ÚvodAktualityCestujte o víkendu na festivalu Kolem světa
Zážitky

Cestujte o víkendu na festivalu Kolem světa

  • 9. března 2020
Země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, zahraniční hosté. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa. O víkendu 14. a 15. března 2020 se bude konat v PVA Expo Praha v Letňanech. Navíc bude festival doprovodným programem veletrhů a výstav For Caravan, For Boat a For Travel.
MarokoVe čtyřech přednáškových sálech se představí  téměř 50 cestovatelů, dobrodruhů, fotografů, digitálních nomádů či poutníků, kteří představí země všech kontinentů v rámci svých komentovaných projekcí. Program obohatí umělecká vystoupení tanečníků z několika zemí světa. Vedle přednášek a tanců si budete moci zakoupit etnické výrobky z Asie, Afriky a Jižní Ameriky nebo cestopisné průvodce. Velkým lákadlem bude možnost i ochutnat speciality orientální či jiné exotické kuchyně.

AfrikaProgramový ředitel festivalu Karel Wolf připravil pestrou mozaiku přednášek a projekcí nejen pro cestovatele a dobrodruhy, ale také pro jachtaře, námořníky a majitele obytných dodávek či karavanů. Hlavní scéna festivalu se bude konat v Kongresovém sále v 1. patře (z hlavního parkoviště je to vstup D). Druhý přednáškový sál se bude umístěn v prostřední hale (Hala 2D) a třetí a pátý sál bude umístěn ve přední Vstupní hale I.

Vstupenka na festival na jeden den stojí 400 Kč, na oba dva dny pak 600 Kč. Nakoupit se dají on-line. Cena celodenního parkovného je 150 Kč.
 

V hlavní roli Mongolsko

škoda 100 MongolskoDo Mongolska, země mnoha tváří se (opět) vydali manželé Urbanovi, ale i fotograf Václav Šilha. A každý přináší ojedinělé zážitky a zkušenosti. Urbanovi vyrazili na dlouhou cestu se starým vozem, Škodovkou 100 z roku 1969. Přijďte si poslechnout jejich vyprávění o tom, jak vyrazili ze Strašína přes Pamír do Mongolska a nakonec do Prahy na Václavák. Sáhli si při tom až na dno, projeli vyprahlou stepí ve 40 stupňových vedrech, topili se v bahně, zapadali sněhem a málem zmrzli, vydrápali se do víc jak 4600 metrů, jeli Škodovkou tam, kam si troufnou jen velká terénní auta... Během dobrodružné cesty je místní lidé okradli, další jim nezištně pomohli... se svým příběhem se vás svěří 14. 3. v 17:15 v sále 3 (Hala 1).

MongolskoVysoké pohoří Altaje, tundra, poušť Gobi nebo nekonečné pastviny. I když je tato země řídce osídlená, i v tom nejnehostinějším místě žijí lidé. Jejich těsné spojení s přírodou je v dnešním světě již málo vídanou věcí. Fotograf Vašek Šilha nás zavede k mongolským pastevcům, ke kazašským orlím lovcům, k mongolské minoritě Tsaatanů a v neposlední řadě také k návratu koní Převalského organizovaným Zoo Praha. Václav Šilha se představí 14. 3. v sále 4 (Vstupní hala I) od 12:00 hodin.
 

Na dlabaném člunu přes moře a plachetnicí kolem světa

monoxylonUznávaní vědci z královéhradecké univerzity R. Tichý, J. Miler, J. Štěpán a M. Drahorád se rozhodli prakticky vyzkoušet své poznatky z období počátků evropských a předovýchodních zemědělských civilizací na expedici Monoxylon - na dlabaném člunu projeli Egejským mořem jako naši předci před 8000 lety. V květnu a červnu roku 2019 vypluli načlunu vydlabaném z kmene dubu z poloostrova Atiky přes Mélos a Santorini na Krétu. Člun byl replikou prehistorického plavidla a šlo o to vyzkoušet jej v náročných podmínkách primitivní plavby. Byla to už třetí výprava s názvem Monoxylon, ale otázky z těch předchozích zůstávaly stále nezodpovězené. Šlo ale zároveň o sportovní výkon s prvky dobrodružství. Jak plavba postupovala a co bylo jejím výsledkem? Dozvíte se 14. 3. v 10:45 v sále 3 (Hala 1).

jachta Martin DolečekSám na plachetnici kolem světa – to je název dobrodružného cestování jachtaře Martina Dolečka, jehož plavba měla trvat dva roky. Martin si na své cestě musel projít mnoha úskalími. Řešil finance, zdraví, psychiku… Po přístavech si různě přivydělával, často jako elektrikář, přednášel o své plavbě a promítal krátké filmy. Musel udržovat nejen bezpečný technický stav své lodi, ale hlavně hlídat sám sebe, své zdraví a bezpečí. V bouřích se na Alyi trhaly plachty, praskaly stěhy, vanty a daleko v Korálovém moři se dokonce ulomil list hlavního kormidla. Martin si ale vždy dokázal poradit, doplout do chráněného přístavu a díky dobrým lidem, kteří mu byli ochotni pomoci se na svou cestu vrátit. Vrcholným okamžikem bylo ztroskotání na pustém australském pobřeží, kde si v duchu tolikrát opakoval své krédo "cesta bez překážek nikam nevede". O své výpravě do neznámých vod celého světa vám poví 14. 3. v 13:15 v sále 2 (hala 2D).
 

Island, Kyrgyzstán a Tádžikistán, Kanada nebo Bali a Jáva

IslandIsland je jedním z nejpestřejších míst v Evropě. Na relativně malé ploše nabízí magickou kombinaci sopek, ledovců, vodopádů, kamenitých pouští, zeleného pobřeží a zrcadlících se jezer. Více o Islandu se dozvíte na přednášce Jana Březiny 14. 3. v sále 1 (Vstupní hala II) od 10:30 hodin.

Nová přednáška fotografa Pavel Svobody ze tří cest do svérázné oblasti divokých velehor Kyrgyzstánu a Tádžikistánu vás určitě zaujme. Přátelští pastevci, tradiční pohostinnost a krásné horské treky v Ťan-Šanu i Pamíru. Jurty, kumys, orientální bazary a postsovětská nostalgie. kyrgystán a tádžikistánV málo známém Turkestánském hřbetu, v oblasti přezdívané „Asijská Patagonie“, se tyčí k nebi přes kilometr vysoké žulové stěny. Fanské hory v Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dech beroucími scenériemi. Sám stopem odlehlým Pamírem po slavné Pamir Highway. Wachánským údolím po hranicích s Afghánistánem, trek k azurovým jezerům a přes vyprahlý Pamír až k sedmitisícovému Pik Leninovi. Cestování po Střední Asii nadchne i ty nejnáročnější dobrodruhy – přijďte 14. 3. do sálu 1 (Vstupní hala II) od 17:30.

bali a jávaZa klidem na Bali a na cibetkovou kávu do centrální Jávy se vydejte s cestovatelkou Adélou Metlickou Lustykovou. Kulturní centrální Jáva, její úchvatná džungle a nekonečná rýžová pole. Projdeme se po jednom z největších dochovaných budhistických chrámů na světě, na jehož zdech najdete celý příběh Sidharty. Bali, ostrov bohů a démonů a v posledních letech turistů. Přiblížíme si tradice a zvyky místních, ukážeme si že ne vždy a všude je nutné se prodírat davy turistů. A to vše 14. 3. v sále 2 (Hala 2D) v 17:15.

kanadaTomáš Štěpán se v roce 2015 sbalil svých pět švestek do krosny a vydal se poznávat svět. Po pracovní dovolené na Novém Zélandu se usadil v Kanadě – zemi medvědů a tisíců jezer. Provincie nabízející divoké hory a nespoutanou přírodu, která je domovem pro elky, soby, losy, vlky, horské kozy, ovce, pumy a všemi respektované medvědy grizzly. Kanada je země možností a krás. Země, kde medvědi dávají dobrou noc. Více uslyšíte 14. 3. v sále 2 (Hala 2D) ve 14:30.
 

Trek v divočině Altaje a sama na treku k Everestu

altajAltaj, nejvyšší pohoří Sibiře, láká cestovatele a horolezce svou divokou přírodou. Království medvědů, vlků a komárů mezi horskými hřebeny nedotčenými civilizací u hranic Ruska s Kazachstánem a Mongolskem. rávě sem se vydal rostlinný biolog se zaměřením na buněčnou biologii a fluorescenční mikroskopii Lukáš Synek. Ušli dvě stě kilometrů s partou kamarádů zřídka používanou trasou přes Severočujský hřbet z bujné tajgy až do mongolských stepí, kde se pasou velbloudi a pastevci vám rádi prodají čerstvý kefír a lepjošku. V zaledněném sedle Medvědí tlapa dohnali ruskou rodinu s dětmi, bez horolezeckého vybavení tam uvízli a přechod sedla se změnil v záchrannou akci… Jak vše dopadlo se dozvíte 14. 3. v sále 4 (Vstupní hala I) od 13:15.

EverestTrek do základního tábora Everestu patří mezi nejkrásnější a zároveň nejnáročnější trasy na světě. Nepálským dobrodružstvím nás provede mladá cestovatelka Veronika Marčíková, která absolvovala Everest Base Camp Trek loni v dubnu. Sama, bez cestovky, průvodce nebo šerpy. Zažila dny bez jediného turisty, i dny, kdy se musela prodírat davy lidí. Bojovala s výškovou nemocí, spřátelila se s horolezci a čelila trapným situacím před šerpy. Jak poznat místní kulturu navzdory davům turistů? Jak se vyhnout výškovce? Jaké jsou záchody pod Everestem? A dá se tento trek zvládnout i bez fyzické přípravy? Poslechněte si její příběh 14. 3. v sále 3 (Hala 1) ve 14:30.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha