Úvod > Aktuality > Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

  • Vydáno18. listopadu 2023
Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.

Tancovačka až do rána

Kateřinskými slavnostmi to bylo podobné jako s masopustem: na svatou Kateřinu kolem 25. listopadu se konaly poslední tancovačky, protože pak začínal advent, doba půstu, zbožného rozjímání a příprav na vánoční svátky. Pár adventních lidových obřadů se tolerovalo, ale jinak platil podobně přísný zákaz tanců, zpěvů a zábav jako mezi masopustem a Velikonocemi.

Letos sice začíná advent až v prosinci, ale Svatokateřinské jarmarky, poutě a hody se slaví už od poloviny listopadu – a většinou se tancuje až do rána, aby si to všichni náležitě užili a nastřádali radost na dobu skromného, ztišeného adventu. Například v Huštěnovicích na Slovácku, pro které jsou Kateřinské hody největší každoroční událostí v životě místních obyvatel, se letos slaví o víkendu 18. a 19. listopadu, dozvuky hodů pak budou pokračovat i v sobotu 25. listopadu 2023.

sklep mutěniceŽe víno nemusí být je Svatomartinské, ale také Svatokateřinské, vás přesvědčí vinaři z Mutěnic: v sobotu 18. listopadu pořádají v areálu vinných sklepů Búdy devátý ročník Svatokateřinských vinařských slavností. Otevřeno bude přibližně dvacet sklepů a ochutnávat se bude i mladé víno letošního ročníku. Vstupenka za 1000 Kč na místě zahrnuje skleničku, mapku, ochutnávku, kupony na nákup vín a vstupenku na večerní posezení u cimbálové muziky. Vybraná vína bude možné zakoupit také v neděli 19.11.2023 ve všech otevřených sklepech.
 

Zábava v Uherském Brodě nebo v Třebechovicích

uherské hradiště kateřinský jarmarkNa Masarykově náměstí v Uherském Brodě se na sobotu 25. listopadu chystá Kateřinský jarmark, spojený se sobotním slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Kdo chce být u toho, ten musí přijít v sobotu v 17:00 hodin! Jinak zde bude také jarmark lidových řemesel (už od 8 hodin), cimbálové muziky, zabijačkové dobroty a kulturní program od 9 až do 20:30 hodin.

Na sobotu 25. 11. před svatou Kateřinou chystají Kateřinský jarmark s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením také v Třebechovicích pod Orebem. Akce se koná na Masarykově náměstí od 8 do 14 hodin, těšit se můžete na pouťové atrakce, tradiční rukodělné stánky, široký výběr dobrot a pochutin, jakož i různorodých produktů a výrobků.
 

Co byste měli vědět o svaté Kateřině (a o chroustech)?

  • Svatá Kateřina žila kolem roku 300 v dnešním Egyptě a společně se svatou Barborou patřila mezi nejpopulárnější světice. Protože měla být umučena na speciálně vyrobeném kole s bodci, symbol kola ji doprovází i na obrazech a sochách, stala se patronkou mlynářů a kolářů. V den svaté Kateřiny se na její památku nepracovalo s ničím, co mělo kola – stály mlýny, nehrčely kolovraty.
 
  • Svatokateřinské posvíceníKateřinské zábavy mívaly a dodnes mají na starosti ženy – platily muzikantům za hudbu a svým partnerům za útratu, připravovaly občerstvení, dívky dávaly tanečníkům dárečky v podobě slavnostního obřadního pečiva a hlavně si samy vybíraly, s kým půjdou tančit. Pánská volenka se vyhlašovala jen jednou za večer, o půlnoci.
 
  • Zastavme se u vojenské pochodové písně začínající slovy Na tú svatú Katerinu. Podobně jako beskydský démon „černooky bača“ z písničky Beskyde, Beskyde kdekomu vrtá hlavou, co vlastně znamená populární, leč zcela nesrozumitelný popěvek „čobogaj, nebogaj, čáry nebogaj“. Podle badatele a sběratele, který zmapoval nejznámější vojenské pochody, se do písničky z neznámých důvodů dostal zkomolený úryvek oblíbené maďarské lidovky Csebogár, csebogár, sárga csebogár, podle níž vznikl pochod maďarského 26. pěšího regimentu Csebogár Induló od Hermanna Dostala. Přeloženo do češtiny tak prý zpíváme „chrouste, chrouste, žlutý chrouste“.
Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky