ÚvodAktualityČesko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja
Zážitky

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Poslechněte si audio verzi článku
Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.
Samozřejmě více bylo filmů, které nominace neproměnily. Byly to snímky Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vesničko má středisková, Obecná škola, Díky za každé nové ráno, Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Návrat idiota, Musíme si pomáhat, Tmavomodrý svět, Divoké včely, Želary, Horem pádem, Štěstí, Šílení, Obsluhoval jsem anglického krále, Karamazovi, Protektor, Kawasakiho růže, Alois Nebel, Ve stínu, Donšajni, Fair Play, Domácí péče, Ztraceni v Mnichově, Bába z ledu, Všechno bude, Nabarvené ptáče, Šarlatán, Zátopek, Il Boemo a Bratři.
 

1966: Obchod na korze

obchod na korzeNašeho prvního Oscara získal československý film Obchod na korze režisérů Jána Kadára a Elmara Klose, natočený v roce 1965 na motivy novely spisovatele Ladislava Grosmana. Děj se odehrává v Humenném, odkud pochází autor předlohy, ale protože tam náměstí „zkrášlila“ typická socialistická architektura, nakonec se natáčelo ve slovenském Sabinově. Tam filmaři našli vhodné náměstí aneb korzo bez moderních obchodních domů a asfaltových silnic, památník obětem druhé světové války ve filmu zakryla dřevěná zástěna. Obchod na korze dnes v Sabinově připomíná pamětní deska a malá expozice, kde je kromě předmětů z natáčení k vidění také kopie sošky Oscara. A zajímavost? Herečka Ida Kamińska byla za svůj výkon nominována na nejlepší herečku v hlavní roli, paradoxně ale až o rok později. Bohužel ji nezískala, ten rok patřil Elizabeth Taylor a filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové?
 

1968: Ostře sledované vlaky

Zdroj foto: NFAV roce, kdy se o hlavní cenu utkaly dnes již legendární snímky V žáru noci (který nakonec zvítězil), Hádej, kdo přijde na večeři anebo Bonnie a Clyde, získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Natáčel se podle novely Bohumila Hrabala, který koncem války sloužil jako výpravčí ve stanici Kostomlaty nad Labem a inspiroval jej skutečný výbuch německého muničního vlaku, odpálený partyzány v březnu 1945. Téměř celý film se ale natáčel v Loděnici, zastávce na vedlejší trati z Prahy přes Rudnou do Berouna. Trať v Kostomlatech byla hodně frekventovaná a navíc v Loděnici byl u nádraží svah, který umožňoval filmování z nadhledu. K 50. výročí natočení filmu byla na nádražní budově odhalena pamětní deska a ke 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun na nádraží vzniklo Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků. Film vám připomíná také krátká naučná stezka.
 

1985: Formanův Amadeus

AmadeusZ přehlídky „našich“ Oscarů nemůžeme vynechat filmy česko-amerického režiséra Miloše Formana. Už v roce 1976 získal za režii jednoho z pěti Oscarů pro film Přelet nad kukaččím hnízdem. V roce 1985 svět oslnil film Amadeus, který má na kontě dokonce osm Oscarů. Společně s režisérem Formanem tehdy ocenění získali i Theodor Pištěk za kostýmy a Karel Černý, filmový architekt a výtvarník, který kvůli filmu nechal upravit interiéry historických pražských budov. Forman totiž viděl v Amadeovi jedinečnou příležitost, jak se vrátit do Prahy. Komunistický režim z toho samozřejmě radost neměl, ale přesvědčily jej peníze: filmaři skutečně v tehdejším Československu utratili několik milionů dolarů. Ve vedlejších a epizodních rolích se objevila řada českých herců a natáčelo se od ledna do července 1983 převážně v Praze a v Kroměříži.

Arcibiskupský zámek KroměřížRoli léčebny pro choromyslné si zahrála karlínská Invalidovna, opulentní interiéry poskytly rezidence pražského arcibiskupa a Arcibiskupský zámek v Kroměříži, natáčelo se také na Hradčanském náměstí, v Nerudově ulici, na Střeleckém ostrově, na Vyšehradě, ve Valdštejnské zahradě, na Maltézském náměstí anebo v oboře u zámku Veltrusy. Samozřejmě nesmělo chybět Stavovské divadlo, kde měla v říjnu 1787 za účasti skladatele světovou premiéru Mozartova opera Don Giovanni. A malá perlička? Pro film se slavná opera natáčela přesně 4. července na Den nezávislosti, americký státní svátek. Filmování se proto na chvilku přerušilo, v divadle se objevila americká vlajka a stovky komparzistů a herců povstaly a začaly zpívat hymnu. Prý pouze pár desítek lidí zůstalo sedět na svých místech a ani se nehnuli. Šlo o příslušníky Státní bezpečnosti, tajné československé policie.
 

1997: Kolja

vydra u AntýgluUž v roce 1989 vyhrál režisér Jan Svěrák studentského Oscara za film Ropáci a později byl nominován za snímek Obecná škola. Oscara za nejlepší cizojazyčný film dostal za snímek Kolja v roce 1997. První klapka padla přesně 21. srpna 1995 na Vinohradském hřbitově Praze a filmový štáb objel celou řadu míst. Natáčelo se v nymburském krematoriu a také v několika krematoriích v Praze, v Úštěku, ve Františkových Lázních, na Šumavě na Antýglu a u řeky Vydry, v několika restauracích včetně dnes už neexistující Malostranské kavárny anebo ve vestibulu dřívější stanice metra Moskevská, která se nyní jmenuje Anděl. Romantický věžní byt starého mládence Louky byste našli v Lázeňské ulici na Malé Straně kousek od kostela Panny Marie pod řetězem. Kromě ocenění Oscar a Zlatý glóbus Kolja získal šest Českých lvů, včetně toho za nejlepší film, a viděli ho lidé ve čtyřiceti zemích světa.
 

Zahraniční oscarové filmy s českou stopou

Když v roce 2017 získal Oscara za nejlepší vizuální efekty film Blade Runner 2049, radovali se i v Praze: na řadě počítačem upravených scén se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP). U nás vznikly například miniatury filmového města, studio pracovalo i na scéně zrození postavy replikantky anebo na jednom ze soubojů. A i když UPP nezískalo slavnou zlatou sošku samo, spolupráce s oscarovými filmaři byla sama o sobě oceněním kvality jejich práce. Mezi oceňované projekty patří také filmy The Walk, Wolverine, Úkryt v zoo či Na západní frontě klid.
 

Další držitelé Oscarů

  • Ivan JandlPrvního českého Oscara získal v roce 1948 tehdy jedenáctiletý Ivan Jandl za americko-švýcarský film Poznamenaní. V dětství byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru, kde ho objevil americký režisér Fred Zinnemann a obsadil ho do hlavní dětské role protiválečného filmu Poznamenaní. Snímek se zabýval poválečnými návraty dětí, zavlečených během druhé světové války v rámci území Třetí říše po celé Evropě. Jandl hrál českého chlapce, kterého se snaží nalézt jeho maminka; v této roli se představila operní pěvkyně Jarmila Novotná. Film se natáčel ještě před komunistickým převratem roku 1947 ve švýcarských ateliérech a v poválečných rozvalinách Mnichova, Stuttgartu a Norimberka. O Jandla měly zájem i další světové produkční firmy, ale komunistický režim mu neumožnil vycestovat, dokonce kvůli americkému ocenění ani nesměl studovat herectví na vysoké škole. Pracoval jako úředník, výtvarný a rozhlasový redaktor, zemřel v roce 1987.
  • oscarCelkem pětkrát byl na cenu nominován kameraman českého původu Franz Planer. Vesměs šlo o americké filmy; v roce 1949 to byl Champion, v roce 1951 Smrt obchodního cestujícího, v roce 1953 Prázdniny v Římě, v roce 1959 Příběh jeptišky a v roce 1961 film Dětská hodinka. Franz Planer alias František Plánička se narodil v roce 1894 v Karlových Varech. Oscara sice nikdy nezískal, ale stal se trojnásobným držitelem ocenění Zlatý glóbus a kromě uvedených natočil například snímky Velká země nebo Snídaně u Tiffanyho.
  • Držitelem Oscara za nejlepší animovaný krátký film je režisér Jan Pinkava (1998, Geriho hra), nominován byl i za film Ratatouille roku 2007.
  • V roce 2008 získala Oscara za nejlepší původní píseň pro film Markéta Irglová společně s Glenem Hansardem za píseň Falling Slowly pro irský film Once.
  • V roce 2018 mělo na sošce Oscara za nejlepší triky pro film Blade Runner 2049 podíl české trikové studio Universal Production Partners (UPP). Další nominace se studio dočkalo za práci na snímku Na západní frontě klid, kde odpovídalo za celkovou trikovou postprodukci.
  • Za animovaný film Dcera byla v roce 2020 nominovaná na Oscara rusko-tádžická režisérka Daria Kashcheeva, absolventka pražské FAMU. Film zvítězil v prestižní soutěži Student Academy Awards.
  • Za práci na satirické komedii Králíček Jojo novozélandského režiséra Taiky Waititiho byla v roce 2020 na Oscara nominována Nora Sopková, filmová výtvarnice odpovědná za celkový vizuální vjem filmu, tedy například za výběr barev, tapet, koberců, nádobí i nábytku.
  • Maskérka Linda Eisenhamerová pracovala už na desítkách filmů, na Oscara byla nominována v roce 2023 jako vůbec první Češka za make-up a hairstyling pro snímek Na západní frontě klid. Mezi její poslední počiny patří snímek Jeden život o Nicholasi Wintonovi.
  • Za snímek Na západní frontě klid byl nominovaný i zvukař Viktor Prášil; společně s kolegy za něj obdržel cenu BAFTA. Pracoval rovněž na filmech Jan Žižka, Havel nebo Nabarvené ptáče.
  • Objevujte Česko ve filmu!
Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy Zimní sporty

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci? Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách Zážitky

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách

Pečené sladkosti a film jsou skvělá kombinace. Pokud patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země užívali opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos, budete zvědaví i na další filmy a seriály o jídle. Anebo si raději pustíte některou z pohádek, kde se také peče, smaží a vaří? Pojďte s Kudy z nudy zasednout k bohatě prostřenému filmovému stolu!

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Naučná stezka Loděnické filmování Příroda

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné – provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka Zážitky

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě Životní styl

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko? Památky

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších atraktivních lokalit se zvláštní atmosférou.

Šťastná místa pana Wericha: vila na Kampě a chata u Velhartic Kultura

Šťastná místa pana Wericha: vila na Kampě a chata u Velhartic

Bydlení na Kampě, jednom z nejmalebnějších a nejromantičtějších míst v Praze, patří už dlouhá desetiletí k bydlení snů. Národní umělec Jan Werich, divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů, to štěstí měl a dům, v němž žil pětatřicet let, je již několik let otevřený pro veřejnost a nabízí expozici věnovanou Osvobozenému divadlu i zajímavé akce. Co uvnitř najdete a jaká další místa měl slavný herec rád?

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána Zážitky

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer Památky

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe Životní styl

Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe

Kdo měl štěstí, tomu se při jarní návštěvě skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska naskytla neobvyklá podívaná: čerti zkrátka byli všude, v chaloupkách, zahrádkách i stodolách. Nešlo o invazi z pekla, to se tu jen natáčela nová vánoční pohádka. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat tam, kde vznikaly pohádkové příběhy pro letošní Vánoce.

Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje Příroda

Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje

Před časem jsme vás lákali na místa, kde se u nás natáčel americko-britský historický seriál Britannia z období římského impéria. Ihned při prvním vysílání na stanici Sky Atlantic vyvolal ve Velké Británii podobný zájem jako Hra o trůny: kde jsou ty fantastické krajiny? Jde o kulisy nebo taková místa skutečně existují?

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna Kultura

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete Životní styl

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Má za sebou film Nabarvené ptáče podle knihy Jerzy Kosińského. Ačkoli se jedná „teprve“ o jeho třetí režijní počin, stál přes 170 milionů korun a strávil na něm asi 11 let života. Doma ho vidělo přes 100 000 diváků, po letech je to zároveň první český film přijatý do hlavní soutěže prestižního zahraničního festivalu – v Benátkách. Dostal se i do užšího výběr na Oscary. A teď bude Marhoul možná točit superfilm o americkém senátorovi a antikomunistovi McCarthym.

Další aktuality

Výletní plavby na řekách a přehradách: 20 tipů, kam vyrazit na palubu lodi

Plavba na výletní lodi je vždy vítaným zpestřením každého výletu. Někdy je výletem samotná cesta, někdy vás loď může přiblížit vašemu cíli. Nechejte se inspirovat našimi tipy na plavby po přehradách, řekách a kanálech! Příjemnou plavbu vám přeje Kudy z nudy.
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Lodě na vltavské vodě 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Čokoládové jaro s vínem a pohádkou na Starých Hradech, Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky