ÚvodAktualityDeník Anne Frankové a Vrchlabí. Co to má dohromady společného? Přijďte to zjistit!
Kultura

Deník Anne Frankové a Vrchlabí. Co to má dohromady společného? Přijďte to zjistit!

  • 6. srpna 2017
„Musel jsem jim pomoci, byli to moji přátelé,“ řekl po válce Victor Kugler, když se ho ptali, proč riskoval svobodu a možná i život, když spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies ukrývali přes dva roky rodiny německých Židů Frankových a Van Pelsových a německo-židovského lékaře Fritze Pfeffera. Victor Kugler se narodil ve Vrchlabí. I jeho připomíná výstava Anne Frank: Nechte mě být, jaká jsem, kterou jsme dnes odpoledne otevřeli v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.
VrchlabíVictor Kugler byl to etnický Němec a na svoje němectví byl už v mládí velmi hrdý, jak ukazuje například jeho památníček z doby, kdy ve Vrchlabí studoval střední školu. Titulní list památníčku (který je ve sbírkách Anne Frank House v Amsterdamu) i s vlasteneckou básní o tom, jak krásné je být Němcem, je na vrchlabské výstavě rovněž k vidění. Na rozdíl od svých přátel, kteří mu do památníčku zapisovali a kreslili – ať už byli z Vrchlabí, Herlíkovic, Strážného či Jilemnice nikdy nepodlehl vábničce nacismu a nenávisti k jiným lidem, třeba k Židům.
 
Kugler se narodil 6. června 1900 ve Vrchlabí na dnešní Krkonošské ulici, v domě naproti Hotelu U Zvonu, svobodné matce Emilii Kugler. Matka se vdala, až když bylo Victorovi devět let. V sedmnácti narukoval k rakouskému námořnictvu, a když byl po necelém roce vojenské služby raněn, vrátil se domů – tehdy už ovšem do německého Duisburgu. Na přelomu dvacátých a třicátých let začal pracovat ve firmě Opekta, která patřila Otto Frankovi. S ním také na konci roku 1933 opouští Německo a odchází do Amsterdamu. O jeho postoji k nacistickému Německu cosi vypovídá i fakt, že se v roce 1938 vzdal německého občanství a přijal občanství nizozemské. Když i v okupovaném Nizozemí začaly v roce 1941 platit norimberské protižidovské zákony, je to právě Victor Kugler, na kterého Otto Frank přepisuje svoji firmu. A znovu je to Victor Kugler, spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, kdo od 6. července 1942 do 4. srpna ukrývají v upravené části sídla firmy Opekta, rodinu Frankových, další rodinu Van Pelsových a MUDr. Fritze Pfeffera – německé Židy.

Anna FrankováVýstavou, kterou z většiny připravila Terezínská Iniciativa ve spolupráci s Anne Frank Stichting Amsterdam, chceme připomenout tohoto vrchlabského rodáka a zároveň hrůzy šoa, v níž vyústila absurdní iracionální zášť k "těm druhým", kteří "mohou za všechno naše trápení". Victor Kugler byl, spolu se svými kolegy Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, v roce 1973 oceněn izraelským památníkem šoa Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy.

Přijďte se podívat do historických domků na vrchlabském Náměstí Míru kdykoli kromě pondělka až do konce září.
Historické domky ve Vrchlabí Památky

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Další aktuality

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.
Kultura, Královéhradecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Královéhradeckém kraji

Plánujete dovolenou u řeky Orlice, ve stínu skalních měst či v podhůří hor? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech Královéhradeckého kraje. Zavedou vás k přehradě Rozkoš, k Adršpašským skalám, do Krkonoš či pod hrad Potštejn. Stačí si vybrat.
Ubytování, Královéhradecký kraj

Trutnov Trails jsou otevřeny pro všechny jezdce na horských kolech

Terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova lákají bikery. Všechny traily jsou sjízdné, těšit se můžete na projetou a upravenou stopu. Na základně funguje oblíbená restaurace, půjčovna a na na oficiálním parkovišti na terasách máte možnost i přespat, v autě nebo ve stanu.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Téměř každý spisovatel hledá inspiraci pro svá díla v dětství. Udělal to i Karel Poláček (1892–1945), když děj knížky Bylo nás pět zasadil do svého rodného Rychnova nad Kněžnou. Dnes tu Poláčka i jeho hrdiny připomíná památník, názvy ulic i náměstí, lavička, několik soch i vycházkový okruh.
Kultura, Královéhradecký kraj

Na Starých Hradech u Jičína vítají jaro čokoládou

Jaro je tady a letos ho na Hradě a zámku Staré Hrady vítají ve znamení čokolády a pohádek! Těšit se můžete na čokoládový jarmark se spoustou čokoládových pochoutek. Na své si přijdou i dospěláci, kteří čokoládu zrovna nemusí – pro ně je z hradních sklepů připravena bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Čokoládové jaro bude na Starých Hradech až do neděle 16. června.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové se otevírá safari

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá od soboty 4. května 2024 venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
Příroda, Královéhradecký kraj

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj