Úvod > Aktuality > Dny NATO nabídnou show nabitou stíhačkami i ukázkami speciálních jednotek

Dny NATO nabídnou show nabitou stíhačkami i ukázkami speciálních jednotek

Vydáno 12. září 2017 Zážitky
O víkendu 16. a 17. září se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách.

Dny NATONejvětší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě jsou Dny NATOOstravě. Program je rozdělený do dvou částí a začne už ve středu 13. září akčním odpolednem v Dolních Vítkovicích, ve čtvrtek 14. září v Minikině Kavárna bude následovat Den s dokumenty České televize a v pátek se můžete účastnit besed s piloty v Domě knihy Knihcentrum.

Hlavní program a show ve vzduchu i na zemi, plná stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek se odehraje tak, jak jste zvyklí: v sobotu a neděli 16. a 17. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava u Mošnova. Vstup na Dny NATO je zdarma!
 

Slovenský MiG i Saudi Hawks

Dny NATOA na co se můžete ve víkendovém programu těšit? Nedílnou součástí Dnů NATO se za poslední tři roky stala role speciálního partnerského státu, jíž se v tomto ročníku zhostí Slovensko, které chystá exkluzivní premiéry i derniéry techniky svých ozbrojených sil i dalších bezpečnostních složek, například dynamickou ukázku svého stíhacího letounu MiG-29, u něhož nově připravilo také statickou prezentaci. Velkým magnetem bude přítomnost víceúčelového vrtulníku UH-60 Black Hawk, jež na letošních Dnech NATO zažije mezinárodní premiéru.

Po Jordánsku se zde představí zástupci další arabské země, když ze Saudské Arábie na svou premiérovou ukázku ve střední Evropě dorazí akrobatická skupina Saudi Hawks. Vystoupení saudského týmu je často přirovnáváno k britským Red Arrows nejen proto, že jejich bývalí členové pomáhají svým arabským kolegům s přípravou. Oba týmy používají letouny Hawk, skupina Saudi Hawks létá se sedmi stroji vyvedenými v zelené a bílé barvě. Na akci tak bude možné vidět vystoupení dvou akrobatických skupin, protože se po dvou letech vrací i polský tým Orlik. Spojené státy americké se znovu vracejí se svými strategickými bombardéry, B-1B Lancer a B-52 Stratofortress, a s létajícím tankerem KC-135.

Dny NATOStejně jako armádní letectvo i vládní letka spadající pod Ministerstvo vnitra představí čtyři dopravní
stroje. V průletu bude možné vidět letoun Airbus A-319, z blízka se pak na statické ukázce představí
vrtulník Mi-171 a letoun Fokker 100, který se na Mošnově objeví poprvé. Zcela exkluzivní záležitostí pak bude účast stroje Tu-154. Tento typ sloužil až do roku 2007 i v českém letectvu, na Dnech NATO se však nikdy nepředstavil. Nyní se tak bude jednat o jeho premiéru, ale současně i derniéru před vyřazením z aktivní služby a reálně poslední možnost jej spatřit a snad i vstoupit na jeho palubu.

Obrněná vozidla a premiérové letouny

Dny NATO OstravaStranou nezůstávají ani civilní bezpečnostní složky. Společná historie i úzké bezpečnostní vazby mezi Českou republikou a Slovenskem jakožto speciálním partnerským státem budou demonstrovány mimo jiné i v dynamických ukázkách zástupců celních správ a policejních sborů obou zemí.

Široké veřejnosti se poprvé společně představí rovněž trojice obrněných bojových vozidel, jež by
v české armádě mohla nahradit dosluhující vozidla BVP-2 sovětské výroby. Německé pozemní síly
budou prezentovat nové vozidlo Puma, které momentálně zavádí do své výzbroje. Na jeho výrobě
se podílí firma Rheinmetall, která ve své expozici ukáže i obrněnec Lynx. Poslední z trojice je vozidlo
ASCOD od společnosti General Dynamics, jež bude možno ve výbavě s bezosádkovou zbraňovou
stanicí SAMSON Mk II vidět i v dynamické ukázce.

Letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR přináší i další zajímavé ukázky a premiéry. Jednou z nich bude na statické ukázce kanadský stíhací letoun CF-18 Hornet, další pak turecký letoun včasné výstrahy E-7T, který bude při unikátní příležitosti možné vidět spolu s aliančním letounem AWACS typu E-3A.

Výlety do oblak z Mošnova

Výlety do oblak z Mošnova

Ve spolupráci s největší leteckou školou Lets Fly působící na mezinárodním letišti Ostrava v Mošnově jsme pro vás připravili širokou nabídku leteckých prací a zábavy.

Dny NATO v Ostravě 2018

Dny NATO v Ostravě 2018

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

Další aktuality

25.6.
2018
Vodáci v sobotu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v sobotu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
23.6.
2018
Osm šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem

Osm šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
28.5.
2018
Na Slezské Hartě se můžete svézt na lodi Santa Maria

Na Slezské Hartě se můžete svézt na lodi Santa Maria

Severní Morava a Slezsko | Zážitky