká rotundová stavba byla vysvěcena v srpnu 1681 a stojí na polské straně Sněžky. Postavil ji slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch.

3. Česká poštovna
Stavba z roku 2007 je dřevěnou skládačkou z 20 000 dílů. Coby nej­vyšší poštovní úřad v Česku má PSČ 542 91.
 
4. Horní stanice lanovky
Původní lanovka na Sněžku přes Růžovou horu vedla od roku 1949. V letech 2012–2014 prošla rozsáhlou modernizací.
 
5. Dřevěný chodník, který vede od Luční boudy směrem ke Sněžce.
Luční bouda existuje asi od 17. století, je nejstarší horskou chatou na hřebenech Krkonoš a jednou z největších v Evropě. Dnešní podoba pochází z let 1939–1940.
 
6. Budova Slezského domu (Dom Ślaski).
Je to jednou z nejpěknějších horských bud v Krkonoších. Slezský dům se nachází pod Sněžkou v nadmořské výšce 1 400 m na důležité křižovatce turistických cest na samotné polsko-české hranici, u které v minulosti stávala také česká Obří bouda, ta ale byla zbořena v roce 1982.
 
 
Zajímavost:
Mohutný masív Sněžky ukrývá celkem sedm kilometrů historických chodeb uspořádaných v pěti patrech. Jde o pozůstatky těžby měděné, arzenové a wolframové rudy od středověku až do poloviny minulého století. Část dolu Kovárna si můžete prohlédnout na podzemní exkurzní trase.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Historický důl Kovárna v Obřím dole

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m. Až do roku 2024 se do podzemí Sněžky nepodíváte, důl prochází rekonstrukcí.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda