Úvod > Aktuality > Do Frýdlantu na Valdštejnské slavnosti, bitvu a prohlídku dvou věží

Do Frýdlantu na Valdštejnské slavnosti, bitvu a prohlídku dvou věží

Vydáno 15. května 2017 Památky
Ve dnech 19. - 21. května si naplánujte výlet na hrad a zámek Frýdlant – konají se tu oblíbené Valdštejnské slavnosti. Na zámku se uskuteční 20.5. ráno snídaně s vévodou a v sobotu večer proběhne slavnostní program na zámeckém nádvoří.
Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu budou opravdu velkolepé. Tři dny, od pátku 19. do neděle 21. května, se na náměstí, v parcích a dalších městských zákoutích budou střídat taneční, hudební a divadelní vystoupení s historickými bitvami a rozmanitými zábavnými programy. Slavnosti se konají v celém městě, které se v tyto dny promění v historické město z doby Albrechta z Valdštejna. Historické tržiště na náměstí nabídne řemeslné výrobky, vojáci se utkají na bojišti a po celý víkend je připraveno mnoho programů.
 

Slavnosti s Valdštejnem

Sobotní i nedělní program Valdštejnských slavností začne v 9.00 hodin budíčkem, tedy verbováním a střelbou. Hlavní program se odehrává na náměstí a samozřejmě na „bojišti“, pro děti je určen malířský ateliér na nádvoří radnice a cirkusový stan na parkovišti za radnicí s dobovými kejklíři, takzvané cirkulum; také tady se v sobotu i v neděli začíná v 9.00 hodin.

Program s Albrechtem z Valdštejna začne v sobotu v 9.30 na frýdlantském zámku snídaní s vévodou, o hodinu později pak družina z hradu odjede a v 11.00 můžete vévodu přivítat na hlavním náměstí. Sobotní program uzavře výcvik halapartníků Albrechta z Valdštejna a verbování a výcvik nových rekrutů ve 20:00 hodin, ve 20:30 vystoupí vlajkonoši Sbandieratori Castiglion Fiorentino , o dvě hodiny pak ze zámku vyjde pochodňový průvod a ve 22.30 si na náměstí můžete vychutnat ohňostroj.
 

Historická bitva

Těšíte se hlavně na historickou bitvu? Proběhne rovnou dvakrát - v sobotu 20. 5. od 16.00 a v neděli 21. 5. od 14.00 hodin na tradičním místě, na louce za motelem Daniela. A letos se jí zúčastní nejvíce vojáků v historii slavností, bez jednoho jich bude šest stovek

V historické bitvě se vévoda Albrecht z Valdštejna se svým vojskem pravidelně utkává se Švédy. V bitvě figurují kanóny, střílí se z mušket, arkebuz nebo pistolí. Scénář bitvy je pro každé slavnosti jiný a pochopitelně je do poslední chvíle tajný
 

Slavnosti a to okolo

V rámci Valdštejnských slavností zve na prohlídky celá řada zajímavých míst. Můžete se vydat na komentované prohlídky děkanského chrámu Nalezení sv. Kříže, prohlédnout si výstavu dětských prací ve Špitálku nebo mechanický betlém v jedné z nejstarších frýdlantských chalup.

Komentované prohlídky připravila i radnice; provedou vás přes interiéry až nahoru na 48 metrů vysokou věž.

Do programu se zapojil také Zámecký pivovar, otevřený od roku 2014. Není to jen technická památka, kde můžete ochutnat frýdlantské pivo, ale prohlédnete si i výstavu archeologických nálezů z okolí.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani hrad a zámek coby hlavní turistický magnet města. V době Valdštejnských slavností si tu užijete kostýmované prohlídky.
Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

Filozofií Zámeckého pivovaru Frýdlant je vařit dobrá a poctivá piva dle zavedených stylových kategorií, zároveň se zde však nebojí experimentovat a přinášet vlastní nápady. Při vaření se dodržují klasické výrobní postupy, avšak doplněné o vlastní know how, za užití moderních technologií.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Další aktuality

26.5.
2018
Hrad Grabštejn láká na Den dětí

Hrad Grabštejn láká na Den dětí

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
23.5.
2018
Na zámek Zákupy zavítá Tomáš Garrigue Masaryk

Na zámek Zákupy zavítá Tomáš Garrigue Masaryk

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
21.5.
2018
Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
24.5.
2018
Zámek Zákupy zve na Císařské slavnosti, medvědí oslavy a letní akce

Zámek Zákupy zve na Císařské slavnosti, medvědí oslavy a letní akce

Českolipsko a Jizerské hory | Památky