Úvod > Aktuality > Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni
Kultura

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

  • Vydáno2. dubna 2024
Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Atraktivní vazby květů amarylis obohatí interiéry zámecké expozice. Přehlídka květinových vazeb a odrůdové sbírky této famózní květiny v zámeckých expozicích v Třeboni proběhne na prohlídkové trase B (Soukromá schwarzenberská apartmá). V prostorách zámecké konírny si všichni nadšení zahrádkáří mohou poté zakoupit cibule této krásné květiny, popř. jiných květin. Letošní výstava nese podtitul "Amaryllis a hudba".

Třeboňský zámek vyzdobí květiny ve dnech 6. až 21. dubna 2024. Jak název napovídá, výstava květin Amaryllis vás tentokrát zavede do světa hudby. Příběh začíná v roce 1660, kdy do Třeboně přichází nová vrchnost – kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. Poté budete postupovat staletími, nahlédnete například do života našeho velikána Bedřicha Smetany a putování časem zakončíte ve dvacátých letech minulého století ve zlaté éře charlestonu. K vidění budou nejen krásná květinová aranžmá a hudební dekorace, ale i autorské textilní výrobky v art-quilt a patchwork designu vytvořené výtvarnicemi Bohemia patchwork klubu.
 

Květy amarylis si prohlédnete v soukromých schwarzenberských apartmá

amarylis na zámkuKvětinová výstava bude přístupná denně mimo pondělí, otevřeno bude o víkendech 9:00 – 17:00, ve všední dny 10:00 – 15:45 hodin. O víkendech 6.–7. dubna a 13.–14. dubna je vstup na výstavu bez průvodce. Ve všední dny 9. až 12. dubna a 16. až 21. dubna se můžete vydat na květinově vyzdobenou komentovanou prohlídku apartmá s výkladem o posledních soukromých majitelích zámku, rodu Schwarzenbergů. Prohlídky začínají vždy v 10:00, 13:00 a 15:00 hodin. Vstupné pro komentované i samostatné prohlídky jepro dospělé 240 Kč; zlevněná (senioři 65+ let, mládež 18 – 24 let, ZTP, ZTP/P stojí 190 Kč; děti 6 – 17 let: 70 Kč); děti do 5 let, doprovod ZTP/P a lidé s průkazem NPÚ mají vstup zdarma.

Renesanční zámek Třeboň se nachází na místě, kde stával původní panský dvorec, poté tvrz a později kamenný hrádek. Roku 1562 zasáhl hrad požár, který se rozšířil z hořícího města. Tehdejší majitel panství Vilém z Rožmberka proto zahájil přestavbu hradu na renesanční zámek a další majitel panství Petr Vok ji dokončil. Roku 1660 získali zámek Schwarzenberkové, kteří po třicetileté válce navrátili zámku zašlou slávu. Třeboň se již nikdy nestala centrem dominia nových pánů, ale na druhou stranu tak zůstala zachována její renesanční krása i měšťanské kouzlo následujících epoch, baroka a historizujících slohů.
Zámecký hostel – romantické ubytování na zámku v Třeboni

Zámecký hostel – romantické ubytování na zámku v Třeboni

V areálu zámku Třeboň můžete kromě prohlídky samotného zámku také vyzkoušet romantické ubytování, a prodloužíte si tak možnost strávit několik dní v krásné oblasti třeboňských jezer. Jednoduše zařízené pokoje v zámeckém hostelu mohou využít nejen lázeňští hosté, ale i rodiny s dětmi či senioři.

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

 Prohlídkový okruh Petr Vok v Třeboni  – kostýmované komentované prohlídky

Prohlídkový okruh Petr Vok v Třeboni – kostýmované komentované prohlídky

Vstupte červeným portálem s nápisem Zámecká lékárna do domu, který na začátku 17. stol. nechal postavit Petr Vok jako knihovnu, obrazárnu a kunstkomoru. Lékárnu tady však nehledejte. V současné náplni domu se vracíme do roku 1608.

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

Další aktuality

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Jihočeský kraj | Zážitky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda