Úvod > Aktuality > Česko mezi řádky: Zloději zelených koní, jižní Čechy a Jiří Hájíček
Kultura

Česko mezi řádky: Zloději zelených koní, jižní Čechy a Jiří Hájíček

  • Vydáno8. května 2023
Zkamenělé žáby, vodníkovy slzy anebo ďáblova lejna: tak se říkalo vltavínům, drahým kamenům, kolem nichž se točí příběh románu Jiřího Hájíčka (*1967) Zloději zelených koní. Jak o sobě autor prohlašuje, je český spisovatel, Jihočech a patriot – a právě k jižním Čechám patří také poněkud záhadné vltavíny.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Kamenům různých velikostí s celou škálou zelených až olivově hnědavých odstínů se říká vltavíny proto, že se vyskytují hlavně v jižních Čechách v oblasti kolem řeky Vltavy. Obestírá je řada legend, blíž se s nimi seznámíte v Muzeu vltavínů Českém Krumlově anebo v expozici Městského muzea Týně nad Vltavou.

Někomu ale nestačí vltavíny obdivovat v muzeu nebo v klenotnictví a zatouží je hledat přímo v krajině. Právě o ilegálních hledačích vltavínů, jimž chamtivost přinesla smrt, vypráví román Jiřího Hájíčka Zloději zelených koní.

Odehrává se nedaleko Nesměně na Českobudějovicku, kde lesy se spoustou kráterů připomínají měsíční krajinu. Poničili ji právě hledači vltavínů, s nimiž se autor znal a jejich příběhům dal literární podobu. Z ní pak vyšel i stejnojmenný film, který v roce 2016 s Pavlem Liškou a Markem Adamczykem v rolích natočil režisér Dan Wlodarczyk.

Jiří Hájíček, držitel ceny Magnesia Litera za tituly Selský baroko a Rybí krev, nechal filmovým tvůrcům volnou ruku – jednak z časových důvodů, a také proto, že vždy raději píše něco nového a nechtěl přepisovat už jednou napsaný příběh. Jedním z hlavních témat filmu zůstává to, co najdete v knížce: ryzí mužská touha po dobrodružství a zlatokopecké vášni. Zatímco ale román je pomalejší a baladický, film je spíš akční. Zloději zelených koní proto už několik let žijí dvojí život, ve filmu a v knížce.
 
Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Projděte se Českým Krumlovem – perlou UNESCO

Projděte se Českým Krumlovem – perlou UNESCO

Neexistuje lepší místo pro vychutnání magické atmosféry, než jihočeský Český Krumlov. V historickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO.

Vltavíny – geologický unikát světového významu

Vltavíny – geologický unikát světového významu

Vltavíny – přírodní sklo s celou škálou zelených až olivově hnědavých odstínů. Vznikly za extrémních teplot a tlaků, které dokáže na Zemi vytvořit jen dopad mohutného vesmírného tělesa. Vlatvíny jsou jediné evropské tektity, horniny vzniklé v důsledku dopadu meteoritu. Nejbohatší naleziště se u nás najdete v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou

V dobách, kdy na Vltavě ještě nestály přehrady a od Šumavy se až do Prahy plavilo dřevo svázané do vorů, býval Týn nad Vltavou společně s pražským Podskalím hlavním střediskem voroplavby. Dávnou minulost dnes připomíná už jen poslední z osmi splavů a historické centrum kolem náměstí.

Další aktuality

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Jihočeský kraj | Zážitky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda