Úvod > Aktuality > Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky
Příroda

Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky

  • Vydáno26. října 2021
Sbalit si jen to nejnutnější, předem zamluvit noclehy na horských chatách a vyrazit jen tak nalehko po horských hřebenech? Je to celkem snadné, stačí odhadnout své síly a najít dobré dopravní spojení. S výběrem nejkrásnějších tras vám pomůžeme my z portálu Kudy z nudy.

Hřebenovka přes Beskydy

BeskydyKdo chce poznat Beskydy od západu až k východu se všemi „velkými“ vrcholy, toho čeká téměř sto kilometrů dlouhá cesta ve stylu nahoru-dolů s přibližně 5 000 nastoupanými výškovými metry. Cesta začíná ve Valašském Meziříčí, odkud vyjdete na hřeben Veřovických vrchů; později na ně budete s láskou vzpomínat, protože sem nechodí tolik lidí jako do nejznámějších horských partií.

Hlavní hřeben zakončuje vrchol Velký Javorník (917 m) s volně přístupnou rozhlednou, ovšem po sestupu do sedla Pindula (552 m) vás čeká zlatý hřeb Beskyd: výstup na Radhošť (1 129 m) s kaplí a sousoším svatého Cyrila a Metoděje, cesta kolem Radegasta na Pustevny.

pustevnyTy byly byly pojmenované po poustevnících, kteří zde žili. Posledním poustevníkem byl údajně pověstný Felix, který ve svém útočišti zemřel snad roku 1784. Malebné horské chalupy jsou nyní po rekonstrukci – Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, letos (2020) se konečně otevřel veřejnosti. A opravou prošla od roku 2017 do letoška i Maměnka, cílem bylo zamezení zemní vlhkosti a omezení zasakování srážkových vod. Přijďte se podívat, jak jim to na Pustevnách sluší – mají podobu z roku 1925. Až do 31. 8. zde probíhají komentované prohlídky s průvodci.

Na Pustevnách si toho užijete daleko víc, jedním z hlavních lákadel je Stezka Valaška. Stezka mezi stromy stojí u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, hned kousek od běžeckého areálu, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Součástí stavby je rozhledna o výšce 22 metrů. Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a za dobrého počasí z něj je možné dohlédnout na Jeseníky či Velkou Fatru.
 

Pět nejvyšších beskydských hor

lysá horaPo pěkném výhledu je čas vyrazit n a další cestu – čeká vás řádka pěti nejvyšších beskydských beskydských hor pěkně za sebou: značka vede na Tanečnici (1 084 m) i na Čertův mlýn (1 206 m), vrchol Kněhyně (1 257 m) ale musíte obejít, protože výstup sem je zakázán. To, co jste před několika kilometry pracně nastoupali, ztratíte při sestupu do údolí říčky Čeladenky, za nímž vás čeká stoupání na druhý nejvyšší vrchol, mohutný a rozložitý Smrk (1 276 m) s dlouhým zalesněným hřebenem.

Před výstupem na Lysou horu (1 323 m) vás opět čeká klesání k přehradě Šance (508 m), na Lysé hoře vás ale odmění nádherný kruhový výhled; za pěkného počasí uvidíte daleko na východě východní část Vysokých Tater a Roháče.

Cestu můžete ještě protáhnout sestupem přes Visalaje a Travný (1 203 m) k přehradě Morávka a dál pochodem mnohem klidnější částí pohoří k Ropici (1 083 m) se sochou Peruna. Putování přes Moravskoslezské Beskydy končí na Javorovém (1 032 m), odkud vás už čeká jen sestup směrem k Třinci.
 

Krásná trasa přes Javorníky

beskydyHřebenovka přes Javorníky na moravsko-slovenském pomezí není tak dlouhá, vede přes nižší vrcholky a láká především na daleké výhledy a méně frekventované cesty. Celou cestu se navíc můžete nechat vést naučnou stezkou Javorníky, jejíž základní trasa je dlouhá 26 km, ovšem s odbočkami na Pulčínské skály a Bumbálku měří něco málo přes padesát kilometrů.

Stezka začíná v obci Střelná za Valašskými Kloboukami, v průsmyku, který odděluje Bílé Karpaty a Javorníky. Hned na začátku vás čeká stoupání na Čubův kopec (720 m) s rozhlednou a dál přes Francovu Lhotu; ta bude nadlouho vaším posledním setkáním s civilizací.

javorníkyDál totiž trasa vede už do hor, na Mikolinův vrch (737 m) s rozhledy na jih do Pováží, a na Makytu (923 m), nejvyšší vrch západní části Javorníků a významnou křižovatku turistických cest. Odtud můžete využít odbočku směrem na Pulčínské skály a Čertovy skály u Lidečka, hlavní trasa ale pokračuje přes Papajské sedlo (691 m) a rozcestí Krkostěna ke známé rekreační oblasti PortášKohútka. Odtud půjdete dál bez velkých stoupání a klesání na Frňovské (960 m), Malý Javorník (1 019 m) a dál po slovenské straně hranice přes sedlo Bukovina (1 013 m), Stratenec (1 055) s rozhlednou, Stodoliská a sedlo Gežov na nejvyšší vrchol pohoří Velký Javorník (1 071 m) a na Kasárne, zimní rekreační středisko.

Naučná stezka dál míří k vrchu Hričovec (1 062 m), kde oficiálně končí. Na českou stranu hranice se vrátíte po druhé odbočce; ta přes sedla Pod Soliskom, Pod Lemešnou a Makovský průsmyk vede až na Bumbálku. Pokračovat můžete přes hlavní hřeben Hostýnsko-vsetínské hornatiny, tedy přes rozhlednu Čarták/Súkenická (953 m), Vysokou (1 024 m) na Soláň a přes Tanečnici až do Vsetína.
Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovnu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Národní přírodní rezervace Prales Razula

Národní přírodní rezervace Prales Razula

Horský prales leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Při návštěvě Razuly můžete vidět krásnou přírodu a spoustu vzácných rostlin a živočichů. Horský prales Razula se rozprostírá v závěru údolí Malá Hanzlůvka u Velkých Karlovic.

Přírodní rezervace Travný v Beskydech

Přírodní rezervace Travný v Beskydech

Přírodní rezervace Travný se rozkládá na západním svahu hory Travný (1203 m n. m.), od jeho vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice.

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Obec Dolní Lomná leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž.

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž vede po jednom z nejkrásnějších obydlených hřebenů Beskyd – Gruni. Jedná se o stezku s historicko přírodovědným zaměřením, která začíná ve Starých Hamrech u pomníku Maryčky Magdonové a vede k poslednímu zastavení na Bílý Kříž.

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Nejmasivnější vrchol západní části Javorníků, Makyta (923 m n. m.), je součástí CHKO Beskydy a považuje se za jeden z nejkrásnějších vrchů česko-slovenského pomezí. Možná tu objevíte i stopy vzácných divokých zvířat, jako je rys, vlk nebo medvěd.

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven

Tanečnice (1084 m n.m.) je výrazný vrchol, který se zvedá severovýchodně nad horským rekreačním střediskem Pustevny. Právě z Pusteven vede na vrchol kopce červená turistická značka.

Sedlo Pindula v Beskydech

Sedlo Pindula v Beskydech

Orientační místo a rozcestí při cestě na Radhošť a Pustevny. V nadmořské výšce 552 metrů nad mořem.

Vrchol Malchor v Beskydech

Vrchol Malchor v Beskydech

Malchor leží ve výšce 1219 m.n.m., je to plochý vrchol porostlý smrkem.

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Vede kolem Lačnovských rybníků, do vsi Lačnov, odtud kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pak pokračuje na Vařákovy paseky a dále k Čertovým skalám a do Lidečka. Měří 16 km a najdete na ní 15 zastavení.

Rozhledna na vrchu Miloňová

Rozhledna na vrchu Miloňová

Nová dřevěná rozhledna u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m.n.m) se tyčí do výšky 24 m a skýtá nádherné výhledy na Javorníky.

Pulčínské skály na Valašsku

Pulčínské skály na Valašsku

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.

Bučací vodopád v Beskydech

Bučací vodopád v Beskydech

Krásný beskydský vodopád leží na Bučacím potoce na severní straně hory Smrk, potok se vlévá zleva do Ostravice. Bučací potok protéká Ostravicí, která je nejbližším výchozím místem k vodopádu.

Hrad Rychleby v Račím údolí

Hrad Rychleby v Račím údolí

Rychlebské hory (Rychleby) jsou jedním z nejopuštěnějších pohoří v Česku. Zřícenina se nachází asi 3 km jihozápadně od zámku Jánský Vrch nad soutokem drobné vodoteče a Račího potoka. Přístupný je po turistické značené stezce z Jánského vrchu nebo z Račího údolí u Javorníku.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Rozhledna Sůkenická – Čarták

Rozhledna Sůkenická – Čarták

40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Valašsko – první oficiální hipostezka zlínského regionu

Valašsko – první oficiální hipostezka zlínského regionu

Společnost "HYJÉ – koně" vybudovala hipotrasu „Valašsko" v Beskydech. Hlavním zázemím okruhu je statek Dvůr u kříža. Právě tady můžete prožít nádhernou dovolenou.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Milovníci a návštěvníci Beskyd mají nyní o důvod navíc do těchto nádherných hor zavítat. V obci Staré Hamry, v místní části zvané Samčanka, na turisty čeká nová naučná stezka, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst.

Farma Vystrkov ve Valašském Meziříčí – relax u zvířat

Farma Vystrkov ve Valašském Meziříčí – relax u zvířat

Farma Vystrkov je zaměřena na chov koní na trvalých travních plochách. Využít můžete agroturistiku, výletnickou odpočívárnu, ale i další aktivity jako např. paintballové hřiště nebo hru geocaching....

Velké Karlovice – za největším bukem Vsetínska

Velké Karlovice – za největším bukem Vsetínska

Vydejte se na výlet z Velkých Karlovic – Léskového k pralesu Razula. Trasa má délku cca 6 km, není náročná, zvládnete ji za slabé dvě hodiny. Vede převážně po lesních cestách.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Bike resort Valašsko

Bike resort Valašsko

Poznejte z jízdního kola jedno z nejhezčích míst na Moravě – Valašsko. V Bike resortu Valašsko a Bike areně Vsetín vás čeká nedotčená příroda Javorníků a Vsetínských vrchů na pomezí Moravy a Slovenska s krásnými výhledy a malebnými zákoutími, které jsou pro jízdu na kole jako stvořené.

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.

Beskydy Radegast Cyklotrack

Beskydy Radegast Cyklotrack

Cyklotrasa vede malebným prostředím CHKO Beskydy a rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko. Měří 53,3 km a protíná na 40 hostinců, hospůdek či restaurací ležících na trase nebo v blízkém okolí. Je napojena na mezinárodní cyklo okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Vrchol Kněhyně

Vrchol Kněhyně

Kněhyně (1256 m) je nejvyšší vrchol významného masivu z godulského pískovce. Součást Radhošťské vrchoviny. Od Smrku (východně) je oddělen údolím Čeladenky.

Muřinkový vrch v Beskydech

Muřinkový vrch v Beskydech

Muřinkový vrch (975 m je zalesněný vrch na hraničním hřebeni, hranice mezi CHKO Beskydy a CHKO Kysuce.

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Naučná stezka Mionší s průvodcem

Naučná stezka Mionší s průvodcem

Do rezervace samotné je vstup zakázán, přístup k ní je pomocí naučné stezky, která je nyní zpřístupněna za doprovodu průvodce. Prohlídka vám zabere cca 3- 4 hodiny a i když vede jen po okraji pralesa, dozajista budete okouzlení zdejší nedotčenou přírodou.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda