ÚvodAktualityHorní Lideč připravuje vánoční dárek pro rok 2019 – Trezor přírody
Zážitky

Horní Lideč připravuje vánoční dárek pro rok 2019 – Trezor přírody

  • 22. prosince 2017
Horní Lideč, nevelká obec ležící na soutoku říček Senice a Seninky, je mnohým známa díky originálnímu Česko-slovenskému mechanickému betlému. Málokdo si uvědomí, že se zde prakticky dotýkají hned čtyři chráněné krajinné oblasti – Beskydy a Bílé Karpaty na české straně, Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.
KarpatyA právě poloha uprostřed chráněných přírodních celků je motivem nového, odvážného a nadčasového projektu s pracovním názvem Trezor přírody. V centru obce tak vznikne na ploše 1215 m2 moderní multimediální expozice, která poskytne netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat.

Trezor přírody tak bude navozovat v multimediálním prostoru iluzi reálné přírody, která se bude měnit v čase. Bude nejen ukazovat přírodní scenérie, ale zejména spojení člověka s přírodou, jejich vzájemné ovlivňování. Projekt má významnou ambici být vzdělávacím prostředím, být názorným prostředkem k hledání vazeb mezi společenstvími rostlin, živočichů a lidí, k práci na projektu budou přizváni zástupci všech čtyř chráněných krajinných oblastí.

Trezor přírodyVirtuální příroda uvnitř Trezoru bude také propojena s vnějším prostorem, který bude zahrnovat přírodní tok říčky Senice a bude navazovat na naučnou stezku Vařákovy paseky. Vznikne zde přírodní biotop a arboretum původních přírodnin. Projekt je smělý, odvážný a ojedinělý, ale organizátoři jsou přesvědčeni o tom, že Horní Lideč bude tímto počinem inspirovat další obce nejen v České republice k následování. Vždyť zachovalá příroda je tím největším bohatstvím. Realizace projektu bude zahájena v příštím roce, první návštěvníky přivítá před Vánocemi 2019.
Mechanický betlém Horní Lideč Kultura

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Další aktuality

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
Památky, Zlínský kraj

Luhačovice po roce opět otevřou své léčivé prameny

O víkendu 10. a 12. května se v Luhačovicích na Zlínsku uskuteční tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark, swingovou hudbu či jezdce na historických kolech.
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Ve Valašském muzeu v přírodě se bude stavět májka

Tradiční lidová májová slavnost se odehraje tak jako každý rok první májový den v areálu Dřevěného městečka muzea. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 17:00. Máj ve Valašském muzeu tento rok postaví Valašský soubor písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm.
Památky, Zlínský kraj

Májové dny v rožnovském skanzenu: Májka, vyhánění ovcí na pastviny a zážitky pro celou rodinu

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se chystá na pestrý květnový program. Ve svém areálu nabídne ukázku májových slavností jako je stavění máje, ukázku jarních prací na valašské vesnici a poznání starých řemesel. Přijďte nasát atmosféru starých časů.
Památky, Zlínský kraj

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.
Zážitky, Zlínský kraj

Projeďte se v sobotu na kole mezi vinohrady

Poslední dubnová sobota 27. 4. 2024 bude patřit příznivcům oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Jedná se o otevření cyklistické sezóny – trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Připraveno bude pět cyklistických tras a jedna pěší trasa pro turisty, kteří dávají přednost pohybu "po svých".
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Ubytování, Zlínský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Památky, Zlínský kraj