Úvod > Aktuality > Festival Finále v Plzni nabídne nejen české filmy

Festival Finále v Plzni nabídne nejen české filmy

Vydáno 20. března 2016 Kultura
Na Finále Plzeň ohodnotí české a slovenské filmy odborníci z celého světa. Ceny Zlatý ledňáček budou letos udílet Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi nebo Mohammadreza Farzad, uznávaný režisér nové generace íránské kinematografie a další filmoví profesionálové. Festival Finále Plzeň bude probíhat 15. - 21. dubna 2016 v Plzni.
Na letošním 29. ročníku festivalu zasedne v čele poroty nositel čtyř ocenění Emmy americký producent a scénárista Mike Reiss. Tři specializované poroty budou ve čtyřech soutěžních sekcích hodnotit celkem 27 celovečerních filmů, dokumentů a již třetím rokem i televizní projekty z české a slovenské produkce za rok 2015. Dalšími výjimečnými členy poroty jsou například umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu Bill Guentzler, úspěšný íránský dokumentarista Mohammadreza Farzad či Jeffrey Bowers, který se jako manažer Curation Vimeo zabývá hledáním talentů a zajímavého audiovizuálního obsahu na internetu. Vítězové v jednotlivých kategoriích budou oceněni trofejí Zlatý ledňáček.
 
Filmy na festivalu Finále Plzeň hodnotí mezinárodní porota, která nabízí zcela výjimečný pohled na současnou českou a slovenskou filmovou tvorbu.
 
Na letošní ročník festivalu Finále Plzeň se přihlásilo celkem 72 celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentárních snímků a televizních a internetových děl. Výběrová komise nominovala 27 nejlepších, které se na festivalu budou ucházet o ceny ve čtyřech soutěžních kategoriích, jsou jimi: Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film.
 
Tři nezávislé poroty zaměřené dle soutěžních kategorií na celovečerní hrané a animované filmy, dokumentární filmy a televizní projekty budou zastoupeny významnými odborníky napříč filmovými a uměleckými profesemi.
 
V čele pětičlenné poroty pro celovečerní hrané a animované filmy předsedá Američan Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi či filmu Doba ledová. Pozvání do poroty dále přijala polská festivalová dramaturgyně Mariola Wiktor, která se specializuje na výběr evropských debutů. Jako další ohodnotí české a slovenské filmy kolumbijský sales agent Juan Torres a Američan Bill Guentzler, umělecký ředitel Mezinárodního Filmového Festivalu v Clevelandu, jediného amerického festivalu se soutěží středoevropských a východoevropských filmům. Pátým porotcem bude kulturní a filmový redaktor časopisu Elle Martin Hradecký.
 
V tříčlenné porotě, která bude rozhodovat o vítězích dokumentárních filmů, se představí tvůrci jako jsou íránský dokumentární režisér Mohammadreza Farzad, jehož první film Do vzduchu slavil úspěšné uvedení na třiceti světových filmových festivalech. Dále talentovaná rumunská režisérka Teodoru Mihai, která vyhrála v roce 2014 se svým prvním celovečerním dokumentem Čekání na srpen Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Trojici porotců uzavře česká producentka, režisérka, scénáristka a znalkyně dokumentárních formátů Kamila Zlatušková.
 
Jako největší odborník na TV a internetovou tvorbu se v poslední specializovaná porotě zaměřené na televizní projekty objeví Jeffrey Bowers, který programoval uznávané filmové festivaly jako Tribeca Film Festival, Hamptons International Film a festival Rooftop Films. V současné době pracuje jako manažer Curation Vimeo v oddělení zaměřeném na hledání kreativního audiovizuálního obsahu na internetu. Jako další porotce se představí italský hudební i filmový skladatel a herec Alessandro De Rosa, který v současnosti připravuje knihu o oscarovém filmovém skladateli Enniovi Morriconem.
 
Prestižní festivalový ZOOM představí v nesoutěžní sekci vítězné filmy z partnerských filmových festivalů ze střední Evropy, jako jsou Pula Film Festival v Chorvatsku, Diagonále v Rakousku, Festival slovinského filmu v Portoroži ve Slovinsku a také filmy z Maďarského filmového týdne. Výherce ocenění Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný či animovaný film bude následně uveden na těchto spřátelených festivalech a filmových přehlídkách.
 
Finále Plzeň nabízí nové zkušenosti mladým lidem, a proto posuzuje filmy také nezávislá studentská porota. I ta bude hodnotit filmy vybrané do soutěže celovečerních, dokumentárních a televizních filmů a těm nejlepším filmům udělí nestatutární ceny
Paměť loutky: příběh města Plzně - geocachingový průvodce městem

Paměť loutky: příběh města Plzně - geocachingový průvodce městem

Dobrodružné geocachingové putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo Muzeum loutek v Plzni ve spolupráci s plzeňskou geokomunitou.

Finále Plzeň 2018

Finále Plzeň 2018

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů.

Festival světla Blik Blik

Festival světla Blik Blik

Rozsviťte s námi Plzeň! Festival světla již počtvrté přináší návštěvníkům ojedinělý zážitek přímo v ulicích města. Celkem 15 zastavení vás provede centrem až do čtvrti Slovany.

Smetanovské dny v Plzni 2018

Smetanovské dny v Plzni 2018

Hudební festival s více než třicetiletou tradicí je významnou kulturní událostí města Plzně i celého Plzeňského kraje. Cílem projektu je prezentace hudebního umění především klasicko-romantického repertoáru a jeho kvalitní prezentace veřejnosti.