Úvod > Aktuality > 55 let od založení oslaví Planetárium Praha premiérou pořadu Mapy cizích světů
Kultura

55 let od založení oslaví Planetárium Praha premiérou pořadu Mapy cizích světů

  • Vydáno20. listopadu 2015
Tento víkend 21. a 22. listopadu oslaví největší zařízení svého druhu v České republice pětapadesát let od svého založení. Kromě premiéry nového pořadu na návštěvníky čekají hvězdné projekce nebo vesmírná přednáška pro nejmenší.
S kopulí o průměru 23 metrů je pražské planetárium jedním z největších v Evropě. V roce 2014 byl nainstalován modernizovaný digitální systém Skyskan Definiti 8K a Planetárium Praha se tak zařadilo mezi několik málo planetárií na celém světě, které používají tak vysoké rozlišení.


 

Dopoledne s programem pro nejmenší

Sobotní i nedělní dopoledne bude patřit nejmenším dětem, oba pořady jsou vhodné pro děti od 4 let. V sobotu od 11 hodin se můžete těšit na projekci pohádky Anička a Nebešťánek, při které se divák dozví, proč je na jedné straně planety zima a na druhé léto, proč je někde na Zemi den a jinde noc a také se oba dobrodruzi pomocí létajícího talíře podívají na rovník i na pól.

Nedělní představení, které začíná shodně v 11 hodin dopoledne, je pak věnováno Povídání pro zvídavé děti, kde se malí posluchači dozvědí, jak funguje planetárium.
 

Mapy cizích světů

Hlavním lákadlem oslav 55 od otevření Planetária Praha bude jistě sobotní premiéra pořadu Mapy cizích světů, ve kterém se diváci dozvědí, že mapy slouží nejen jako spolehliví průvodci, ale také tradičně zobrazují objevy nových končin na zemi i ve vesmíru. Nebeské mapy jsou v zásadě trojího druhu. Především to jsou mapy hvězdné oblohy, které vznikaly již od starověku. Mnohem později bylo možno začít mapovat vzdálená tělesa sluneční soustavy. Tím nejnáročnějším úkolem je pak mapování celého pozorovatelného vesmíru, nesmírného prostoru v dosahu největších teleskopů. Nejprve jen vnímavý zrak pozorovatelů, později důmyslné aparatury na Zemi a na kosmických sondách vedly k pozoruhodným výsledkům mapování vesmíru, o němž vypráví nový pořad Planetária Praha.


Odpolední představení v sobotu a neděli pak patří projekcím Noční obloha 8K, Mars v HD a Haybusa. Plné vstupné na pořady je 150 Kč, děti mají vstup za 75 Kč.
 
Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl