Úvod > Aktuality > Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva
Památky

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

  • Vydáno14. srpna 2023
Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Stříbro patří k městům s bohatou hornickou tradicí a je štola prokopjedním z nejstarších důlních revírů v Česku. Zhruba 700 metrů dlouhá Královská dědičná štola Prokop se začala razit v roce 1513, je tamním nejvýznamnějším důlním dílem, byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru. Štola je součástí místního Hornického skanzenu. Skanzen a štolu Prokop ve svém osobním volnu provozuje parta nadšenců, která současně také štolu Prokop rekonstruuje.

Expozici oživují figuríny horníků v dobovém oděvu, které představují běžné situace z hornického života. Během prohlídky uvidíte více než desítku figurín při různých hornických činnostech. Názorně se zde tak dozvíte například i to, kam chodili horníci na záchod.
 

Stará důlní lokomotiva a další technika

Štola ProkopBěhem prohlídky ubidíte také starou důlní lokomotivu z kaolinových dolů v jižních Čechách. Do budoucna by zde měla vzniknout také další rarita – vodní kolo o průměru 10 metrů, které v době bez elektrické energie horníkům umožňovalo těžit rudu i pod úrovní štoly a řeky Mže. Dříve bývalo součástí vodotěžního stroje, poháněné vodou.

V areálu Hornického skanzenu si můžete prohlédnout další důlní techniku – důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače několika typů, vrtací soustavy. V současné době je Královská dědičná štola přístupná pro návštěvníky v celkové délce 700 m.

Ovšem pozor! Během celého roku je otevřeno jen na základě osobní nebo telefonické rezervace, kterou je třeba provést minimálně dva dny předem! Vstupné do Hornického skanzenu a Prokopské štoly stojí 100 Kč na osobu, děti do 15 let mají vstup za 50 Kč. Návštěvníkům doporučujeme pevnou obuv a teplé oblečení ( teplota v Prokopské štole se po celý rok pohybuje mezi 7 až 8º C). Vstoupit do štoly Prokop mohou pouze osoby starší 6 let.
Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Další aktuality

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky