Úvod > Aktuality > Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO
Památky

Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO

  • Vydáno18. května 2023
Městem šťastných lásek nazval Telč ve stejnojmenném románu spisovatel František Kožík – a městem šťastných lásek se může stát i pro vás. Máte rádi staré automobily, pohádky a památky UNESCO? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na výlet do Telče.
Telč možná existuje již od 11. století, podle pověsti je založení města spojeno s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým knížetem Břetislavem v roce 1099. Nicméně první doložená zmíňka pochází z roku 1335, kdy toto městečko na Vysočině mělo královského správce. Město leží na cestě mezi Prahou a Vídni a také na pomezí Čech a Moravy. Pětitisícové Telči se kromě zmiňovaného městu lásky říká i Moravské Benátky, perla Vysočiny, jezerní růže a kamenná báseň

Největšího rozmachu doznalo za panování Zachariáše z Hradce v 2. polovině 16. století. A právě po něm nese jméno krásné náměstí. Zachariáš pozval do Telče italské architekty, aby přeměnili jeho gotické sídlo v reprezentativní zámek. Renesanční úpravy se nevyhnuly ani měšťanským domům na náměstí. Podle jednotného plánu k nim bylo přistavěno podloubí a průčelí se štíty

TelčJedním z mála domů na náměstí, které byly vyprojektovány zcela italským architektem, byla radnice. Průčelí radnice je zosobněním čisté renesance a dokonalých linií. Na náměstí se kromě již zmiňovaných měšťanských domů nachází i dvě překrásné kašny. Jedna nese motiv Siléna s malým Bakchem, druhá, renesanční, zobrazuje svatou Markétu. Pod domy byly vyhloubeny sklepy, které byly následně pospojovány chodbami, jež se klikatí pod celým náměstím. Mariánský sloup, dílo D. Liparta uprostřed náměstí z roku 1720 dokládá, že po dobách úpadku následujících třicetiletou válku, se město vzpamatovalo natolik, že mělo finance na další stavební práce.
 

Perla mezi městy UNESCO

Historické centrum Telče je od roku 1992 zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro město to byl významný milník, který zvýšil příliv turistů. UNESCO ocenilo historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, které si udrželo po celá staletí svůj osobitý ráz.

Krásný výhled na celou městskou památkovou rezervaci budete mít z Věže sv. Ducha, která je nejstarší stavbou města. Výstavba věže je obehnaná tajemnstvím, stejně jako rok jejího vzniku. Věž je přístupná po vnějších dřevěných schodech, je vysoká 49 m a nahoru vede 97 schodů.
 

Proměna zámku a otevření nových expozic

zámek telčCo by to bylo za návštěvu Telče, kdybyste vynechali jeho zámek. Renesanční zámecký komplex od roku 2019 prochází zevrubnou rekonstrukcí, která letos míří do finále. Návštěvníci se mohou těšit na zpřístupnění všech prohlídkových okruhů už od 28. července 2023. Cílem rekonstrukce prohlídkových tras zámku bylo umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se navíc dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit . jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vzniklo nové informační centrum zámku, kde by měli návštěvníci najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek. Lákat k prohlídce bude i nová expozice Zámeckého muzea, komplexní úpravou procšla i zámecká zahrada.

Zpřístupněno bude také rozlehlé zámecké podzemí. Sklepní prostory začaly vznikat společně s někdejším gotickým hradem, předchůdcem dnešního renesančního sídla. Prostory jsou napojeny podzemní chodbou na síť podzemních chodeb vybudovaných pod náměstím. Prohlídka vám zároveň připomene filmy, které se v Telči natáčely – třeba pohádky Pyšná princezna, Jak se budí princezny či Z pekla štěstí.
 

Prohlídka městského podzemí

Zámecké podzemí má ve městě konkurenci – městské podzemí s multimediální expozicí, které se poprvé otevřelo v září 2014 na Den památek. V roce 2021 byla expozice rozšířena. Od roku 2022 lze nahlédnout do klenutého sklepení a bývalé šatlavy opravené radnice. Prohlídková trasa je dlouhá 250 metrů. Ve sklepení pod Domem dětí a mládeže, je navíc instalovaná čertovská expozice. Děti i dospělí si zde prohlédnou originální, ručně malované a psané pekelné knihy, kde je například názorně vyobrazena přeměna člověka ve vlkodlaka. V expozici najdou i originální rekvizity, jako je čertovské šlapací kolo s rohy místo řídítek, skříň s lektvary a nechybí ani trůn pro Lucifera.
 

Telčský dům a Panský dvůr - zábava pro celou rodinu

Telčský důmObzvlášť pokud do Telče vyrazíte s dětmi, neměli byste vynechat Telčský dům, kde se nachází Muzeum Historie a legend z Telče a okolí. Jedenáct let dům renovovala sochařska Anna Hanzlová. Najdete zde zábavu i poučení pro všechny věkové kategorie. Těšit se můžete na výstavu o historii a legendách z Telče a okolí, expozici vláčků, čtyřdráhovou autodráhu nebo hernu. Máte jedinečnou možnost prohlédnout si zrenovované sklepní prostory historického domu a seznámit se s jeho historií. Součástí prohlídky je také Městečko skřítka Telčáka – veliká herna, nacházející se v patře Telčského domu. Řada malých domečků, ve kterých si mohou děti zadovádět, různé skládanky, hry a hlavolamy, zabaví i ty největší neposedy. Nechybí tady ani kolejiště s vláčky. Na vše je možné si sáhnout, vyzkoušet.

Pokud si chcete vy i děti trochu zasportovat, zastavte se v Panském dvoře. Komplex zanedbaných hospodářských budov se proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit. Největším lákadlem je unikátní interiérové lanové centrum s drytoolingem a lezeckou stěnou. Lanová cesta je dlouhá cca 100 metrů, v centru jsou další cvičné trenažéry a lezecká stěna o výšce 12 metrů. Expozice panství zavede děti zábavnou formou do historie a přiblíží jim život na panském statku, lesnictví i rybníkářství. Nejmenší děti se mohou těšit na dětskou hernu U zvířátek. Zatímco budou řádit na kolotočích a prolézačkách, rodiče na ně mohou dohlížet z terasy kavárny s výbornou kávou. V Panském dvoře se nachází i smyslová zahrada, do které je vstup zdarma. Je plná aromatických bylin a květin. Součástí areálu je i penzion a pivovar s restaurací.
 

Motorkářský a veteránský sraz 

Druhou červnovou sobotu, 10.6., na Panském dvoře přichystali první ročník Memoriálu Zdeňka Dvořákakam se sjedou veteráni i youngtimery. Motorkáři si plánují sraz do Telče na prodložený víkend od 16. do 18. června, kdy se tu koná třetí ročník Motoholomeku. Proběhne na Panském dvoře. Čeká vás spanilá jízda po Vysočině, gastro speciality na grilu, piva z místního minipivovaru, večerní koncert kapely Prašivá Hyena, ale i soutěže. Na místě je možné přenocovat ve stanovém městečku nebo penzionu.

Pokud milujete veterány naplánujte si výlet do Telče na prodloužený víkend 7. až 9. července, kdy se koná závod Mezi dvěma branami, obnovené klání historických vozidel vyrobených před rokem 1939. Vystavené retroautomobily budou na náměstí Zachariáše z Hradce k vidění již po sedmé. 
 

Balóny nad Telčí a Kulturní léto v Telči

Od 18. do 20. srpna posádky horkovzdušných balónů z celé republiky se chystají na akci Balóny nad Telčí, která se koná již po 27. Startovním místem je zámecký park, Roštejnský rybník a louka Na Posvátné. V případě špatného počasí se akce nekoná.

Druhý ročník Festivalu v Telči proběhne 23. – 24. června opět v prostorách bývalého zimního stadionu. Oproti loňsku se návštěvníci mohou těšit hned na dvě velká pódia. Na těch se prostřídají nejlepší české a slovenské kapely několika žánrů i nadějní interpreti z Vysočiny. Tři sestry, Horkýže slíže, Sto zvířat, UDG, Pekař, Polemic či Poetika – to je jen část z výčtu kapel, které rozproudí krev v žilách návštěvníkům. Hned první červencový den, 1. 7. odstartuje letní prázdninové kulturní akce v zámeckém parku koncert zpěváka Richarda Müllera. Předkapelou bude místní zpívající hasič Juřič Pařil. Divadelní open air v zámeckém parku od tvůrců divadelního představení Strašidlo Cantervillské představí v letošním roce hru Bílá paní na vdávání. Komediální příběh s mnoha známými herci si můžete užít 6. července od 20:30.

Od 28. července do 13. srpna Telč ožije rodinným festivalem Prázdniny v Telči, na zámku a na Panském dvoře se odehraje řada koncertů, ale také jsou připraveny tvůrčí dílny, kocouří scény, divadelní představení, výstavy, nocturna, pohádky, besedy, happeningy, performance. Součástí festivalu jsou i závody dračích lodí, Draci v Telči. Na ně se můžete těšit 29.7. na Štěpnickém rybníku. Velkou událostí pro Telč jsou každoroční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, které se letos budou konat ve dnech 18. – 19. srpna. Závěr srpna okoření koncert skupiny Kryštof & cimbálová muzika Grajcar, v zámeckém parku zahrají 26.8. od 18:30 hodin.
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit

Panský dvůr Telč – centrum volnočasových aktivit

Komplex kdysi zanedbaných hospodářských budov se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v interaktivní centrum volnočasových aktivit a turistiky, které ale nadále ctí svou historii.

Prázdniny v Telči 2024

26. 7.11. 8.
Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Na náměstí v Telči můžete navštívit Telčský dům. Využijete–li příležitosti a vstoupíte dovnitř, ocitnete se rázem ve světě legend, skřítků a historických příběhů.

Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské podzemí

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské podzemí

Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Nahlédnout do něj můžete během prázdnin, kdy se v podzemí konají pravidelné prohlídky. V roce 2021 byla otevřena nová část Telčského podzemí, kde je vytvořena čertovská expozice s peklem a ukrytým pokladem. Pro děti je připravena zajímavá hra, která je navádí k jeho nalezení.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.

Věž sv. Ducha v Telči

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky