ÚvodAktualityJablečné Holešovice: v Praze 7 se chystají ovocné slavnosti
Gurmánská turistika

Jablečné Holešovice: v Praze 7 se chystají ovocné slavnosti

  • 8. října 2019
V Česku se ročně vypěstuje kolem 150 tisíc tun jablek. Ta dlouhodobě drží první příčku na žebříčku nejoblíbenějšího ovoce. Každý Čech ročně spořádá průměrně 23 kilogramů jablek. V říjnu sezóna jablek vrcholí a po celé republice se konají slavnosti a festivaly věnované nejpopulárnějšímu ovoci. Praha není výjimkou. V sobotu 12. října 2019 se budou v holešovické tržnici v Praze 7 od 9 do 18 hodin konat Jablečné slavnosti a festival moštu a cideru.
JablkaFestivalu Jablečné Holešovice se v sobotu 12. 10. 2019 zúčastní více než 20 společností – ovocnáři, výrobci cideru a moštů nebo štrúdlů, džemů a dalších jablečných dobrot. K vidění a ochutnání bude na padesát českých odrůd jablek, z toho některé i velmi vzácné a staré, jako například Matčino, Zvonkové nebo Holovouský malináč – to je jablko, o kterém mluví dokonce „dobrý voják“ Švejk ve slavném románu Jaroslava Haška. Těšit se můžete také na degustaci moštů a ciderů, které se budou pít ze skla.

štrůdlV neposlední řadě budou mít na akci své zastoupení i výrobci pomůcek pro pěstování a zpracování jablek. Slavnosti také nabídnou rady pro pěstitele a prezentaci několika českých sadařů.

Připraven je i bohatý doprovodný program. Jabloňové sady a včely k sobě neodmyslitelně patří. Proto na slavnostech nebude chybět ani med několika chutí. Pro děti budou k vidění živé včelí úly a další zajímavosti, které jim zábavnou formou vysvětlí, co včelky umí a proč bychom bez nich neměli ani jablka. Po celý den se o dobrou náladu budou starat muzikanti hrající naživo.
Pražská tržnice – bývalá pražská jatka Památky

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.

Další aktuality

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha