ÚvodAktualityFestival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky
Kultura

Festival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné zážitky

  • 14. září 2020
Festival barokních umění Český Krumlov každoročně poutá pozornost milovníků historické hudby z celé Evropy. Již XIII. ročník se koná od 18. do 20. září 2020 a nabídne mimořádný kulturní zážitek – novodobou světovou premiéru oslavné opery Giulio Cesare in Egitto.
Divadlo KrumlovFestival barokních umění Český Krumlov je jedinečnou příležitostí poznat zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Dramaturgie festivalu se zaměřuje výhradně na tzv. autentickou interpretaci staré hudby. Návštěvníci tak mohou v historických sálech města a zámku Český Krumlov naslouchat hudbě v té podobě, v níž v těchto prostorách zaznívala v době svého vzniku, tedy v 16. – 18. století.

Program XIII. ročníku nabídne pozoruhodné hudební události, například obnovenou premiéru opery Giulio Cesare in Egitto, kterou ze dvou třetin složil Georg Friedrich Händel, zbývající árie jsou dílem Händelových významných současníků – Nicoly Porpory a Antonia Caldary.
 

Premiéra barokní opery Giulio Cesare in Egitto

Opera složená z árií několika autorů, tzv. pasticcio, Giulio Cesare in Egitto byla provedena ve vídeňském divadle U Korutanské brány v roce 1731. Klíčovému prameni, rukopisné partituře z hudební sbírky vévody Antona Ulricha v Meiningenu, doposud nebyla v händelovské literatuře věnována bližší pozornost.

Händelův tematický katalog sice vídeňské uvedení opery Giulio Cesare in Egitto zmiňuje, avšak pouze v hypotetické rovině. Prokázané provedení tohoto pasticcia ve Vídni je nutno považovat za významný doklad recepce Händelovy operní tvorby ve střední Evropě. Autorem zhruba dvou třetin opery je G. F. Händel, zbývající árie jsou dílem Händelových významných současníků – Nicoly Porpory a Antonia Caldary. Pasticcio sestavil neapolský skladatel Francesco Rinaldi, který byl na přelomu 20. a 30. let 18. století kapelníkem vídeňského divadla U Korutanské brány. Po několika staletích nyní zazní poprvé na Festivalu barokních uměníČeském Krumlově. Hrát se bude v pátek 18. a v sobotu 19. září od 18:00, v neděli 20. září od 17:00 v barokním divadle.
 

Hudba pro zřídka slýchané nástroje a barokní ohňostroj

barokní cimbálSloupový sál Studijního centra na I. zámecké nádvoří nabídne v sobotu 19. 9. "Kabinet kuriozit". Bude s ejednat o hudbu 18. století pro zřídka slýchané nástroje – salterio (barokní cimbál či hackbrett) a violu d´amore. Hlavním rysem zvuku salteria je jeho konejšivý, uklidňující a půvabně ladný tón. Salterio neboli hackbrett či barokní cimbál je nástroj, který slavil největší rozkvět v Itálii v 18. století a nemohl chybět na žádné aristokratické slavnosti, zejména v Neapoli. Není mnoho hráčů, kteří by se rozhodli virtuózně věnovat tomuto nástrojovému unikátu.

Viola d'amoreViola d´amore je šestistrunná viola, která má na hlavici vyřezávanou hlavičku Amora se zavázanýma očima či mladé dívky, představující lásku. Otvory ve víku jsou většinou ve tvaru planoucího meče. Strun může mít i více než šest – pod hlavními strunami je natažen obvykle stejný počet rezonančních strun, na které se nehraje přímo, ale které se rozeznívají v rezonanci nástroje. Některé nástrohe mají až čtrnáct těchto strun. Díky mnoha strunám má viola d´amore obzvláště sladký a vřelý zvuk.

Od 21:00 se mohou příchozí těšit na barokní ohňostroj a barokní iluminace. Vše se odehraje v letní jízdárně Zámecké zahrady.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

20. 9.22. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Další aktuality

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj