ÚvodAktualityHradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění
Památky

Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění

  • 2. července 2016
Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Dnes se ale tato goticko-renesanční stavba těší z rok nového „kabátu“, za který získala i prestižní cenu Grand Prix architektů za rok 2016.
Hradec KrálovéVěž, která dříve sloužila jako zvonice, prošla během historie celou řadou oprav. Snad největší rekonstrukční práce probíhaly v poslední čtvrtině 20. století, kdy ale zásahy ovlivnily statiku věže. Dalším problémem byla nevhodná přístavba pokladny věže. Poté, co při čistění povrchů došlo k narušení historických materiálů, vznikl impuls ke kompletní rekonstrukci objektu. Základní koncept řešení vycházel z celkové potřeby rekonstrukce stavby, doplněný snahou vnést nový život do kulturní památky a o princip prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru.

Do vyčištěného historického prostoru Bílé věže byl po odstranění všech nežádoucích a nehodnotných konstrukcí vložen nový současný prvek interiéru – schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými a zábavnými programy. Novinkou jsou posuvná spodní ramena schodišť ve zvonovém patře. Do před rekonstrukcí zcela nepřístupné místnosti nad vstupem kaple sv. Klimenta bylo umístěno umělecké dílo – artefakt – unikátní 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje Bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá.

Bílá věžPamátka samotná získala znovu svůj původní vzhled a sama o sobě se opět stala dominantní kulturní památkou v Hradci Králové. Rekonstrukci Bílé věže neměl na starosti pouze ateliér Architekti Chmelík & partneři, ale citlivě s nimi spolupracoval i odbor památkové péče.

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin. Mimo klasických prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin. Prohlídka stojí 60 Kč, děti do 15 let zaplatí o dvacet korun méně.
Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

1. 6.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

8. 5.
Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží.

Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

15. 6.
Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.

Další aktuality

Na Starých Hradech u Jičína vítají jaro čokoládou

Jaro je tady a letos ho na Hradě a zámku Staré Hrady vítají ve znamení čokolády a pohádek! Těšit se můžete na čokoládový jarmark se spoustou čokoládových pochoutek. Na své si přijdou i dospěláci, kteří čokoládu zrovna nemusí – pro ně je z hradních sklepů připravena bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Čokoládové jaro bude na Starých Hradech až do neděle 16. června.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové se otevírá safari

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá od soboty 4. května 2024 venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
Příroda, Královéhradecký kraj

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Životní styl, Královéhradecký kraj

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Příroda, Královéhradecký kraj

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj