Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Máte rádi české filmové pohádky plné švarných princů a půvabných princezen, čertů, čarodějnic, vodníků a kouzel? Pojďte se podívat na některé známé hrady a zámky, kde se zabydlely ty nejznámější princezny – možná právě podzim, blížící se zima, adventní prohlídky a vánoční akce jsou pro výlety do pohádek přímo ideální!
Sníh, zima a vánoční atmosféra: Který z našich pohádkových zámků se vám líbí víc? Bouzov…
…anebo Švihov?

1. Praha a Princezna se zlatou hvězdou z Průhonic

Ačkoli Průhonice a Průhonický park leží těsně za jižní hranicí Prahy, a tedy už ve Středočeském kraji, udělejme to stejně jako UNESCO. To totiž park i se zámkem zařadilo na seznam památek světového kulturního dědictví jako širší součást historického centra Prahy. Zámek sice je otevřený jen zčásti, protože ho využívá Akademie věd České republiky, ale možná v něm poznáte sídlo prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Otevřený je i Průhonický park – schválně se tu zastavte v zimě, i mimo hlavní sezonu má své kouzlo!
 

2. Středočeský kraj a dětské prohlídky zámku Loučeň

Oblíbeným cílem pohádkových výletů ve Středočeském kraji je zámek Loučeň. Filmové pohádky se mu sice zatím vyhýbají, ale o princezny tu není nouze: provázejí nejmenší návštěvníky při dětských prohlídkách. Zámek i s labyrintáriem v zámeckém parku je otevřený celý rok, tedy i během zimní sezóny, a pořádá se tu řada akcí – například 17. listopadu začíná výstava Příběh vánočního stromečku (letos na téma Radosti Evropy aneb jaké radosti dala Evropa světu a se světelnou a hudební show, provázenou Ódou na radost), 26. listopadu přijde na řadu křest největšího adventního věnce, poslední den v roce se pak bude slavit Silvestr.

Pohádkových zámků, kde žily filmové princezny, ale střední Čechy nabízejí mnohem víc – například na hradě Křivoklát se natáčely pohádky Honza málem králem, Jak se budí princezny, Jak si zasloužit princeznu, Sůl nad zlato, Třetí princ, Tři veteráni, Anděl Páně nebo Dívka na koštěti. Běžně otevřeno má hrad Karlštejn a hrad Valečov, zámek Mníšek pod Brdy, zámek Dobříš i zámek Brandýs nad Labem, zámek Mělník a zámek Radim. Vánoční program chystá i zámek Zruč nad Sázavou; na tradiční akci Čerti na zámku s hrůzostrašnou stezkou a čtením hříchů (3. 12.) naváže 10. prosince Adventní běh zasněženým zámeckým parkem.
 

3. Jihočeský kraj a Pyšná princezna ze zámku Hluboká

Naučit zpívat květinu, zavazovat princezně střevíčky a ještě jí házet míček: to všechno musel stihnout zahradník v pohádce Pyšná princezna. Všichni víme, že se hit vánočních televizních pohádek natáčel na zámku Hluboká, kde si slavný příběh můžete připomenout na zimní prohlídkové trase. Adventní a zimní prohlídky nabízí také hrad v Nových Hradech anebo zámek Třeboň: tady zažijete kouzelné a pohádkové Vánoce podobně jako kdysi Schwarzenbergové. Mimochodem, i tady se natáčelo – třeba pohádky Z pekla štěstí nebo Byl jednou jeden král.
 

4. Plzeňský kraj a Popelka z hradu Švihov

Cestou do Švihova si můžete tajně přát, aby vás něco cvrnklo do nosu: tady se mohou tajná přání splnit raz dva, protože právě na hradě Švihov se natáčela oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku. Kromě speciálního prohlídkového okruhu Za tajemstvím Popelčina střevíčku si během adventních sobot a v čase mezi svátky můžete projít základní okruh, mapující život na šlechtickém sídle. Mezi svátky bývá také pravidelně otevřený hrad Kašperk; ten své brány otevře od 28. prosince do 1. ledna a vy se můžete podívat tam, kde se natáčela pohádka Anděl Páně.
 

5. Karlovarský kraj a Nosáč z hradu Loket

Oblíbeným místem filmařů v Karlovarském kraji je celoročně otevřený hrad Loket. Natáčely se tam například scény filmu Johanka z Arku, Rafťáci nebo Bondovka Casino Royale, ale také německá pohádka Nosáč; v ní si zahrál český herec Arnošt Goldflam. Celý rok včetně zimních měsíců bývá otevřený také Chebský hrad, Horní hrad nedaleko Stráže nad Ohří a zámek v Klášterci nad Ohří s expozicemi porcelánu, během listopadu můžete netradičně navštívit také zámek Kynžvart
 

6. Ústecký kraj a Zakleté pírko z Krásného Dvora

Na zámek Krásný Dvůr se sice mimo hlavní sezonu podíváte jen zvenčí, ale anglický park, který má rozlohu sto hektarů, je přístupný celoročně. Objevíte v něm řadu romantických staveb, od novogotické rozhledny, jedné z nejstarších v Česku, až po čínský pavilon. Právě z rozlehlého zámeckého parku jsou některé záběry pohádky Zakleté pírko, kterou tu před pár lety natáčel Zdeněk Troška, park znáte také z filmu Konec starých časů či z pohádky O víle Arnoštce. Celoročně má otevřeno také zámek Děčín, řadu adventních a vánočních akcí pořádá zámek Červený Hrádek u Jirkova – každou adventní neděli tu pořádají adventní prohlídky, 3. prosince se chystá Mikulášská nadílka a na Štědrý den živý betlém.
 

7. Liberecký kraj a Kočičí princ ze Sychrova

O novogotickém zámku Sychrov se mluví jako o vyřezávané pohádce severu. Rezidenci rodu Rohanů znáte z pohádek Zlatovláska, Kočičí princ či Nesmrtelná teta, otevřeno je tu celý rok, koncem roku si prohlédnete interiéry s krásnou vánoční výzdobou. V prosinci bude otevřená i část hradu ValdštejnČeském ráji, těšit se můžete například na adventní a vánoční koncerty, Vánoce s vévodou (17.12.) či Betlémské světlo na Valdštejně (23. 12. od 14 hodin). Na několik akcí zve též zámek Svijany, například na rozsvěcení vánočního stromečku na nádvoří (27.11.), Adventní trhy (3.12.), prohlídky zdarma, spojené s vánočním kvízem pro děti (11.12.) anebo Českou mši vánoční (18.12.). Prohlídky zimního okruhu nabízí zámek Zákupy, někdejší letní sídlo císaře Ferdinanda Dobrotivého. Neváhejte – tady žily skutečné princezny, nejenom ty filmové!
 

8. Královéhradecký kraj a Večernice z Hrádku u Nechanic

Domovem Večernice v podání Libuše Šafránkové ve filmu Princ a Večernice byl novogotický zámek Hrádek u Nechanic, postavený jako reprezentační letní a lovecké sídlo rodu Harrachů. Podobně známé jako Večernice jsou i zdejší prohlídky vánočně vyzdobeného sídla, při nichž se seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Dozvíte se, jaké ozdoby se dávaly na stromeček jako první, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavosti, jedinečnou atmosféru mají prohlídky nočního zámku, osvětleného svíčkami. Večernici by se to rozhodně líbilo, mohla by zazářit!
 

9. Pardubický kraj a andělský advent na zámku Litomyšl

Několik pohádek a seriálů se natáčelo také na zámku v LitomyšliPardubickém kraji; během prosince do Litomyšle můžete přijet jak na adventní prohlídky zámku, tak andělské adventní neděle na zámeckém návrší.
V zimě se můžete vypravit i na zámek Slatiňany: kromě zimní prohlídkové trasy tu jsou připravené i adventní prohlídky. Bohatý vánoční program chystá hrad Svojanov, který zatím patří mezi filmaři neobjevená místa. Od 3. do 18. prosince se tu bude odehrávat Hradní advent, prohlídky hradu se sváteční adventní a vánoční výzdobou doplněné povídáním o tradičních zvycích, 10. a 11. prosince program zpestří ochutnávky adventních a vánočních pokrmů připravených podle dobových receptů v historické hradní kuchyni.
 

10. Vysočina a Jak se budí princezny na Orlíku

Při natáčení filmové pohádky Jak se budí princezny se filmaři pořádně projeli Vysočinou. V pohádce můžete vidět, jak v 70. letech minulého století vypadaly hrad Roštejn, zámek Telč i zřícenina hradu Orlík u Humpolce. Tam žila závistivá Melánie, kterou hrála Libuše Švormová. Hrad Orlík končí sezonu poslední říjnový den, ale během zimy chystá dvě akce: v sobotu 26. listopadu to bude adventní pečení perníčků v hradní peci, poslední den v roce pak Silvestrovské rozhledy a zpřístupnění rozhledny na hradní věži.
 

11. Jihomoravský kraj a princezna Fantaghiro ze zámku Lednice

Na zimní prohlídky už několik let láká zámek LedniceLednicko-valtickém areálu. Filmaři Lednici využili pro celou řadu pohádek – scény ze zámku a zámeckého parku se objevily v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro i v Moskalykově seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Zahřát v mrazivých dnech se můžete v zámeckém palmovém skleníku anebo při procházce anglickým parkem, kde kromě řady romantických zákoutí a drobných staveb objevíte také minaret. V Brně pak navštivte Letohrádek Mitrovských, kde bude čas adventu a Vánoc provázet výstava pohádkových ilustrací V. Balcarové, pohádkově ozdobené vánoční stromky, historické betlémy a adventní dekorace.
 

12. Zlínský kraj a Peklo s princeznou v Kroměříži

Co se stane, když si tvrdohlavá princezna Aneta odmítne vzít prince Jeronýma a královskou lest s nepravými čerty prokoukne sám Lucifer? Vypukne Peklo s princeznou. Pohádka se natáčela v Arcibiskupském zámku v Kroměříži a v Podzámecké zahradě, ve filmu se objevuje i rotunda v Květné zahradě. Dodejme, že všechna místa jsou zapsána v listině UNESCO, že zámek chystá během adventních víkendů Advent na zámku a Květná zahrada je otevřená celý rok, ta Podzámecká rovněž a dokonce zadarmo.
 

13. Olomoucký kraj a princezna Jasněnka z Bouzova

Pověst nejpohádkovějšího hradu v Česku potvrdil Bouzov opakovaně: hrad v malebné krajině střední MoravyOlomouckém kraji si zahrál v pohádkách O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Království potoků, Rumplcimprcampr a O medvědu Ondřejovi, objevil se i v seriálu Arabela. V listopadu a březnu zve Bouzov na zimní prohlídky, v prosinci můžete přijet na adventní a Vánoční prohlídky (3.12. a 27.–28.12.) a na netradiční prohlídku Silvestr na hradě Bouzov 31.12. Pár zimních akcí chystají také na zámku Náměšť na Hané; 26.11. to bude adventní dílna a 30.12. Vánoce na zámku.
 

14. Moravskoslezský kraj, princezna a půl království v Hradci nad Moravicí

Kulisou pro vánoční pohádku Princezna a půl království byl Červený zámek v Hradci nad Moravicí v Moravskoslezském kraji. Ten má sice v zimě zavřeno, ale přístupný je zámecký park se všemi vyhlídkami. Od 1. prosince do 8. ledna 2023 ale bude mít otevřeno Slezskoostravský hradOstravě (a navíc tu 10. a 11. prosince budou probíhat Vánoce na hradě). Mezi Vánocemi a Silvestrem se také můžete vypravit na hrad Sovinec: od 26. do 30. prosince se chystají Vánoce na Sovinci, netradiční prohlídky hradu s vůní svařeného vína, čaje a kávy, spojené s povídáním o vánočních, silvestrovských a novoročních zvycích.
Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky