ÚvodAktualityHistorické objekty Kutné Hory rozezní mezinárodní hudební festival
Kultura

Historické objekty Kutné Hory rozezní mezinárodní hudební festival

  • 20. srpna 2020
V Kutné Hoře se od 22. do 30. srpna 2020 uskuteční již 13. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Vše, co na festivalu zaznívá, vzniká přímo v Kutné Hoře. Program festivalu zahájí v sobotu 22. srpna koncert pro harfu a violoncello v kapli Božího těla.
Kutná Hora BarboraKoncerty se budou konat stejně jako v minulých letech v unikátních prostorách historických objektů Kutné Hory, města zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Deset festivalových koncertů zahrnuje komorní program, symfonické dílo, soudobou hudbu i díla zřídka uváděných autorů. Festivalová dramaturgie zároveň akcentuje přizvané projekty na pomezí žánrů. Jádro festivalového programu však tvoří komorní koncerty hráčů, kteří se na jeden týden setkají v Kutné Hoře, aby přes den zkoušeli večerní program a každý den tak sdíleli jedinečnou energii čerstvě nazkoušeného díla.
 

V hlavní roli harfa i akordeon

Jana BouškováV předvečer zahájení MHF Kutná Hora v sobotu 22. srpna se v rámci Preludia v kapli Božího těla představí harfistka Jana Boušková a violoncellista Jiří Bárta. Koncertem komorního repertoáru v neděli 23. srpna zahájí program v chrámu sv. Barbory Eben Trio v premiérovém podání Smyčcového kvartetu č. 1, „Kreutzerovy sonáty“ od Leoše Janáčka v úpravě pro klavírní trio Miloše Štědroně.

Vlachová akordeonVelmi zajímavý koncert čeká návštěvníky v pondělí 24. srpna, kdy se v kapli Božího těla odehraje Silenzio – koncert pro smyčce a akordeon! Posluchačům se představí Roman Patočka a Helena Jiříkovská hrou na housle,  Lukáš Polák za violoncellem a Jarmila Vlachová bude ovládat akordeon.
 

Šostakovič, Schumann a Beethoven

klavírista ArdaševKlavírní recitál Igora Ardaševa v úterý 25. srpna se odehraje v chrámu sv. Barbory. Následovat budou 26. srpna ve střídavém obsazení komorní díla Dmitije Šostakoviče a Roberta Schumanna, kdy se poprvé představí větší část umělců, kteří budou po celý týden účastni festivalového programu: houslisté Martina Bačová, Helena Jiříkovská a Roman Patočka, violisté Karel Untermüller a Martin Stupka, violoncellisté Jiří Bárta a Lukáš Polák.

HousleBeethovenovy sonáty pro violoncello a klavír provede v kostele sv. Jana Nepomuckého Terezie Fialová a Jiří Bárta. V Trojkoncertu, op. 56 pro klavír, housle a violoncello je v rámci závěrečného koncertu v sobotu 29. srpna doplní houslista Roman Patočka a doprovodí Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Stanislavem Vavřínkem.

Úplně poslední koncert festivalu zazní v neděli 30. srpna v podání pardubických filharmoniků. Bude jím Beethovenova Symfonie č. 2 D dur, op. 36. Postludium, které již tradičně probíhá na konci festivalu v kostele Zvěstování Panny Marie v Bohdanči, bude patřit Škampovu kvartetu a Beethovenovým Smyčcovým kvartetům č. 1 a 15.
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj