ÚvodAktualityŘíjen návštěvníky ústecké zoo baví
Příroda

Říjen návštěvníky ústecké zoo baví

  • 6. října 2022
Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 310 Kč, takže ušetří 50 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
TuleniNěkteré změny se týkají i další nabídky pro návštěvníky Zoo Ústí nad Labem. Ubylo několik předváděcích akcí se zvířaty, např. komentované krmení lemurů kata v průchozím výběhu či jízda na ponících, kterou využívaly hlavně malé děti. I tak se ale návštěvníci v říjnu mohou podívat na cvičení slonů (denně ve 14:30), krmení mravenečníků (denně 14:00), krmení tuleňů (denně mimo út a st v 10:00 a 15:30 hodin). V provozu zatím zůstává i zoovláček - i když jen během víkendů a za příznivého počasí. Přepravuje zájemce od vstupní pokladny z Drážďanské ulice k hornímu vstupu, v případě zájmu i naopak.

procházka slonůUrčitě nepropásněte také sloní procházku, která je pro mnohé návštěvníky velice překvapující záležitostí. Jít na výlet do zoo a najednou na cestě proti sobě potkat třítunovou slonici, to je nezapomenutelný zážitek. Delhi se v doprovodu chovatelů vydává na pravidelnou procházku každý den. Výjimkou mohou být zimní měsíce, kdy teplota klesá hluboko pod bod mrazu nebo je zde nebezpečí, že by mohla na sněhu a ledovce uklouznout a zranit se. Na "špacír" se slonice vydává denně od pondělí do pátku v 11:00 (s tolerancí 1/2 hodiny).
 

V zoo se letos vylíhl kriticky ohrožený papoušek

zoo ústí araZoo Ústí nad Labem slaví letos veliký chovatelský úspěch. Podařilo se jí odchovat mládě kriticky ohroženého papouška ary kanindy (Ara glaucogularis). Jedná se navíc o historicky první odchov tohoto druhu v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad. Ara kaninda je 85 cm velký papoušek, který je endemickým druhem Bolívie. Kvůli nelegálnímu lovu a odchytu, stejně jako rychle ubývajícím pralesům, se jedná o jeden z nejohroženějších druhů papoušků na světě. Vědci odhadují, že ve volné přírodě zbývá pouze 200-300 dospělých jedinců.

Zoo chová tyto vzácné papoušky od roku 2012. Aby měli potřebný klid na rozmnožování, vytvořili pro ně ošetřovatelé chovné zázemí mimo návštěvnické prostory. Letos měl ústecký chovný pár dvě snůšky. První mládě se vylíhlo v polovině března, ale nezkušení rodiče se o něj neuměli postarat a nekrmili ho, a tak mládě bohužel po několika dnech uhynulo. S každým mládětem získávají rodiče cenné zkušenosti a je proto důležité do tohoto procesu nezasahovat. Druhé mládě se vylíhlo 10. května 2022. K radosti ošetřovatelů o něj oba rodiče od začátku dobře pečovali a mládě prospívá a roste. Poprvé vylezlo z hnízda 21. srpna, bylo již plně opeřené a vybarvené po rodičích.
Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat Příroda

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj