Úvod > Aktuality > Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?
Životní styl

Červené zimní výlety: víte, kde najdete Červené jezírko, rašeliniště nebo bránu?

Poslechněte si audio verzi článku
Oblečte si červenou péřovku, zachumlejte se do červené šály, nasaďte červenou čepici, červené rukavice a vydejte se s portálem Kudy z nudy na barevné zimní výlety. Tentokrát budeme cestovat v odstínech červené: třeba na Červené blato, k Červenému jezírku anebo na zámek Červené Poříčí.
Na Červenou Lhotu, Červenou Řečici ani na Červené Hrádkybarokní u Jirkova i novogotický u Sedlčan – jsme samozřejmě nezapomněli, ale právě teď v zimě se prohlídky nekonají. Přesto dva červené hrady a zámky otevřeno mají! Tím prvním je stylová rytířská tvrz Červený Újezd kousek za Prahou, postavená na začátku třetího tisíciletí; ve vánočně vyzdobeném hradu na vás čeká Muzeum českého venkova nebo restaurace Krčma.

Pouze do 23. 12. 2023 má otevřeno renesanční zámek Červené Poříčí: zastavte se den před Štědrým dnem. Vánočně vyladěná prohlídková trasa pohladí po duši v adventním čase. Sváteční náladu probudí místnosti vyzdobené zimními dekoracemi. Zpěv lesního ptactva a reje veverek v zámeckém kině zaplaší starosti všedního dne. Sněhové vločky překvapí na zámeckých chodbách. Vánoční punč zahřeje prochladlé tělo. A vzpomínka na výlet bude zaznamenána ve fotokoutku. A vánoční punč je v ceně běžného vstupného na prohlídkovou trasu.
 

Červené jezírko, rašeliniště a jáma

Kdyby někdo vzal vážně pohádkové putování za mrtvou vodou, jeho cílem by mohlo být tajemné Hromnické neboli Červené jezírko, 190 metrů dlouhé, 130 metrů široké a naplněné slabou kyselinou sírovou. Leží poblíž Hromnic severovýchodně od Plzně a červené zbarvení vody s příměsí železa je lépe vidět v létě, teď se jeho hladina leskne spíše odstíny černé a modré. Z Hromnice sem zvolna stoupá lesní cesta provázená naučnou stezkou Býkov – Žichlice, u výhledu na jezírko stojí informační panel popisující historii těžby břidlice.

Chcete trochu delší procházku? Pak se vydejte na Červené blato u Nových Hradů: rozlehlé rašeliniště je díky dřevěným chodníčkům schůdné celý rok, čeká vás cesta dlouhá něco přes čtyři kilometry. Trochu dál od civilizace leží propadlina cínového dolu Červená jáma; najdete ji v Krušných horách kousek od Abertam, Horní Blatné a známějších Vlčích jam. Červená jáma je ale rozsáhlejší, dokonce patří k největším propadlinám svého druhu na světě: dosahuje délky 230 metrů, na šířku má přibližně 30 metrů a je přes 20 metrů hluboká. Navíc tu objevíte celoročně otevřenou chaloupku U Červené jámy s občerstvením; zavřeno je jen v mimořádně nepříznivém počasí.
 

Červená brána a Červený dům

Když se při toulkách Českým Krumlovem zajdete podívat na hrad a zámek (a půjdete tradiční cestou přes Latrán), nemůžete minout Červenou bránu. Hlavní vstup do hradního areálu zdobí dřevěná mříž vrat se schwarzenberským erbem; pochází z počátku 19. století a vždy měla tradiční červený nátěr.

A Červený dům? Ten si můžete společně s expozicí soukenictví do nejmenších podrobností prohlédnout ve Valašských Kloboukách, protože v něm sídlí část expozic Městského muzea. Je to místo opředené několika pověstmi: narudlou fasádu prý měl proto, že v něm bydlel kat a korýtkem trčícím přímo do ulice vytékala krev popravených. Ve skutečnosti ale jde o důmyslný historický odpad z kuchyně.
 

Červené procházky

  • Z přelomu 19. a 20. století pochází řada zajímavých staveb v Bohumíně, které díky páleným neomítaným červeným cihlám a novogotickému stylu dávají městu typickou atmosféru. Dvanáct z nich spojuje naučná stezka po červených cihlách; má celkem 19 kilometrů a procházku si můžete zpestřit hledáním indicií a luštěním tajenky. A nezapomeňte si v infocentru zdarma vyzvednout brožuru i mapu s plánem trasy!
  • Kousek od Chvalšin a Českého Krumlova leží schwarzenberský barokní zámek Červený Dvůr s rozlehlým parkem. Zámek slouží jako psychiatrická léčebna, park s několika zachovanými romantickými zahradními stavbami a fontánami můžete navštívit po celý rok.
  • Ve Ski areálu Červená Voda si skvěle zalyžujete, na Červeném kopci u Jevíčka objevíte památník napoleonských válek a z Červeného kamene na Ještědu se můžete rozhlédnout po okolí.
  • Horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a také Červený zámek, připomínající středověký romantický hrad, má zámek Hradec nad Moravicí. Přes zimu se neprovádí, ale do rozsáhlého parku a lesoparku se můžete na procházku vypravit kdykoliv.
  • Červenou barvu nikoli v názvu, ale na fasádě má zámek Sychrov. Pokud se chcete v zimě vypravit na prohlídku dobových interiérů, tohle je dobrá volba: otevřeno je tu totiž celoročně a denně. Neuvidíte ale zámecký park, ten je až do konce března zavřený.
  • Celý rok má otevřeno také další zámek s červenou fasádou, zámek Dobříš s rozsáhlou francouzskou zahradou a anglickým parkem.
Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámecký hotel Chateau Herálec

Zámecký hotel Chateau Herálec

Celý jménem se hotel jmenuje Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L'Occitane a nachází se v národní kulturní památce, v zámku Herácel, zhruba 12 kilometrů od Havlíčkova Brodu. Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu.

Červený dům ve Valašských Kloboukách

Červený dům ve Valašských Kloboukách

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Rozhledna Vochlice

Rozhledna Vochlice

Rozhledna se nachází na vrchu Vochlice asi 6,5 km jihovýchodně od Valče, mezi obcemi Mlýnce a Libyně v nadmořské výšce 444 m.n.m. Má výšku asi 15 metrů, přičemž její vyhlídková plošina je ve výšce cca 11 metrů.

Pseudogotický kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích

Pseudogotický kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích

Chrám sv. Jana Křtitele z červené cihly a kamene byl postaven na počátku 20.století v pseudogotickém slohu a představuje ústřední část celého areálu, ke kterému patří ještě ohradní zeď s branou, hrobka, fara a hospodářské budovy.

Vranovské skály u Ralska

Vranovské skály u Ralska

Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl