ÚvodAktualityHlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

Hlavní turistická sezona v Plzni přináší prodlouženou otevírací dobu památek

  • 23. dubna 2016
Ačkoliv je plzeňská nabídka pro turisty pestrá a bohatá po celý rok, s hlavní turistickou sezonou to mají milovníci památek a návštěvníci jednotlivých turistických cílů přeci jen snadnější. Připravili jsme pro vás krátký přehled turistických atrakcí, které se od dubna otevřely návštěvníkům po zimní přestávce anebo prodlužují návštěvní dobu.

Muzeum církevního umění

Muzeum církevního uměníExpozice Muzea církevního umění v areálu bývalého františkánského kláštera bývá přes zimu uzavřená, a tak první návštěvníky vítá až nyní. Najdete zde celou řadu obrazů, soch a dalších uměleckých děl, z nichž mnohá by obstála v celoevropské konkurenci. Vrcholem návštěvy je “klenotnice“, kde najdete ta nejcennější umělecká díla, liturgické předměty a roucha. Za pozornost stojí také původní gotické fresky v kapli sv. Barbory nebo nejstarší dochovaná skříň v Čechách. V současné době, až do 29. května je navíc v muzeu výstava Současné sakrální umění – kresba, malba, plastika. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Loosovy interiéry

Loosovy interieryV Plzni můžete navštívit tři prohlídkové trasy, které vás provedou po čtyřech nově zpřístupněných interiérech od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny, byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerova rezidence. V průběhu zimní sezony se komentované prohlídky konaly každý čtvrtek a sobotu, od dubna je možné si zakoupit vstupenku i na neděli
 

Velká a Stará synagoga

Velká synagogaKaždá z plzeňských synagog nabízí svým návštěvníkům něco jiného. Velká synagoga, čtvrtá největší na světě a po budapešťské synagoze druhá největší v Evropě, na všechny příchozí působí svým impozantním prostorem. Vzhledem ke své velikosti i výšce věží je jednou z historických dominant Plzně. Stará synagoga je naopak skrytá ve vnitrobloku jednoho z domů ve Smetanových sadech, nedaleko Velkého divadla. Po čtyřleté rekonstrukci můžete uvnitř obdivovat bohatou výmalbu. V patře se nachází expozice věnovaná historii židů v Plzeňském kraji, jejich zvykům a tradicím. Otevřeno je denně kromě soboty a židovských svátků od 10 do 18 hodin.
 

Katedrála sv. Bartoloměje

Zatímco věž katedrály sv. Bartoloměje, tedy „Plzeňská věž, co převyšuje kopce“, je návštěvníkům přístupná celoročně každý den od 10 do 18 hodin, vstup do samotného interiéru je omezený. Od dubna je katedrála přístupná od středy do soboty od 10 do 16 hodin. Hlavními klenoty gotické katedrály jsou Plzeňská madona a Štemberská kaple.
 

DinoPark a zoo

Dinopak PlzeňPlzeňský DinoPark najdete v těsném sousedství místní zoologické a botanické zahrady. Přes zimu spí místní exponáty zimním spánkem, ale od dubna do října otevírá tento unikátní zábavní park své brány malým i velkým návštěvníkům každý den. Najdete zde obří modely dinosaurů, z nichž některé se pohybují, paleontologické hřiště i 3D kino.

S dubnem se také změnila otevírací doba v sousední zoo, která přechází na letní provoz a je otevřená každý den od 8 do 18 hodin.
 

Hrad Radyně

Přestože se zřícenina hradu Radyně nachází několik kilometrů za Plzní, její silueta patří k jejím symbolům. Z věže Radyně je navíc na Plzeň překrásný výhled. V dubnu a květnu je hrad otevřen o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin, od června do srpna každý den mimo pondělí.
 

Meditační zahrada

Meditační zahradaJedna z nejkrásnějších zahrad v Plzni Meditační zahrada s Památníkem obětem zla se návštěvníkům otevřela od poloviny dubna a navštívit ji je možné až do poloviny října, vždy od středy do neděle mezi 10. a 17. hodinou.

Zahradu vybudoval na pozemku svých rodičů politický vězeň Luboš Hruška. Klidné a přívětivé prostředí zahrady, ve které najdete stovky vzácných jehličnanů, láká k procházkám i odpočinku. Součástí zahrady je také kaple sv. Maxmiliána Kolbeho.
Meditační zahrada Plzeň Příroda

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze Kultura

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera a vystaveným souborem křesťanských reálií seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. Prezentovaná díla a předměty patří k tomu nejlepšímu, co se v západních Čechách zachovalo.

Stará synagoga v Plzni Památky

Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga stojí ve Smetanových sadech od roku 1859. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je pozlacený svatostánek Aron HaKodeš. Před zraky návštěvníků je oproti Velké synagoze ukryta ve dvoře domu č.p. 80/5.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí Památky

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den koní na Edenu 2024, (H)Radovánky na hradu Malenovice 2024, O Pohár hraběte Chotka – závod autoveteránů na zámku Velké Březno, Roštejnský hodokvas, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (11.5. – 12.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Plzeňský Majáles 2024, Bohemia Apetit Fest, 50. ročník pochodu Přes tři hrady, Za přerovským zubrem – dálkový pochod a cyklojízda, Z kopca do kopca – otevřené sklepy Vrbice 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam na nejkrásnější květnové výlety a procházky v Česku?

Láká vás představa májového prosluněného dne, který si užíváte na procházce přírodou? Naplánujte si, kam se vypravíte! Teplé květnové dny lákají k výletu po krásných místech naší republiky. Naše tipy vás nenechají jen tak sedět doma, ale vytáhnou vás ven do parku, na naučnou stezku i za zajímavou květenou.
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2024, na kterých nesmíte chybět

Léto 2024 je plné velkých letních festivalů s jedinečnou atmosférou. Procestujte s portálem Kudy z nudy Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. V Praze běží celé léto Prague Open Air, Plzeň patří Létu v Prazdroji, Karlovarský kraj je plný filmu a Vysočina folku. Stálicemi jsou Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní či Colours of Ostrava. Brno bude plné zábavy, během které si užijete i festival ohňostrojů.
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
Zimní sporty