ÚvodAktualityCHKO Český kras letos oslaví 50 let!
Příroda

CHKO Český kras letos oslaví 50 let!

  • 15. února 2022
Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Český kras. Byla vyhlášena roku 1972 na rozloze 130 km² k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. V rámci tohoto významného výročí se bude konat několik výstav, otevře se nový Dům přírody a vznikne nová naučná stezka okolo lomů Velká Amerika.
český krasV letošním roce oslaví CHKO Český kras již 50. let svého trvání. Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972, na rozloze 130 km2. Krajinu Českého krasu charakterizuje pestrý reliéf, zejména díky erozní činnosti Berounky a jejích přítoků (údolí Kačáku, Císařská rokle, Kodská rokle, údolí Bubovického potoka a Karlického i Radotínského potoka). Známé jsou zejména krasové kaňony, rokle a jeskyně či jeskynní systémy. V Českém krasu je téměř 700 jeskyní, z nichž pouze deset má délku větší než 300 metrů. Nejznámější je systém Koněpruských jeskyní na Zlatém koni s celkovou délkou chodeb přes dva kilometry. Je to nejdelší jeskynní systém v Čechách, částečně zpřístupněný.

český krasSpráva CHKO Český kras v průběhu celého roku chystá řadu akcí, setkání a tematických exkurzí. Muzeum Českého krasu v Berouně připravilo od 24. února do 8. května výstavu Krajinou krasu. K vidění budou díla známých autorů ze sbírek muzea či zapůjčená z několika velkých galerií. Svoji tvorbu zde budou vystavovat také současní autoři s vazbami k regionu, jako je Vydra, Šmejkal, Petříček, Smetanová nebo Tichá. Od března se otevřou dveře Informačního centra ve Svatém Janu pod Skalou, kde bude k vidění výstava fotografií Jiřího Jirouška Český kras z ptačí perspektivy. Jeho fotografie mají okouzlující atmosféru výšek, ranních mlh či slunečních paprsků. Stěžejní výstavou berounského muzea Českého krasu bude od 26. 5. do 31. 12. 2022 Český kras a jeho lidé o historii a přírodě tohoto unikátního regionu.
 

Dům přírody a nová naučná stezka okolo lomů

český kras malá amerikaVe druhé polovině letošního roku se otevře nový Dům přírody u Koněpruských jeskyní. V jeho přízemí bude stálá expozice o přírodě Českého krasu, která návštěvníky vtáhne například do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny a objevování jeskyní. Ukáže, že dnešní krajina a příroda Českého krasu vznikla a je dotvářená dlouhodobou činností člověka. Všechny seznámí s místními chráněnými druhy fauny a flóry a nutností jejich ochrany. Chybět nebudou různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí či prolézačka s umělou jeskyní.

V průběhu roku vznikne také nová naučná stezka kolem lomů Velká Amerika a Mexiko (Trestanecký lom). Dlouhá bude tři kilometry a propojí vyhledávané staré lomy v okolí Mořiny i s lomem Malá Amerika, který se už nachází v Národní přírodní rezervaci Karlštejn.
Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Lom Mexiko nedaleko Mořiny Příroda

Lom Mexiko nedaleko Mořiny

Lom Mexiko byl prvním lomem, který byl byl v této oblasti otevřen. Je užší a hlubší než Malá Amerika, jeho délka je asi 300 metrů, šířka 100 m a hloubka rovných 80 m.

Dům přírody Českého krasu Příroda

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Vápencový lom Malá Amerika Příroda

Vápencový lom Malá Amerika

Malá Amerika se nachází nedaleko od hradu Karlštejna. Lom vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní žijí přísně chránění raci.

Muzeum Českého krasu Beroun Kultura

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě, z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj