ÚvodAktualityČeské muzeum hudby připravilo programy k výstavě Smrt kmotřička
Ceské muzeum hudby pripravilo programy k výstave Smrt kmotricka
Kultura

České muzeum hudby připravilo programy k výstavě Smrt kmotřička

  • 25. září 2014
České muzeum hudby během podzimu láká na zajímavé doprovodné programy k výstavě Smrt kmotřička, která zde byla otevřena v červnu. Národní muzeum tak prostřednictvím uměleckých děl představuje smrt jako inspiraci skladatelů, malířů a spisovatelů. Až do poloviny prosince 2014 se můžete zúčastnit komentovaných prohlídek, koncertů a představení v Českém muzeu hudby a ve hřbitovních kaplích nebo vycházek na pražské historické hřbitovy.

HřbitovV Českém muzeu hudby probíhá výstava Smrt kmotřička, která představuje smrt jako inspiraci všech druhů umění od středověku až do současnosti. Mezi vystavenými vzácnými exponáty vynikají barokní tisky, unikátní kresby Josefa Čapka z koncentračního tábora, autografy Dvořákova Requiem a Sukovy symfonie Asrael nebo legendami opředený náhrobek Svatá holčička. Součástí výstavy jsou také originální díla známých umělců Olbrama Zoubka, Vladimíra Franze nebo Karla Stádníka. Výstava je v muzeu k vidění až do 23. února 2015.

Mimo to pořádá České muzeum hudby také řadu doprovodných programů. Velmi zajímavé jsou komentované prohlídky výstavy, které se konají vždy ve čtvrtek 23. října, 20. listopadu a 11. prosince od 16 hodin. Jedinečným zážitkem jsou také noční komentované prohlídky s překvapením, které proběhnou ve středu 12. listopadu a 10. prosince od 22 hodin.

Pražské hřbitovy jsou galeriemi výtvarného umění pod širým nebem, dokumentující kvalitu výtvarného umění nejen 19. a začátku 20. století. Přijďte proto na vycházku po pražských historických hřbitovech – prohlídka se bude, kromě výtvarného umění, věnovat i ne zcela známým místům posledního odpočinku významných i pozapomenutých uměleckých osobností. Prohlídky probíhají vždy ve středu od 15 hodin, vstup je volný.

  • 22. října 2014 Olšanské hřbitovy 1 (z Olšanského náměstí, od kaple sv. Rocha)
  • 29. října 2014 Malostranský hřbitov
  • 5. listopadu 2014 Olšanské hřbitovy 2 (od hlavní brány Olšanských hřbitovů)
  • 12. listopadu 2014 Vinohradský hřbitov

HřbitovTématu smrti se budou věnovat také koncerty v Českém muzeum hudby. V rámci projektu Rok české hudby 2014 zde bude uveden koncert na počest sběratele lidových písní Františka Sušila, od jehož narození uplynulo v letošním roce 210 let. V podání Jaroslava Hutky budete mít ve čtvrtek 2. října od 19. hodin jedinečnou příležitost seznámit se s výběrem ze Sušilovy sbírky, která obsahuje na 2400 sebraných písní. Vstupné je 100 korun. Přemysl Rut představí ve čtvrtek 20. listopadu od 18. hodin známé i málo hrané písně s tematikou smrti, pohřbu a hřbitovů, a v úterý 2. prosince připomene příběhy z minulých staletí, jak je zachytily kramářské písně. Vstup na tyto koncerty činí 60 Kč.

Další jedinečné koncerty si můžete poslechnout v unikátních prostorách hřbitovních kaplí, kam se běžně nelze dostat. Ve středu 8. října rozezní od 18. hodin kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitov requiem za Františka Bílka. Na hřbitově v Ďáblicích přednese 22. října Matěj Kratochvíl elektroakustické variace na lidovou pohřební píseň "Už idem do hrobu". Na basklarinet, saxofon, fujaru a počítač hraje sám autor. Vstup na tato vystoupení je volný.

České muzeum hudby Kultura

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Další aktuality

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024, Vinná noc v Mělníku, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha