ÚvodAktualityCísař František Josef: 100. výročí úmrtí
Památky

Císař František Josef: 100. výročí úmrtí

  • 18. listopadu 2016
Večer 21. listopadu 1916 zemřel ve vídeňském zámku Schönbrunn František Josef I., rakouský císař, český a uherský král. Zatímco výstavy v Rakousku v tento den symbolicky končí, u nás se bude vzpomínat dál. Portál Kudy z nudy vás zve například do Olomouce, do Terezína a na zámky Zákupy a Konopiště.
František Josef I., narozený 18. srpna 1830, se stal jedním z nejdéle vládnoucích panovníků na světě a dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Zemřel v úctyhodném věku 86 let – a když obě číslice prohodíme, vyjde nám doba jeho vlády, tedy 68 let.
 

1848: nástup na trůn

Příběh vlády Františka Josefa I. začal v Olomouciprosinci 1848, když na radu předsedy vlády Schwarzenberka abdikoval jeho strýc Ferdinand I. Dobrotivý. Ke známé historické události došlo v rezidenci olomouckých arcibiskupů, v Arcibiskupském paláci. Do místa, kde se tehdy osmnáctiletý císař ujal vlády, se můžete podívat od konce října do konce března jen na objednávku. Za vidění ale stojí i samotné město, kam se císař později ještě několikrát vrátil, hlavně při pořádání vojenských manévrů. Víte například, že roku 1851 se jich zúčastnil i ruský car Mikuláš I. a o dva roky později zažila Olomouc opět za účasti obou těchto panovníků největší manévry ve své historii? Znovu se tu rakouský mocnář zastavil v roce 1866 na své cestě po územích postižených rakousko-pruskou válkou.
 

Za strýčkem do Zákup

Zajímavé osudy čekaly i posledního korunovaného českého krále, Ferdinanda I. Dobrotivého – ano, toho, který se vzdal vlády ve prospěch Františka Josefa. Ačkoliv mu lékaři již v dětství předpovídali krátký život, žil ještě 27 let, a to převážně v Čechách. Společně se svou ženou Marií Annou bydlel na Pražském hradě, Pražané ho potkávali při procházkách po Příkopech a Národní třídě, dětem rozdával bonbony a chudým almužnu. Praze postupně věnoval na 450 000 zlatých. Zemřel v červenci 1875 na Pražském hradě.

Známá jsou i letní sídla abdikovaného panovníka, zámky Ploskovice a Zákupy. Právě do Zákup se o víkendu 19. a 20. listopadu můžete vypravit na mimořádné prohlídky spojené s povídáním o každodenním životě císaře Františka Josefa I. Začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin a Františka Josefa I. poznáte jako předposledního majitele zámku. Povídat se bude jak o jeho dětství, nástupu na trůn, sňatku s bavorskou princeznou Sissi a soukromém životě, tak o jeho zálibě v lovectví.
 

Císař na Konopišti

Lásku k lovu ostatně sdílel se svým následníkem Františkem Ferdinandem d´Este. Jeho osudy také dobře známe: v červnu 1914 se zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a společně s manželkou Žofií se stal obětí atentátu v Sarajevu. Měsíc poté vyhlásil František Josef I. Srbsku válku, ovšem jejího konce se už nedožil.

Na stařičkého mocnáře se bude vzpomínat také na zámku Konopiště, který František Ferdinand d´Este koupil společně s panstvím roku 1887. Díky následníkově zálibě ve sběratelství a také díky dědictví po jeho italských předcích se na Konopišti dochovala řada vzácných předmětů, dokumentujících historii Habsburků. Řadu z nich můžete vidět při vzpomínkové akci ke 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I., která se koná ve výroční den úmrtí císaře, v pondělí 21. listopadu. Dobové zajímavosti a archiválie, doprovázené poutavým vyprávěním o životě Františka Josefa I., budou k vidění od 10 do 18 hodin každou celou hodinu, nutná je rezervace předem.
 

Za císařem do Terezína

Císaře, který provedl své země následky revolučního roku 1848, válkami s Francií, Itálií i Pruskem a prvními roky první světové války tu poznáte díky tisícovkám uměleckých předmětů. Vystaveny jsou jak sériově vyráběné suvenýry, tak unikáty, které prošly přímo jeho rukama. Kuriozitou na závěr je busta stařičkého mocnáře, která od letošního srpna zdobí náves v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Víte, že jde o vůbec první obec, která v Česku vztyčila někdejšímu císaři pomník?
Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky