Úvod > Aktuality > Divadlo Spejbla a Hurvínka rozšiřuje svůj repertoár na Dramox
Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka rozšiřuje svůj repertoár na Dramox

  • Vydáno15. února 2021
Divadlo Spejbla a Hurvínka nově představuje na divadelním portálu Dramox.cz celkem čtyři představení pro děti a dvě představení pro dospělé. Pro zpříjemnění nelehkých časů pro věrné fanoušky připravili také pár čísel, statistik a kuriozit, které tak představí historii a úspěchy posledních sto let divadla, jež se stalo fenoménem ve svém oboru nejen v České republice.
Divadlo S+HDivadlo Spejbla a Hurvínka pokračuje ve spolupráci s online divadelním portálem Dramox.cz. Pro velký zájem malých i velkých fanoušků natočilo divadlo další čtyři hry pro děti a dvě hry pro dospělé, tak aby mohlo i v této chvíli udržet kontakt s diváky. Fanoušci jsou v tomto online prostoru srdečně zváni na dětská představení: Jak s Máničkou šili všichni čerti, Hurvínkova nebesíčka, Hurvínkovo přání a Hurvínek mezi osly. Pro dospělé diváky jsou pak připravena představení Spejbl versus Drákula a Hotel Spejbl.

Divadlo S+HLoňský rok měla velká část dřevěných herců divadla S+H nějaké významné životní jubileum. Pan Spejbl oslavil dokonce již 100 let, Mánička a pejsek Žeryk slavili devadesátku a zároveň divadlo slavilo devadesát let své profesionální éry, uplynulo sedmdesát pět let od přestěhování divadla z Plzně do Prahy a dvacet pět let působení v Dejvicích. Bohužel některé z připravovaných oslav, akcí a aktivit se nemohly konat, proto se v divadle rozhodli vstoupit do roku 2021 plni elánu, nadšení a optimismu a nazvali jej rok „100+1“. Dřevěný hrdina pan Spejbl v tomto roce započal již druhou stovku a všichni divadelnívi spolu s ním věří, že zase přijdou pro divadla přívětivější časy.
 

Vše, co jste chtěli vědět o divadle S+H, ale báli jste se zeptat

spejbl a hurvínekDivadlo S+H se profesionalizovalo v roce 1930. Od té doby odehrálo:
  • přes 250 původních představení doma i v zahraničí – tedy v cizojazyčných verzích
  • ve 34 zemích (mj. v Německu, USA, na Tchaj-wanu, v Číně, Indii, Egyptě, Jordánsku, Mexiku, Španělsku a dalších), v Německu díky obrovské popularitě vystupuje pravidelně
  • na 4 kontinentech
  • Spejbl i Hurvínek mluvili dosud 22 různými jazyky
  • natočily stovky gramofonových, později CD audio nahrávek, desítky rozhlasových her, televizních pořadů a Večerníčků pro děti, vyšlo s nimi přes padesát knih
  • za audio nahrávky s S+H získalo 37 zlatých, 26 platinových a jednu diamantovou desku, to vše za neuvěřitelných 5 397 500 prodaných zvukových nosičů, což je v mluveném slově světový unikát
  • 25 – tolik má divadlo párů loutek Spejbla a Hurvínka
  • 250 divadelních premiér bylo uskutečněno v divadle S+H
  • 800 různých loutek najdete v depositáři divadla
  • S+H vystupují ve třech velikostech:
    • Malé loutky (klasické): Hurvínek 46 cm / 1,05 kg  – Spejbl 55 cm / 1,60 kg
    • Střední loutky (hrací): Hurvínek 49 cm / 1,20 kg – Spejbl 60 cm / 1,85 kg
    •  Velké loutky (před scénové): Hurvínek 56 cm / 1,95 kg – Spejbl 76 cm / 2,80 kg  
  • Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích13–15 nití má Hurvínek v základu, z toho je jen sedm důležitých a tři jsou opravdu životně důležité, zbylé nitě jsou tzv. pomocné nebo trikové
  • 50 – více jak 50 knih bylo napsáno o našich hrdinech
  • jména Hurvínek a Mánička nenosí jen legendární loutky, ale rovněž asi nejedno zvířátko v českých zoologických zahradách. Prozatím se podařilo najít kozlíka a kozičku s těmito jmény, obě zvířata pobíhají v plzeňské Zoo. Pozadu nezůstala ani pražská Zoo, kde byla 26. 9. 1999 pokřtěna paterčata psů pralesních jmény Hurvínk0a, Spejblinka, Mánička, Kačenka a Žeryk. 
  • 1922 – poprvé se knižně objevil Spejblův příspěvek v publikaci Kašpárek futuristou a parodistou
  • deska Spejpl1929 – vznik první zvukové nahrávky u společností His masters voice (Spejbl u radia) a Ultraphon (Spejblova ukolébavka).
  • 1931 – první vystoupení Spejbla a Hurvínka na filmovém plátně ve snímku „Spejblovo filmové opojení
  • 2002 – několikrát se Spejbl a Hurvínek ve svých hrách podívali do vesmíru a v roce 2002 byly na jejich počest dvě planetky pojmenovány Spejbl a Hurvínek
  • 2013 – Spejbl a Hurvínek mají svůj strom v Botanické zahradě hl. m. Praha v Troji, 18. října 2013 si slavnostně jako „61. Osobnost“ vysadili vzácnou japonskou lípu a zařadili se tak po bok nejvýznamnějších osobností České republiky a světa 20. a 21. století
  • 2013 – pan Spejbl a Hurvínek se stali držiteli ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla
  • Divadlo Spejbla a Hurvínka2017 – české a slovenské loutkářství, včetně našich hrdinů, bylo zapsáno na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)
  • 2017 – zatím poslední film uvedený v kinech, a to rovnou ve 3D verzi „Hurvínek a kouzelné muzeum
  • 2018 – NASA poskytla příležitost vyslat jména zájemců spolu se sondou InSight na Mars, dvě „letenky“ si pořídili i Spejbl a Hurvínek, čímž si zajistili, že jejich jména jsou umístěna na čipu, který je součástí sondy …
  • 2 – dvě bronzové lavičky, na kterých se mohou kolemjdoucí vyfotit s naší dvojicí, a to v Praze (od roku 2010) a v Plzni (od roku 2020)
  • 2019 jako upomínku 90 let spolupráce s vydavatelstvím Supraphon obdrželo Divadlo S+H památeční šelakovou desku
  • 2020 – Spejbl a Hurvínek společně s celým divadlem dostali ke svým kulatým narozeninám letadlo Boeing, bohužel prozatím jen virtuální...
Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Lavička Spejbla a Hurvínka

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl