Úvod > Aktuality > Brdy se otevírají cyklistům – nově zde bylo vyznačeno 270 km cyklotras
Letní sporty

Brdy se otevírají cyklistům – nově zde bylo vyznačeno 270 km cyklotras

  • Vydáno6. září 2020
Milovníci jízdy na kole v Brdech naleznou dvanáct zcela nových cyklotras. Nově vyznačené trasy zavedou cyklisty například k Padrťským rybníkům, k vodním nádržím Octárna a Pilská nebo k loveckému zámečku Tři trubky. Celková délka všech cyklotras je celkem 270 kilometrů.
BrdyV CHKO Brdy vyznačily spolky Turistická oblast Brdy a Podbrdsko dvanáct nových cyklotras. Cyklisté v oblasti naleznou nové žluté směrové cedule a tabulky, které je navedou do Plzně, Rokycan, Jinců, Hořovic a na další místa Brdské magistrály.

Nové značení cyklisty zavede také k přírodním lokalitám Brd a zajímavým památkám, například k Padrťským rybníkům, k vodním nádržím Octárna a Pilská nebo loveckému zámečku Tři trubky, který nechal vystavět tehdejší majitel zdejších lesů, hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld. Spolu s novým značením vznikl také nový cykloprůvodce. S ním se lze vydat například na Tok, nejvyšší horu Brd a zároveň Středočeského kraje, nebo ke cvičným bunkrům na vrchu Houpák.

cykloDopravního značení se dočkala taktéž nadregionální dálková cyklotrasa číslo 315 takzvaná Brdská magistrála od Nezvěstic až do Chráněné krajinné oblasti BrdyPadrťským rybníkům. V budoucnu by měla magistrála pokračovat až do Prahy.

Cyklisté z Plzně se do Brd dostanou z centrálního cyklistického bodu ve Štruncových sadech, odkud vede trasa č. 31, která v obci Žákava navazuje na Brdskou magistrálu cyklotrasou číslo 315. Ta vede přes CHKO Brdy do Jinců ve Středočeském kraji.
 

Kam si v Brdech vyjet na výlet?

1. K Padrťským rybníkům

BrdyVydejte se k rybníkům ze Spáleného Poříčí po jednom z hřebenů nad údolím Úslavy a poté jeďte hlubokými lesy jižních Brd kolem starých bukových lesů a Fajmanových skal. Odtud pokračujte k Padrťským rybníkům a užijte si vyhlídkovou jízdu zpět do údolí Spáleného Poříčí.

Tato trasa je vhodná i pro začátečníky, neboť vede po klidných lesních cestách. Její délka je 55 km.
 

2. Cyklostezkou po hřebeni Brd

skalka brdyPokud si troufnete na náročnější cyklotrasu a máte horské kolo, bude se vám líbit cyklostezka po hřebeni Brd, která začíná v obci Černolice. Cesta vede kolem Černolických skal na hřebenovku, k poutnímu místu Skalka s barokní kapličkou a vyhlídkou na Mníšek pod Brdy a do Kytína. Odtud vás trasa povede na druhou stranu hřebene Brd kolem vrchu Vrážky.

Dále sjíždíte do Haloun a pokračovat můžete až do Zadní Třebaně. Délka cyklotrasy je necelých 50 km. Využit můžete i cyklobus Brdy, který jezdí z Dobřichovic a bude v provozu až do 1. listopadu 2020.
 

3. Do Rokycan z Jinců přes Hořovice

Hamr DobřívTrasa dlouhá 44 km začíná v městečku Jince, na vlakovém nádraží a vede do Křešína a Hořovic s nádherným zámkem (č. 302).

V Hořovicích pak trasa pokračuje po cylostezce č. 3 do Vystrkova, Komárova, Zaječova, Strašic, k hamru v Dobřívi a přes Kamenný Újezd až do Rokycan.
 

4. S kolem kolem Příbrami

chko brdyOkružní trasa kolem Příbrami měří 45 km a provede vás po zdejších historických a přírodních zajímavostech. Start a cíl trasy je na vlakovém nádraží. Odtud projedete městem tak, abyste se v místní části Staré Podlesí napojili na cyklotrasu č. 302, po které se vydáte na sever, směrem na Trhové Dušníky. Z Trhových Dušníků se přes obec Bratkovice, kde se cyklostezka stáčí na západ, dostanete k pozůstatkům tvrze Drahlín. V obci Obecnice odbočíte z 302 na cyklotrasu č. 8198 a vjedete do CHKO Brdy.

Památník DvořákaCesta vede lesem k vodní nádrži Pilská. Poté sjedete do obce Láz a napojíte se opět na cyklotrasu č. 302. Ta vás povede do Vysoké u Příbramě, kde lze navštívit zámek s romantickým parkem a památník A. Dvořáka. Přes Třebsko a Zavržice dojedete k vyhlídkové věži Vojna s muzeem komunismu – pracovního tábora pro politicky nepohodlné osoby. Po silnici sjedete do Lešetic a do Brodu, místní část Příbrami. Centrem města se dostanete zpět na nádraží. Až do 28. září jezdí z Příbrami cyklobus 440555 Příbram – Borovno.
 

5. Do Brd z Plzně cyklobusem

Brdy rybníkyUž 12. rokem vyrazí v letním období autobusy na lince z Plzně do Příbrami vybavený vlekem pro jízdní kola. Autobusy na této trase jezdí s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátek. Z Plzně vyjíždí v 7:45 hodin a jede přes Brd až do Příbrami. Z Příbrami jede spoj v 10:30 hodin s konečnou zastávkou Míšov. Z Míšova nazpět do Příbrami jede ve 13:15 hodin. Z Příbrami jede přes Brdy nazpět do Plzně v 15:30 hodin.

Nabízí se tak pěkný výlet z Rožmitálu p. Třemšínem k Padrťským rybníkům, k zámečku Tři Trubky a podél Klabavy do Strašic a k hamru v Dobřívi. Odtud je to kousek do Rokycan, kde jezdí zpět do Plzně vlak. Skalní sportovci mohou využít cyklotrasu č. 3 a z Rokycan se do Plzně vrátit přes Ejpovice, Kyšice a Újezd.
Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!

Informační středisko a centrum lesní pedagogiky Obecnice

Informační středisko a centrum lesní pedagogiky Obecnice

Vojenské lesy a statky ČR zrekonstruovali historickou prvorepublikovou budovu lesní správy v podbrdské obci Obecnice a zřídili zde Centrum lesní pedagogiky a informační středisko. Turisté tu mimo praktických informací o CHKO Brdy načerpají vědomosti o zdejší přírodě a architektuře.

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Vrchol Houpák v Brdech

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Vyhlídka Fabiánova zahrádka v Brdech

Vyhlídka Fabiánova zahrádka v Brdech

Vyhlídka zvaná Fabiánova zahrada nabízí pěkný rozhled do údolí řeky Litávky a na vrcholky středních Brd.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Patříte-li k milovníkům tajemných míst, zkuste v Brdech najít zaniklý klášter benediktinů, který se nachází nad Hořejším Padrťským rybníkem pod bezejmennou kótou 719. Ve středověku zde stával klášter Teslíny s kostelem Svatého Jana Křitele.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Spálené Poříčí je přirozeným východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do nově vzniklé CHKO Brdy.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín 2024

23. 3.28. 10.
Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín 2024

Autobus s vlekem na jízdní kola vyrazí do terénu i v roce 2024. Jeho cílem je Chráněná krajinná oblast Brdy. Pohodlně spojí Dobřichovice s Brdskými Hřebeny. Jezdit bude jako každý rok až do konce řijna.

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Přesně 28. září 2018 se v CHKO Brdy otevřela nová naučná stezka, která vás zavede z Obecnice na vrch Klobouček.

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. m. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.

Vrch Klobouček v Brdech

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Další aktuality

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky