Úvod > Aktuality > Bechyně slaví 700 let: slavnosti, výstavy a místa, která byste měli navštívit
Památky

Bechyně slaví 700 let: slavnosti, výstavy a místa, která byste měli navštívit

  • Vydáno12. dubna 2023
Naplánujte si s Kudy z nudy cestu do Bechyně! Přívětivé jihočeské město totiž letos slaví 700 let od svého založení. Významné jubileum provází řada výstav, akcí a zajímavostí, oslavy pak vyvrcholí srpnovými slavnostmi s historickým průvodem, koncerty anebo prohlídkami míst, kam se běžně nepodíváte.
Od roku 1323, kdy král Jan Lucemburský založil město Bechyně, letos uplyne 700 let. Slavit se začalo hned první den roku 2023 symbolickým vyzváněním všech bechyňských zvonů. Zvonily zvony na zámku Bechyně, z klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie, z hřbitovního kostela svatého Michaela, kostela svatého Matěje na náměstí T. G. Masaryka i ze zvoniček místních částí města ve Hvožďanech a Senožatech. Zvonění trvalo symbolických 700 sekund – co vteřina, to jeden rok v dlouhé historii jihočeského města, proslulého svým lázeňstvím, keramickými tradicemi i historickými památkami.
 

Léto 2023 v Bechyni

Kdy přesně pověřil král Jan Lucemburský podkomořího Pluha z Rabštejna, aby založil a opevnil město na břehu řeky Lužnice se sice neví, ale Bechyně se k letopočtu 1323 hlásí už řadu let. Letošní jubileum připomene spousta kulturních a společenských akcí, které připravují místní spolky a organizace. Na co se můžete těšit? Třeba na výstavu Potkali se v Bechyni, kterou coby přehlídku absolventů místní keramické školy pořádá Městské muzeum. Turistické informační centrum zve na komentované prohlídky města, kláštera i zámku; na některé je potřeba se objednat předem, vesměs ale jsou zdarma, a to včetně okružních jízd. Na vycházky spojené s prohlídkou lázeňských domů a vyprávěním o historií bechyňského lázeňství zvou Lázně Bechyně. Vypravit se můžete i na prohlídky Střední uměleckoprůmyslově školy, zaměřené na výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, na červencové Keramické trhy, výstavu k výročí 700 let městaMěstském muzeu anebo na Koloběžkovou GRAND PRIX Bechyně. Vyvrcholením programu budou letní slavnosti s historickým průvodem v čele s Janem Lucemburským, koncerty anebo prohlídkami míst, kam se běžně nepodíváte: ty si užijete od 11. do 13. srpna.
 

Poznejte zámek Bechyně, památku starší než město

Ačkoli Bechyně slaví jako letopočet svého založení rok 1323, už v té době z nejjižnějšího místa skalního výběžku nad soutokem Smutné a Lužnice střežil své okolí kamenný hrad. Zbylo z něj jen málo: během dalších staletí jej Šternberkové kompletně přebudovali na zámek, a slavný šlechtic Petr Vok z Rožmberka z Bechyně vybudoval honosné renesanční sídlo s iluzivními malbami a nádhernou štukovou výzdobou. V anglickém parku narazíte na papoušky či kozy kamerunské, v bývalé zámecké sýpce pak můžete navštívit galerii.

Zámek Bechyně nejenže patří k nejhezčím renesančním památkám u nás, ale hlavně je klenotem turistické oblasti Toulava. Dokonce s přehledem vede přehlídku TOP 10 hradů a zámků Toulavy; teprve za ním skončily hrady Borotín, Dobronice, Kotnov, Choustník, Šelmberk, Vrškamýk, Kozí hrádek nebo Příběnice.
 

Do Bechyně pěšky nebo vlakem

Současná Bechyně má asi pět tisíc obyvatel a kromě lázeňství a keramiky ji proslavila také nádherná okolní příroda. Seznámíte se s ní nejenom při procházkách, ale už při samotném příjezdu. Jet do Bechyně autem by totiž byla nuda, nejlepší je přijít pěšky po krásné Stezce údolím Lužnice, která v roce 2019 jako první pěší trasa u nás získala evropskou certifikaci Leading Quality Trails Best of Europe, anebo stylově přijet vlakem, a to z Tábora. Do Bechyně totiž z Tábora vede skutečná železniční pamětnice, vůbec první elektrifikovaná trať v Čechách, dílo vynálezce Františka Křižíka.

Poslední úsek trati vede po Bechyňské duze – mostě, který v Bechyni vede přes Lužnici a svým obloukem připomíná skutečnou duhu. Svého času šlo o nejvyšší železobetonový most u nás, který městu pomohl vyřešit narůstající požadavky dopravy a průmyslu. Z vlaku si samozřejmě most neprohlédnete, nejhezčí pohled na něj je ze zámeckého parku nebo klášterní zahrady. Mimochodem, právě vyhlídky na Bechyňskou duhu anebo naopak výhled na Bechyni z mostu se řadí mezi nejhezčí přírodní výhledy Toulavy, tak si je nenechte ujít.
 

Co musíte vidět, poznat a zažít v Bechyni?

  • Žádný turista, milovník dálek a fanoušek portálu Kudy z nudy by v Bechyni neměl vynechat prohlídku Muzea turistiky. Ve vůbec prvním muzeu svého druhu v České republice se dozvíte, jak se turistika vyvíjela u nás i v Evropě, co všechno za sebou má Klub českých turistů a o osudech významných osobností turistiky. Interaktivní elektronická mapa vám také představí více než 200 našich rozhleden.
  • Při prohlídce františkánského kláštera poznáte skutečný architektonický klenot středověku, nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb. Prohlídky si objednejte v TIC na náměstí.
  • Nejhezčí výhled na náměstí nabízí věž kostela sv. Matěje. Na fotografiích v interiéru uvidíte, jak to vypadalo, když se v Bechyni rekonstruovalo náměstí, ve věži si také prohlédnete místnost, kde ještě před šedesáti lety žil zvoník.
  • K nejtěžším jištěným skalním cestám v Česku patří via ferrata Bechyně-Zářečí. Dostanete se na ni od mostu v Zářečí po žluté značce směr Židova strouha.
  • Také Židova strouha stojí za bližší prozkoumání: jak název napovídá, romantický kaňon sevřený mezi skalami dostal své jméno podle Židů, kteří se v nepřístupném terénu podle pověstí ukrývali po svém vypovězení z Čech.
  • Tradice bechyňské keramiky sahá až do 16. století, v roce 1884 vznikla odborná keramická škola. V Bechyni si dokonce prohlédnete Mezinárodní muzeum keramiky Alšovy jihočeské galerie. Ta ve městě sídlí už několik desetiletí, v roce 2021 se ale přestěhovala z bývalého zámeckého pivovaru do nových prostor na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Prohlédnete si českou i světovou moderní keramiku a porcelán anebo sbírku prací z mezinárodních keramických sympozií.
  • Zkrátka nepřijdou ani milovníci piva: pivovarnickou tradici v Bechyni obnovil Pivovar Keras s pivovarskou restaurací, kde vaří desítku a světlou i tmavou dvanáctku. Sem i do dalších pivovarů i restaurací, kde čepují regionální piva, vás zavede Pivní stezka Toulavy.
  • Na milovníky golfu čeká golfové hřiště v Černické oboře, cyklisté se pak mohou vypravit do Černické obory na kole. Vyjížďka krajinou, kterou si ke konci svého života zamiloval poslední Rožmberk Petr Vok, vede přímo do obory. Nejstarší stromy, které tu rostou, pamatují doby slavných Rožmberků.
  • Nedaleko Bechyně můžete poznat pravé kouzlo jižních Čech a pohádkové vesnice Soběslavských Blat; vychutnejte si nejhezčí ukázky pravého selského baroka!
Městské muzeum Bechyně

Městské muzeum Bechyně

Expozice muzea v Bechyni se věnuje historii regionu s ohledem na keramickou a kamnářskou tradici, dále je zde zajímavá část archeologická a milovníci historie mohou nahlédnout do selské jizby. Pozornost je věnována také technickým dílům, jako je stavba bechyňského mostu a elektrifiková trať Elinka.

Bechyně

Bechyně

Slavná svými lázněmi, keramikou i polohou nad soutokem Lužnice a Smutné, taková je jihočeská Bechyně. O léčebných účincích přírodní slatiny z nedalekých blat se vědělo už před čtyřmi sty lety. V první polovině 18. století tu vznikly lázně, k návštěvě láká zámek a ojedinělé muzeum turistiky.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni – Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky je umístěno v bývalém Domě služeb v Bechyni, který se nachází na dohled od bechyňského náměstí na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Muzeum (pobočka AJG) v Bechyni má celoroční provoz.

Visutá lávka u Bechyně

Visutá lávka u Bechyně

Na červené turistické značce a NS Na Onen Svět u Bechyně se nedaleko rozcestí Proti Židově strouze nachází, kolem skalního masívu nad řekou Lužnicí, visutá lávka. Patří k nejatraktivnějším místům na Stezce údolím Lužnice.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

První naučná filmová stezka v Bechyni

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.

Hasičské muzeum v Bechyni – nejstarší muzeum svého druhu v Čechách

Hasičské muzeum v Bechyni – nejstarší muzeum svého druhu v Čechách

Muzeum nabízí zajímavou expozici historických artefaktů k dějinám sboru dobrovolných hasičů. K vidění je zde hasičská historická technika, výstroj, výzbroj, tiskoviny, slaměné koše, píšťaly, berlovky, miniatury stříkaček, uniformy, zahraniční přilby a vyznamenání. UPOZORNĚNÍ: Hasičské muzeum je dočasně v rekonstrukci, vzniká nová stálá expozice v prostorách bývalého zemědělského výkupu u autobusového nádraží.

Kostel sv. Michaela a starý městský hřbitov v Bechyni

Kostel sv. Michaela a starý městský hřbitov v Bechyni

Kostel sv. Michala leží mimo původní historické centrum města. Jedná se o raně barokní hřbitovní kostelík ze 17. století. Představuje jeden z nejstarších raně barokních centrálních kostelů u nás.

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku

Zámecký resort Panství Bechyně v malebném jihočeském městě Bechyni a jeho okolí tvoří několik samostatných objektů. Specialitou je možnost využití sálů, zahrady a dalších prostor Zámku Bechyně, včetně budovy bývalé Jízdárny.

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí

Lázně Bechyně patří k nejstarším lázním v České republice. Pobyty pomáhají s léčbou především artritidy a artrózy, Bechtěrevovy choroby, bolestivého syndromu šlach a svalů a dalších onemocnění. Při koupelích se používá slatina dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech.

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

Vlakem nemusíte jezdit jen do práce a do školy! Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat na výlety po tratích, které se od těch běžných něčím liší. Čím? Jsou krásnější, provází je barvité příběhy, mají neobvyklá jména a někde na trati se také často skrývají místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Vydejme se tedy společně objevit kouzlo lokálních tratí a dávno zapomenutých časů na českých železnicích.

Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.

Městské středověké opevnění v Bechyni

Městské středověké opevnění v Bechyni

Od jara 2017 bude moci každý, kdo zavítá do lázeňského města Bechyně, navštívit naučnou stezku, která spojuje jednotlivé části městského středověkého opevnění.

Vyhlídková věž Bechyně

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Židova strouha – romantické údolí nedaleko Bechyně

Židova strouha – romantické údolí nedaleko Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Via ferrata v Zářečí u Bechyně – cesta tam a zase zpět

Via ferrata v Zářečí u Bechyně – cesta tam a zase zpět

Na pravém břehu řeky Lužnice, asi 1 km po proudu od mostu v Bechyni-Zářečí vznikla Via ferrata o obtížnosti mezi D/E. Ferrata vede strmými až převislými stěnami, spadajícími až do řeky. Návrat stejnou trasou, ferratu je tedy třeba přelézt dvakrát.

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.

Další aktuality

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty