Úvod > Aktuality > Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Vydáno 10. září 2019 Gurmánská turistika
Přelom léta a podzimu není jen časem hub, vinobraní a burčáku, ke slovu se dostávají i další druhy zeleniny a ovoce. Víte třeba, kam se letos vypravit na slavnosti jablek, česneku nebo cibule? Že se na pražském Vyšehradě chystá pravý vegetariánský festival? A kde koupíte ty nejhezčí dýně? A pro masožravce máme tip, kam se vyravit za těmi nejlepšími řízky!
Letošní bohatá úroda zvolna putuje do sklepů, sudů a sklenic, vy naopak můžete jezdit na gastronomické slavnosti. Koncem léta se s nimi tradičně roztrhnul pověstný pytel a každý víkend můžete mlsně vybírat z několika míst anebo podle vašich oblíbených plodin a chutí.
 

Festival řízků v Malé Morávce

festival řízkůFestival řízků v údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem se stala již tradiční akcí, do kterého se zapojuje většina místních restauračních zařízení, a která stejně tradičně přivábí stovky návštěvníků, se sice koná na samotném sklonku léta, tedy o víkendu 14. a 15. září 2019.

Ochutnat můžete také pečenou kančí kýtu na šípkové omáčce s karlovarským knedlíkem a samozřejmě řízky z různých druhů mas (kuřecí, vepřové, krůtí, telecí nebo srnčí). Návštěvu Festivalu řízků je možné spojit s prohlídkou čtyřsedačkové lanovky a sjezdovek, připravovaných pro zimní sezónu v areálu Praděd střediska SKI Karlov.
 

Česnek a cibule 

česnekSvé festivaly mají i tak „obyčejné“ plodiny jako česnek nebo cibule. Na Česnekové slavnosti se můžete vypravit již v sobotu 14. září na zámek do jihomoravských Rosic; kromě farmářského trhu, řemeslného jarmarku, česnekových dekorací a bohatého česnekového občerstvení program nabídne i soutěž v pojídání česneku a jiné česnekové taškařice, dětské atrakce a dílničky a samozřejmě otevřené prohlídkové okruhy rosického zámku i s protiatomovým krytem a stálou výstavou hraček.

cibuleCibule je pro změnu doma ve středočeských Hořovicích. Na Cibulovém jarmarku, který se letos chystá na sobotu 5. října, se každý rok kromě tisíců cibulových copů prodají tuny cibule k uskladnění. Kromě toho tu jako na každém správném jarmarku seženete spousty dalších výrobků, ochutnáte burčák, podíváte se na vystoupení mažoretek a užijete si i hudbu, od dechovky přes heligonky až po country skupiny. Na děti čeká lunapark, na dospělé pak výstava ovoce a zeleniny, léčivek nebo citrusů. Dodejme, že výlet si můžete zpestřit prohlídkou zámku Hořovice, v říjnu je otevřenýběhem víkendů. K procházkám láká také zámecký park se Sluneční bránou a sochami Matyáše Bernarda Brauna.
 

Kudy z nudy za jablky

JablkoLákají vás voňavé jablečné slavnosti? Pak se v sobotu 14. září vypravte do Jesenice na Rakovnicku, kde budou probíhat Štrúdlové slavnosti. Ve stejný den také 14. září proběhne v Zámeckém areálu Ctěnice každoroční moštování a sklizeň jablek ze zámecké štěpnice. Pro rodiče s dětmi je připravený celodenní program a trh s občerstvení. Poslední zářijovou neděli 29. 9. přivítá tradiční Jablečnou slavnost Hostětín.

O vůni jablek nepřijdete ani začátkem října, hned první říjnovou sobotu 5. 10. se pořádají Jablečný den na zámku Krásný Dvůr, Slavnosti jablek na Krasíkově a Hody s plody podzimuBorovanech. Tam kromě jablek přijdou ke slovu i další podzimní druhy ovoce a ke koštování budou dobroty z jablek, hrušek, švestek, cuket i dýní.
 

Dýně na talíři i v trávě

DýněKdyž je řeč o dýních, v Dýňové království se na jediný den, na sobotu 14. září, promění areál zahradnictví v Osoblaze. Dýňobraní nabídne dýně na sladko i na slano v podobě dýňových vaflí, hamburgrů, koláčů a dortů, k ochutnání bude i dýňová káva. Kromě toho si koupíte dýně pro nadcházející podzimní sezonu a čerstvou zeleninu, děti si mohou hrát v tvořivých dílničkách s podzimní tematikou. K cestě do zahradnictví můžete využít parní vlak (příjezd do Osoblahy 12:03, odjezd zpět do Třemešné 15:10).

dýněTradiční akcí podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu se stalo Dýňobraní ve Valticích, které se leto skoná 20. a 21. září 2019. Můžete se těšit na stovky různých tvarů a druhů dýní s možností vyřezávání na místě. Podobnou zábavu nabídnou i Dýňové slavnosti v Úvalně 21. a 22. září v Zahradě Flora. Zde na vás čeká pohodový rodinný víkend v zahradnictví, plný dýní, soutěží a zábavy. Budete-li chtít, řezbář vás do tajů carvingu dýní zasvětí.

Dýňový svět u Pipků na Vysočině se otevře od 23. října do 3. 11. Ve všedních dnech je otevřeno pro veřejnost od 14:00 do 18:00, o víkendech a svátcích od 9:00 do 18:00 hodin. Za oranžovými krasavicemi se můžete až do konce října vypravit na dýňovou farmu ve středočeské Bykoši, kde o víkendech a po dohodě i ve všedních dnech ochutnáte dýňovou polévku nebo dýňový koláč.
 

Ráj (nejen) vegetariánů

vegetariánské jídloO víkendu 27. a 29. září se v Praze na Vyšehradě koná Vegetariánský festival, věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu. Přednášky a workshopy o permakultuře, přírodním stavitelství, nulových odpadech nebo alternativních zdrojích energie doplní také zdravé stravování – i proto v rámci vstupného dostanete opakovatelně použitelný bambusový příbor zvaný "spork" (spoon + fork, lžičko-vidlička), který vám umožní se na festivalu najíst a odnesete si ho s sebou domů.

Ochutnáte zdravé vegetariánské i veganské občerstvení, užijete si doprovodný program pro dospělé i pro děti a na trhu můžete nakoupit produkty s důrazem na bio a lokální výrobu.
Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

Zelené bílé, samozřejmě obří oranžové a žluté, hladké, vrásčité, vroubkované, zahnuté, sudovité a hruškovité…

Výstava Zahrada Čech 2019

Výstava Zahrada Čech 2019

Letosse koná již 43. ročník podzimního veletrhu Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na Severu Čech je zaměřen na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Letos bude probíhat vše ve velkém stylu!

Dýňový svět na Vysočině - na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny

Dýňový svět na Vysočině - na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny

Dýňový svět 2019 otevře na konci září a potrvá až do začátku listopadu. Ve všedních dnech je otevřeno pro veřejnost od 14:00 do 18:00 hodin. Respektujte, že ve všední dny pro veřejnost není možná návštěva v dopoledních hodinách. O víkendech a svátcích je otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin.

Nejkrásnější a nejchutnější dýně na Dýňové farmě v Bykoši

Nejkrásnější a nejchutnější dýně na Dýňové farmě v Bykoši

Chcete letos slavit Halloween a nevíte, kde sehnat dostatek velkých dýní? Dýnová farma v Bykoši je oblíbená nejen pro svou dostupnost, ale také nabídku. Patnáct odrůd dýní tu pěstují před dvacet let, najdete tu jednak druhy okrasné, ale také ty jedné.

Cibulový jarmark Hořovice 2019

Cibulový jarmark Hořovice 2019

Každoročně začátkem října probíhá v Hořovicích Cibulový jarmark. Jarmark se koná na náměstí, v ulicích a kulturních zařízeních města.

Dýňobraní na lysickém zámku

Dýňobraní na lysickém zámku

Na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílnička pro děti a výstava dýní. Vstup volný.

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Dovolujeme si vás pozvat na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 28. září u bývalé obecní pece v Lenoře.

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Vystaveno bude ovoce, květiny, zelenina, a dále velká kolekce bylin, zahradní nábytek, keramika či nářadí. K dispozici bude občerstvení a bohatý doprovodný program. Výstava bude otevřena od 9 do 17 hodin, v neděli pouze do 16 hodin. Parkovné zdarma.

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2019 v Kroměříži

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2019 v Kroměříži

Od 27. do 29. září proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki.

Dýňová farma v Bykoši

Dýňová farma v Bykoši

Okuste dýňovou atmosféru a magické bludiště v kukuřici na farmě Bykoš, kde potěší vás i vaše dítka. Laskominy z dýní ukojí mlsouny a zvířátka nadchnou malé farmáře.

Dýňový svět na statku u Pipků

Dýňový svět na statku u Pipků

Na farmě v Leštině na Vysočině pěstují manželé Pipkovi na padesát druhů dýní, které si tu můžete nakoupit na vaření i dekoraci. Navíc se zde každý podzim pro veřejnost otevírá Dýňový svět, kde si prohlédnete dýně ve velkých dekoracích na rozlehlé zahradě. Kromě dýní tu pořídíte také obilí a med.

Jablečná slavnost v Hostětíně (3)

Jablečná slavnost v Hostětíně

Vůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, velmi bohatý program pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně. Oslava jablíček, na kterou nezapomenete.

Jablečný den na Krásném Dvoře

Jablečný den na Krásném Dvoře

Jarmark na zámeckém nádvoří, hudební a divadelní vystoupení, prohlídky zámeckých interiérů.

Hody s plody podzimu v Borovanech

Hody s plody podzimu v Borovanech

Gastornomicko - kulturní akce Hody s plody podzimu v areálu kláštera Borovany. Je pro vás připraven bohatý kulturní program, tvořivé dílny pro děti, včelí hrátky a jarmark, celé odpoledne koštování, moštování, pečení v peci, otevřené středoevropské vinné sklepy.

Slavnosti jablek na Krasíkově (1)

Slavnosti jablek na Krasíkově

Vrch Krasíkov na Konstantinolázeňsku přivítá návštěvníky Slavností jablek.

Vegefest - vegetariánský festival pro šest smyslů 2019

Vegefest - vegetariánský festival pro šest smyslů 2019

Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému způsobu života.

Další aktuality

19.9.
2019
Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Praha | Gurmánská turistika
11.9.
2019
Svatováclavské trhy v Praze začínají v sobotu

Svatováclavské trhy v Praze začínají v sobotu

Praha | Gurmánská turistika
9.9.
2019
Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Praha | Gurmánská turistika