Úvod > Aktuality > Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké
Životní styl

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Každoročně dne 28. března svůj svátek slaví čeští a slovenští učitelé a učitelky, a to na výročí narození Jana Amose Komenského. Děje se tak už od roku 1955. České a slovenské školy často pořádají v tento den různé akce věnované Komenského životu a jeho tvorbě včetně vyhlášení výsledků ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele nebo učitelky. Připomeňte si školní léta výletem na zajímavá místa. Zavítat na ně rozhodně doporučujeme s vašimi dětmi a pokud patříte k učitelskému sboru, vyražte hned s celou třídou!

Škola hrou aneb jak to vlastně Komenský myslel?

učitelKromě probírání nové látky učitelé často zařazují něco pro pobavení a povzbuzení. Kdekoho v té souvislosti napadne „škola hrou“, myšlenka zakladatele moderní pedagogiky Jana Amose Komenského, jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů, přezdívaného Učitel národů. Možná to ale myslel trochu jinak: spis Schola ludus / Škola hrou, vznikl roku 1651 v uherském městě Sárospatak, kam Komenského pozvali, aby reformoval tamní školu. Nešlo však o vyučování hravou metodou, ale o divadelní zpracování učebnice Janua linguarum reserata / Brána jazyků otevřená, tedy o náročné vyučování na jevišti, vedené navíc v latině.

Právě jazykové příručky Brána jazyků otevřená a Orbis sensualium pictus / Svět v obrazech, patří k nejznámějším Komenského dílům. A i když to jejich autor v polovině 17. století možná myslel jinak a chtěl „pouze“ usnadnit žákům výuku latinského jazyka, leccos z jeho pravidel využívají učitelé i v dnešních hodinách. Hlavně je to zajímavější metoda vyučování a názornost, která nevede k mechanickému učení látky, ale především k jejímu pochopení.
 

Šest druhů studentů aneb bystré, líné a vzpurné děti

učitelSvět Jana Amose Komenského nejlépe poznáte ve fulnecké expozici věnované jednotlivým etapám jeho života. Představí se vám tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Expozice je instalována v areálu bývalého bratrského sboru.

A jakouže zajímavou poučku Komenský razil? Platila u něj zásada přiměřenosti, tedy že učitel by měl vycházet z věkových a individuálních schopností dětí, a žáky pak dělil podle nadání do šesti kategorií, a to na bystré, dělají radost / bystré, líné / bystré, vzpurné / s nedostatkem bystré mysli / s nedostatkem bystré mysli, líné / s nedostatkem bystré mysli, vzpurné.


Tipy pro jednotlivé předměty

I vzpurné a líné děti si ale zaslouží občas malou odměnu. Vemtě své děti nebo celou třídu a vyražte spolu za praktickým poznáváním. A třeba se ze vzpurných či líných dětí stanou bystrá...

zámek KroměřížV rámci hodin dějepisu se můžete vypravit na některý z hradů či zámků anebo do muzea. Využijte například okruhy na Pražském hradě Můžete si zamluvit i speciální prohlídku, kdy budete v jeho areálu úplně sami.  Otevřen je také Arcibiskupský zámek v Kroměříži, kde se po nedávných opravách otevřela zámecká Obrazárna s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas. Zapomenout  nesmíte ani na nádherné zahrady Podzámeckou a Libosad. Se studenty druhého stupně a středoškoláky zamiřte rozhodně do poutavé expozice Dějiny v historické budově Národního muzea a následně i do stálé expozice Dějiny 20. století v Nové budově. Velmi zajímavá může být návštěva Centra kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu.

národní muzeumNa biologickou exkurzi jste zváni do hlavní budovy Národního muzea. Zdejší sbírky nabídnou studentům pohled do pravěku a jeho fauny, na evoluční vývoj druhů a samostatnou kapitolou je geologie. V Sále minerálů se nachází neuvěřitelných 100 000 minerálů! Na prohlídkových trasách jsou i předměty, na které si mohou příchozí sami sáhnout. Ke studiu současné fauny bude skvělým nápadem návštěva některé z našich zoologických zahrad, například Zoo Praha, Zoo Brno, Zoo Plzeň, Zoo Ostrava, Zoo Zlín nebo Zoo Tábor.

památník písemnictvíTechické obory mohou čerpat praktické znalosti například v Národním technickém muzeu Praha, Technické muzeum v Brně, Národním zemědělském muzeu, Technickém muzeum v Kopřivnici či v Centru stavitelského dědictví v Plasích.

Hodina výtvarky se dá skvěle strávit prohlídkou Galerie Rudolfinum nebo budovy Rudolfina, DOX – Centra současného umění, Moravské galerie v Brně nebo Národní galerie v Praze.

Je libo hodina literatury? Poučná bude návštěva Městské knihovny v Praze, nový Památník národního písemnictví v Petschkově vile, Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě či Památník písemnictví na Moravě.
Socha Jana Amose Komenského v Komni

Socha Jana Amose Komenského v Komni

Socha J. A. Komenského od sochaře Julia Pelikána byla v Komni slavnostně odhalena v Komni v roce 1950. Vyjadřuje vztah místních obyvatel k tomuto váženému učenci.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Na dospělé i děti čeká v České republice spousta zážitků i poučení. Pojetí moderních expozic a pavilonů láká k návštěvě a poznání. Většina návštěvníků si tak možná ani neuvědomuje, že se vzdělává i při pouhé prohlídce. Informace můžete získávat i aktivním způsobem. Záleží jen na vás, jaká forma je pro vás nejzajímavější, ale vždy vás čeká interaktivnost, edukativnost, zábavnost a atraktivnost.

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

Průmyslové dědictví se postupně stává nejen předmětem zájmu odborníků, ale i oblíbeným cílem turistů. Na území České republiky najdete spoustu technických zajímavostí a památek. Historicky zajímavé a cenné technické památky a interaktivní programy se zaměřením na techniku nabízí i portál Kudy z nudy. Vydejte se poznat technické skvosty České republiky, mezi nimi například ruční papírnu ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, elektrárnu Hučák, řetězový most Stádlec a další.

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu

Centrum kulturních dějin 20. století vytvořilo Moravské zemské muzeum v Brně jako unikátní archiv samizdatové, exilové literatury a pozůstalosti jejich tvůrců. V budově je přístupná expozice Corpus litterarum.

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Poznejte naši moderní architektura od secese k dnešku. Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu. Objevujte nejnovější počiny, obrovskou plejádu architektů, legendární stavby české moderní architektury a kvalitní současnou architekturu v našich městech a regionech.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.

Hola, škola volá: patnáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Hola, škola volá: patnáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Máte doma prvňáčky anebo chystáte do školy starší děti? Udělejte sobě i jim radost a posaďte se do školních lavic společně s nimi. Poradíme vám, kde najdete staré školní třídy a ukážeme, že do školy se společně můžete vypravit třeba přes zoologickou zahradu anebo starým motoráčkem.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

100 tipů na výlety na zříceniny

100 tipů na výlety na zříceniny

Staré zpustlé hrady a tvrze... Svědkové dávnověku a neúprosného času, sídla českých rodů, místa pamětihodných událostí, dějiště velkých historických činů a bitev, ale stejně tak i romantických pověstí a zajímavých vyprávění, to vše jsou zříceniny. Kam se vydáte na výlet?

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska. Moderní expozice je postavena na kontrastech a jednoduchosti. Nejvýraznější část představuje labyrint.

15 tipů, kam jít do botanické zahrady či parku

15 tipů, kam jít do botanické zahrady či parku

Příjemná procházka, poučení, ale i chvíle úniku z technického světa do kultivovaného a esteticky hodnotného prostředí – to vše nabízí botanické parky, arboreta a zahrady. Nezanedbatelná je i jejich funkce inspirační – zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin v zahradách nacházejí jak atraktivní nové či málo známé druhy a formy rostlin, tak i vzory k jejich využití. Kudy z nudy proto přináší milovníkům květin několik tipů, kam zajít do botanické zahrady, parku či arboreta…

100 tipů, kam s dětmi za zábavou, poznáním a na výlet

100 tipů, kam s dětmi za zábavou, poznáním a na výlet

Nevíte, kam s dětmi na výlet? Vyzkoušejte naše tipy na výlety, zábavní centra (pokud bude pršet) a další programy – jsou zábavné, hravé a navíc se děti leccos naučí. Máme pro vaše děti spoustu zajímavostí, muzeí, řemeslnických dílen a kuriozit všeho druhu. Užijte si tam, kde se se nebudou nudit děti a ani vy!

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

Kam se dá jít kdykoliv během celého roku? I když je opravdu nevlídné počasí, je vedro, vydatně prší či sněží? Přece do muzea! Máme pro vás nepřebernou nabídku zajímavých muzeí, kde se nebudete nudit. Vybrali jsme pro vás originální a unikátní expozice ze všech možných oborů. Vybrat si můžete expozice, kde si lze na exponáty i sáhnout, kde si mohou vaše děti hrát a něco zajímavého se dozvědět.

Kam zdarma do muzea? Přehled výletů za kulturou bez koruny v kapse

Kam zdarma do muzea? Přehled výletů za kulturou bez koruny v kapse

V předjaří, kdy je počasí vrtkavé, nastává ideální čas na návštěvu muzea, galerie i dalších památek. A každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu. Proto vám v dnešních tipech poradíme, kam zajít do muzea a nezaplatit přitom vůbec nic (anebo pouze symbolické vstupné). Nabídky přináší nejen Praha, ale i Brno, Liberec nebo Olomouc. Ze široké nabídky si určitě vybere každý, avšak vybírejte pečlivě – některá místa otevírají zdarma pouze v určité dny.

Hradní a zámecké výlety: tipy, kam na prohlídku právě teď

Hradní a zámecké výlety: tipy, kam na prohlídku právě teď

Máte rádi historii, zámeckou romantiku a nevadí vám trocha chladu? I brzy zjara, v pozdním podzimu či uprostřed zimy můžete vyrazit na prohlídku hradů a zámků. Výběr celoročně přístupných památek vám nabízíme v dnešních tipech.

Svět Komenského ve Fulneku

Svět Komenského ve Fulneku

Poznejte Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost znát měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Stálá výstava Na prahu vichřice vám umožní setkat se s mladým správcem sboru, rektorem školy a knězem, který do města na pomezí Moravy a Slezska přichází v bouřlivém roce 1618.

Škola hrou a hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd

Škola hrou a hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd

Chtěli byste si užít volno se svými dětmi, ale nevíte přesně kam a za čím vlastně vyrazit, co by děti bavilo, rozvinulo jejich fantazii, motorické schopnosti a třeba je i nenásilnou formou poučilo? Zkuste si vybrat z našich tipů, u kterých se nebudete nudit vy ani vaše ratolesti a které nezklamou, i když zrovna třeba nepřeje počasí.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

I knihy mají svou duši – objevte jejich kouzlo

I knihy mají svou duši – objevte jejich kouzlo

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i expozici tiskařství, památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

10 tipů na výlet do ZOO (nejen pro děti)

10 tipů na výlet do ZOO (nejen pro děti)

ZOO patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby...

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku zajímavých míst.

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.

Literární stezky Prahou

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl