Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

  • Vydáno29. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
Ani Mary Pickfordová, která jako vůbec první filmová herečka na světě získala smlouvu na jeden milion dolarů, ani Elvis Presley: první hvězdou šoubyznysu se stala už o desítky let dříve francouzská divadelní herečka Sarah Bernhardt. A to v době, kdy neexistovaly film a televize, a kdy cesta na světové turné netrvala pár hodin, ale počítala se spíš na týdny a měsíce. Charismatická a nesmírně nadaná herečka dosáhla během své šedesátileté kariéry impozantních úspěchů a kdekoliv se objevila, provázelo ji podobné šílenství jako současné filmové hvězdy. Když v roce 1923 ve věku 79 let zemřela, na hřbitov Père Lachaise ji prý doprovodila celá Paříž. Přesto bychom ji tak dobře neznali, nebýt Alfonse Muchy.
 

Mucha: ve správnou dobu na správném místě

Tou správnou dobou byly Vánoce 1894, oním správným místem pařížská Lemercierova litografická dílna. Alfons Mucha v té době byl ve Francii už sedm let, z nichž velkou část strávil na studiích na akademiích Julian a Colarossi. Vydělával si jako příležitostný ilustrátor a když koncem roku pomáhal příteli v Lemercierově tiskárně, zavolala tiskaři a nakladateli Lemercierovi sama slavná herečka. Začátkem ledna 1895 se v divadle Théâtre de la Renaissance chystala premiéra nové inscenace hry Gismonda od Victoriena Sardoua. Sarah hru režírovala a zároveň v ní hrála, ale potřebovala nové plakáty. A protože byly Vánoce a všichni Lemercierovi umělci měli dovolenou, nakladatel se obrátil na toho, koho měl po ruce: na Muchu.

Malíř další den přinesl návrh plakátu s neobvyklým formátem: více než dva metry dlouhý a tři čtvrtě metru široký. Sarah Bernhardt na něm byla zobrazena v jemných pastelových barvách jako vznešená byzantská princezna s palmovým listem v ruce, zlacené pozadí kolem její hlavy připomínalo svatozář. V tiskárně se návrhy moc nelíbily, kvůli délce se navíc plakáty musely tisknout po částech, ale umělkyně byla nadšená. Když po několika dnech plakáty zaplavily Paříž, Francouzi zcela propadli novému stylu „Myša“, jak vyslovovali nezvyklé malířovo jméno.
 

Plakát s Gismondou

Kolem plakátů s Gismondou se rozpoutalo šílenství, jaké dnes jen stěží dokážeme pochopit. Jak uvádí Nadace Mucha, plakát se přes noc stal předmětem touhy sběratelů, mnozí z nich se jej snažili získat nejrůznějšími nezákonnými způsoby, podpláceli lepiče plakátů nebo se v noci vydali ven a sami si Gismondu vyřezávali z plakátovacích ploch. Jiří Mucha, malířův syn, ve vzpomínkách uvádí, že plakátů s Gismondou Lemercier vytiskl asi 4000 kusů. Sarah Bernhardt, jedna z prvních hereček, která vytušila sílu a možnosti masové reklamy, na jejich prodeji vydělala 130 tisíc franků a od Lemerciera žádala navíc odškodné 5000 franků za 550 kusů, které prý prodal pod rukou. A Mucha? Ten sice obdržel honorář pouhých 150 franků, ale zato v dalších letech od Sarah dostal řadu zajímavých a lukrativních zakázek na plakáty, scénografii, kostýmy i šperky.
 

Malíř a herečka: legendy, drby a zaručené zprávy

Na příběh o slavné herečce a neznámém kreslíři se postupně nabalila spousta legend. Není pravda, že Mucha herečku proslavil: ta už byla slavná několik desítek let a zažívala závratnou kariéru. O více než patnáct let mladší malíř skutečně jen dokázal popadnout příležitost za pačesy. Naopak, to Sarah proslavila Muchu.

Herečka používala jeho plakáty jako reklamu a díky nim se z ní stala skutečně světová ikona, ale Mucha nebyl jejím dvorním výtvarníkem a zřejmě s ní ani neměl žádnou smlouvu, alespoň v malířově pozůstalosti se takový dokument nenašel. Rozhodně na ni neměl monopol: z dvaadvaceti her, v nichž Sarah Bernhardt v následujících šesti letech hrála a které v divadle uvedla, Mucha připravoval sedm plakátů. Dobře ale věděla, že v něm našla poklad: „Jemnost vaší kresby, originalita vašich kompozic, obdivuhodný kolorit vašich plakátů a vašich obrazů, to všechno Pařížany okouzlí..., drahý Mucho," napsala mu ve vzkazu, který umělec otiskl v katalogu své velké výstavy.

Mucha vytvořil plakáty k inscenacím Dáma s kaméliemi (1896), Lorenzaccio (1896), La Samaritaine (1897), Médea (1898), La Tosca (1898) a Hamlet (1899). U všech použil osvědčený postup, který se vyplatil u Gismondy: štíhlou padesátiletou herečku podlouhlý formát opticky prodloužil, navíc ji Mucha nepochybně maloval tak, že vypadala mladší než ve skutečnosti.

A nakonec všetečná otázka: měli spolu něco? Zřejmě ne, Mucha sice v Paříži nežil jako mnich, ale měl rád moravské dívky „krev a mlíko“, Sarah jeho typ rozhodně nebyla. Zřejmě ani on její, herečka si navíc na nezájem ze strany mužů nemohla stěžovat.
 

Muzea a galerie, kde se setkáte s Muchou i Sarah Bernhardt

Muchovy divadelní plakáty pro Sarah Bernhardt nechybí v žádné expozici děl Alfonse Muchy, s jedinou výjimkou: tou je Slovanská epopej, vystavená na zámku v Moravském Krumlově. Expozici Alfonse Muchy najdete i v jeho rodných Ivančicích, navštívit můžete i Muzeum Alfonse Muchy v Praze a také zámek Zbiroh s unikátní výstavou Muchových fotografií. Ty malíř vytvořil během svého pobytu na zbirožském zámku v letech 1910 až 1928: právě tady, v dnešním noblesním Muchově sále, totiž vznikal monumentální cyklus Slovanské epopeje.

Kudy z nudy se také můžete vydat na tři výlety, a to po stopách Alfonse Muchy jižní Moravou, za jeho známými i méně známými díly v Česku a také na výstavu Květinové světy; ta se věnuje ikonickým dílům s květinami, které jsou neodmyslitelnou součástí Muchova stylu.
 

Co možná nevíte o Sarah Bernhardt

  • Nejznámější rolí Sarah Bernhardt byla Dáma s kaméliemi, divadelní hra, kterou napsal Alexandre Dumas mladší. Sarah v ní hrála od roku 1880 desítky let, a dokonce hrála hlavní roli i v němém filmu z roku 1911, když jí bylo již šedesát sedm let.
  • Roku 1905 utrpěla úraz kolena, po deseti letech podstoupila amputaci pravé nohy pod kyčelním kloubem.
  • I s tímto hendikepem se proslavila jako politická aktivistka, která za první světové války vystupovala na improvizovaných jevištích ve stanech, stodolách a lazaretech pro francouzské vojáky.
  • Sarah Bernhardt nebyla jen herečka, ale také pěvkyně, malířka, sochařka, šperkařka a designérka, napsala také několik divadelních her a románů.
  • Určovala módní trendy ve světě módy i účesech, spolupracovala s módními tvůrci i klenotníky, a vytvářela vlastní kolekce.
  • Ráda se fotografovala, nebála se výstředností ani skandálů. Mimo jiné se nechávala fotit v rakvi, v níž prý ráda spala.
  • Vstupní halu jejího sídla u parku Monceau v 17. pařížském obvodu zdobí plakát inscenace Samaritánka.
  • Ve svém pařížském bytě chovala řadu zvířat, kromě psů a koček i geparda a dokonce lva. Lidé v okolí se ale báli, a tak se proti zvěřinci zvedla vlna nevole provázená peticemi. Šelmy musely z domu.
Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Klenotem pražského baroka je barokní Clam-Gallasův palác, známý je i klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni. Obě místa připomínají rod Gallasů a posléze Clam-Gallasů, který měl svá panství především v severních Čechách. Kristián Kryštof Clam-Gallas (1771–1838) v roce 1801 pro veřejnost otevřel na zámku ve Frýdlantě rodové muzeum, první hradní muzeum ve střední Evropě.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Hotel Paříž

Hotel Paříž

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura