Úvod > Aktuality > 30 let od zápisu Českého Krumlova na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou
Památky

30 let od zápisu Českého Krumlova na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou

  • Vydáno1. prosince 2022
Letos v neděli 4. prosince to bude právě 30 let od zápisu historického centra Českého Krumlova – spolu s historickými centry Prahy a Telče – na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických zákoutích města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
český krumlovPro Český Krumlov bylo zapsání na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO 4. 12. 1992 bezesporu zlomovým okamžikem v novodobé historii. Díky komplexu ničím nenarušené historické zástavby se jako jedno ze tří prvních měst ČR dostalo pod ochranná křídla této organizace. Sám akt zapsání města na Seznam UNESCO byl významným signálem celému kulturnímu světu o tom, že na jihu Čech se nachází památkový skvost.
 
hradní muzeumZa 30 let se toho ve městě změnilo mnoho – byly opraveny omšelé a zchátralé budovy v centru, přibylo mnoho nových muzeí, galerií i restauračních a ubytovacích kapacit, a málo známé, nostalgicky přežívající a zanedbané město se proměnilo během krátkého období na mimořádně atraktivní turistickou destinaci.

K mimořádným úspěchům patří například zrekonstruování synagogy a ateliéru malíře Egona Schieleho, náročná revitalizace krumlovských klášterů a nové expozice na hradě a zámku Český Krumlov (Václavské sklepy, Konírna a sedlárna, Mincovna, Horská zahrada, Jízdárna či vybudování Hradního muzea. V současné době prochází rekonstrukcí letohrádek Bellarie). Z nových muzeí připomeňme například Museum Fotoateliér Seidel, Muzeum vltavínů nebo Muzeum stavebních dějin a řemesel.

pokrmyPro aktivní sportovce přibyla možnost lezení na ferratě Havranka, jízda na koloběžce z Kleti zpět do města a mimo oblíbeného splouvání řeky Vltavy si lze užít také voroplavbu centrem města.

A kam za dobrým jídlem? Velmi populární jsou středověké krčmy Šatlava a U dwau Maryí, kde si můžete dopřát historizující pokrmy. Českou klasiku si dáte v pivovarské restauraci Eggenberg, Krčínově domě, v hostinci Depo a na řízek zajděte do restaurace Pivoňka. Za ryze moderní kuchyní se vpravte třeba do bistra Topinka, Pršuterie Klika, Masné 130, restaurace Le Jardin či do bistra Náplavka. V horkých letních dnech přijde k duhu zmrzlina z Gelaterie Monnalisa.
 
Kaple na Křížové Hoře v Českém Krumlově

Kaple na Křížové Hoře v Českém Krumlově

Osmiboká kaple Panny Marie a sv. Kříže se nachází nad Českým Krumlovem na Křížové Hoře. Byla postavena roku 1710 a je ověnčena bohatou duchovní a stavební historií.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i totalitního režimu bez větší úhony. Je vnímána jako fenomén sloužící k porozumění historie prostředí.

Latrán v Českém Krumlově

Latrán v Českém Krumlově

Latrán je jedna z historických částí města Český Krumlov a nachází se v severovýchodní části města.

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Rokoková kaskádová fontána se nachází v zámecké zahradě v Českém Krumlově. Fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období korunuje čelo horní zahrady.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Římskokatolický kostel sv. Víta v Českém Krumlově je vedle zámku druhou architektonickou dominantou města. Kostel dal na místě starší stavby vybudovat v době po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska.

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.

Plášťový most v Českém Krumlově

Plášťový most v Českém Krumlově

Krásný Plášťový most tvoří monumentální arkádová konstrukce, na níž spočívá vozovka a dvě patra krytých chodeb. Ty spojují zámecké interiéry s barokním divadlem a zámeckou zahradou. Barokní podoba mostu, tak, jak jej známe dnes, byla dokončena v roce 1777.

Červená brána v Českém Krumlově

Červená brána v Českém Krumlově

Červená brána se nachází při vstupu na I. nádvoří zámku Český Krumlov. Jedná se o dvoukřídlá dřevěná vrata se znakem rodu Schwarzenberků.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Centrum Starého Města je vymezeno náměstím Svornosti, s radnicí 16. století a s Mariánským morovým sloupem z roku 1716. Několik budov na náměstí má cenné štuky a malované dekorace.

Procházky a vycházkové okruhy v Českém Krumlově

Procházky a vycházkové okruhy v Českém Krumlově

Procházejte se Krumlovem s mapou i bez a poznávejte jeho zákoutí a architekturu. Děti vezměte s sebou, mezi našimi tipy se najde i něco pro ně.

Další aktuality

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty