Úvod > Aktuality > Noc kostelů 2023: místa, která stojí za vidění
Památky

Noc kostelů 2023: místa, která stojí za vidění

  • Vydáno29. května 2023
Noc kostelů je tady! Patnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 2. června 2023. V letošním ročníku je přihlášeno 1729 kostelů a modliteben. Mottem tohoto ročníku je: „Po světle dne totiž nastupuje NOC, kdežto žádné zlo nepřemůže moudrost.“
Od roku 2009, kdy se Noc kostelů v Česku konala poprvé, narostl počet z pouhých 25 na letošních více než 1700 míst. Z chrámů, kaplí, křížových chodeb, klášterních refektářů i rajských zahrad jsme vybrali pár tipů, které by večer v pátek 2. června 2023 neměly uniknout vaší pozornosti. Noc kostelů představuje nejlepší možnost podívat se do míst, která jsou běžně přístupná jen při konání bohoslužeb nebo ani pro širokou veřejnost neslouží, jako například věže či sakristie. Zváni jsou všichni, kteří jsou zvědaví, touží nahlédnout do „zákulisí“ nebo se zajímají o život jednotlivých farností a komunit. Taková příležitost je jen jednou za rok!

noc kostelůTi, kdo mají chytrý telefon si mohou stáhnout aplikaci Noc kostelů, od minulého roku je dostupná také pro talafony značky Apple. Aplikace poskytuje informace zejména o zapojených kostelích a jejich programech. Standardní funkcí je nabídka programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele. Kromě toho je v přehledu zapojených míst možné hledat a listovat podle okresu či kraje. Vybrané kostely si uživatel může uložit mezi oblíbené a vytvořit si tak program své vlastní Noci kostelů. V aplikaci pro systém Android si zase můžete zobrazit mapu s okolními kostely. Aplikace lze nainstalovat standardně ze zdrojů Google Play a Apple App Store. Zájemce prosíme, aby s instalací nečekali až na poslední chvíli, aby nedošlo k přetížení systému.
 

Noc kostelů Brněnské diecéze

BrnoPro letošní jubilejní 15. ročník Noci kostelů v Brně připravují pořadatelé v brněnské diecézi opět stovky zajímavých programů. Na některých místech, například na Zelené hoře, v Rajhradě u Brna a ve Křtinách, se nechávají inspirovat výročím významného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let.

Pestrá nabídka programů v brněnské diecézi zahrnuje kromě duchovních zastavení také hudební, tvořivé a dětské programy, workshopy, prohlídky kostelů, kaplí i přilehlých areálů, hudební pásma nebo taneční produkce. Obecné téma „jak se staví kostel“ nabídne farnost Brno-Lesná, kde je připraveno ohlédnutí a zajímavosti z let přípravy a budování nedávno otevřeného kostela blahoslavené Restituty. Starobrněnská bazilika plánuje programy zaměřené na 700. výročí založení kláštera a baziliky Eliškou Rejčkou. Pro děti zde bude připraven kvíz ke královně Elišce a pro jejich dospělý doprovod ochutnávka klášterního piva a vína na nádvoří u baziliky.

bazilika nanebevzetí panny marie brnoZa prohlídku určitě stojí také kaple Kristus na hoře Olivetské v areálu bývalého kláštera řádu sv. Voršily na rohu ulic Orlí a Josefská, která bude po roce opět přístupná pouze tento jeden večer. Dále můžete v moravské metropoli navštívit například kostel katedrálu sv. Petra a Pavla, kostel sv. Jakuba, kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí, kostel sv. Jiljí v Líšni, baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Zábrdovicích. Pestrou nabídku programů v Brně i v okolí naleznete v tištěných Novinách Noci kostelů, pro aktuální informace o zapojených místech sledujte web nockostelu.cz.
 

Zajímavosti z Pražské diecéze

Praha chrám MikulášeV Praze se při Noci kostelů nabízejí programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky a čtení Bible, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle návštěvník nedostane. Letos se Pražanům a návštěvníkům hlavního města naskýtá jedinečná přiležitost – mimořádně se totiž otevře kaple Panny Marie na Staroměstské radnice. Bude nabízet individuální prohlídky s textovým průvodcem. Je nemalou zajímavostí, že lze odsud nahlédnout i do mechanismu staroměstského orloje.

Valdštejnský palácDalší zajímavou zastávkou je kaple ve Valdštejnském paláci. Kapli si bude možné spolu s historickými prostorami paláce prohlédnout od 18:00 do 22:00 hodin. Otevírací doba Valdštejnské zahrady bude prodloužena do 21:00 hodin. Neotřelou atmosféru pak jistojistě nabídne také Pražský hrad se svým ikonickým svatostánkem – a vůbec každý další kostel, jenž se do akce zapojí. Přijít můžete například do kostela Panny Marie pod řetězem na Malé Straně, k Pražskému Jezulátku, do kostela sv. Mikuláše či sv. Tomáše na Malé Straně, Týnského chrámu, sv. Jiljí, Martina ve zdi nebo sv. Mikuláše na Starém Městě, na Novém Městě zve k prohlídce katedrální chrám sv. Cyrila a Metoděje, sv. Apolinář nebo sv. Ludmila na náměstí Míru. Otevřen bude i kostel sv. Petra a Pavla nebo rotunda sv. Martina na Vyšehradě.

klášter bílá horaMimo centrum si nenechte ujít otevřené kostely ČCE v Braníku, Husův sbor a kostel sv. Václava v Nuslích, kostel sv. Anežky České a sv. patronů českých v Záběhlicích, Husův sbor a kostel sv. Václava ve Vršovicích, moderní kostel Krista Spasitele na Barrandově, kostel sv. Václava na Smíchově, kostel sv. Gotharda v Bubenči či kostel sv. Matěje v Dejvicích. Nahlédnout bude možné i do kostela ČCE ve Střešovicích, sv. Antonína Paduánského v Holešovicích, Cyrila a Metoděje v Karlíně, kaple sv. Terezie z Kalkaty na Chodově, kostela sv. Jakuba Staršího v Petrovicích, kostel sv. Matěje v Praze 6, kostel sv. Jakuba Staršího na zámku Zbraslav, poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře a spousta dalších míst.
 

Noc kostelů v Hradci Králové

kostel sv. Vavřince vrchlabíKrálovéhradecké diecézi se do Noci kostelů zapojilo minimálně 200 kostelů, modliteben, kaplí. Vyrazit můžete například do katedrály Svatého Ducha, kostela sv. Ambrože, Křesťanské společenství Mozaika nebo do kostela sv. Mikuláše v Jiráskových sadech. Kdo by si chtěl večer s památkami užít ještě více, může vyjet třeba autem za pestrou nabídkou, kterou kostely Královéhradecké diecéze pro své návštěvníky připravily. Otevřený bude filiální kostel sv. Václava v Broumově od K. I. Dienzenhofera, kostel sv. Jiří v Dolní Branné, kostel Všech svatých v Hronově, malebný roubený kostel sv. Petra a Pavla v Liberku, dřevěný kostelík sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě, kostel Nejsvětější Trojice Litíč, Děkanský kostel svatého Vavřince v Náchodě na Masarykově náměstí, kostel sv. Jiljí v Železnici, kostel Nejsvětější Trojice v Peci pod Sněžkou, roubený kostel sv. Jiří v Loučné Hoře anebo cihlový kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí.

 

Olomoucká arcidiecéze zve nejen do hanácké metropole

Večerní OlomoucNejvíce příležitostí ke zmíněnému setkání v arcidiecézi nabízí město Olomouc, kde se otevře na 30 sakrálních objektů. Otevírají se také objekty, do kterých se jindy veřejnost dostane jen stěží: dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupská kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kaple v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kaple na Bouzově. Teprve podruhé se do Noci kostelů přihlásil třeba kostel sv. Urbana v olomoucké místní části Holice. Přijít můžete na komentované prohlídky i koncert příčné flétny. Na hudbu lákají návštěvníky také ve Zlíně-Štípě (starý gotický kostel), kde jsou připraveny prohlídky a na závěr večera od 21:45 Mužská schola ze Štípy – zpěvy při svíčkách. V domaželickém kostele sv. Jakuba Většího mají příchozí možnost zazvonit si na zvon zvaný plecháček a ve farním sklípku ochutnat mešní vína při poslechu harmoniky. V kostele sv. Mikuláše v Horce nad Moravou mohou lidé vystoupat na věž.
 

Skvosty Ostravsko-opavské diecéze

Kostel OstravaTradičně velký zájem se očekává například v ostravské katedrále Božského Spasitele, kde budou probíhat koncerty duchovní hudby nebo výstava bohoslužebných předmětů souvisejících s eucharistií. Dále se v Ostravě můžete podívat do dalších monumentálních svatostánků – evangelického Kristova kostela v Moravské Ostravě nebo do kostela Panny Marie Královny v Mariánských Horách. Ale ani ostatní města diecéze nezůstávají stranou: Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně bude prezentovat liturgické šaty a náčiní, příchozím bude umožněn i přístup na kůr a do sakristie. V Opavě se nabízí příležitost prohlédnout si nedávno zrekonstruovanou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Dále můžete zavítat například do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně nebo do kostela sv. Mořice v Kroměříži.
Festival muzejních nocí 2024

17. 5.15. 6.
Festival muzejních nocí 2024

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Noc kostelů na Grabštejně

7. 6.
Noc kostelů na Grabštejně

Na tradiční noc kostelů.

Noc kostelů 2024

7. 6.
Noc kostelů 2024

Noc kostelů vstupuje v roce 2024 již do 16. ročníku celorepublikové akce. Uskuteční se v pátek 7. června. Letošní jubilejní ročník se bude věnovat několika významným výročím spojených s výraznými osobnostmi z oblasti duchovna, kultury i vědy.

Noc kostelů v Mikulově

7. 6.
Noc kostelů v Mikulově

Zpřístupnění kostelů, kaplí či modliteben.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky