Úvod > Aktuality > 20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Vydáno 30. března 2018 Kultura
Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Co vás na letošních velikonočních slavnostech čeká? Vedle desítek stánků s velikonočními dekoracemi, pomlázkami a malovanými vajíčky také výrobky uměleckých řemesel, květiny a občerstvení – víno, horká čokoláda a mošty, palačinky, sýrové a uzenářské delikatesy, guláš, polévky a jídla na grilu. Na své si zkrátka přijdou oči, uši i mlsné jazýčky.
 

Pražské Velikonoce na náměstích, v muzeu i zoo

Velikonoční trhy StaromákNejvětší a nejznámější velikonoční trhy začaly na pražském Staroměstském náměstí již 17. března. Vyrostla tu jarní vesnička s prodejními stánky, zdobená záplavami květin a velikonočních motivů, sami si můžete namalovat vlastní vajíčko a ozdobit jím některou z mnoha břízek.

Velikonoční  trhy nabízí nejen zábavu, bohatý sortiment dobrého jídla pití, ale i autentické ukázky tradičních zvyků a řemesel. Přímo na tržišti předvádí své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Nechybí samozřejmě bohatý kulturní program - těšit se můžete na tradiční folklórní vystoupení, zajímavé tématické akce i pásma tradičních lidových zvyků. Přijít na "Staromák" a oslavit největších křesťanské svátky můžete až do 8. dubna 2018.

Trhy VelikonoceCelý velikonoční víkend, až do pondělí 2. dubna budou pokračovat také Velikonoční trhy na náměstí Míru na Vinohradech, jaro můžete přivítat i na Velikonočních trzích na náměstí Republiky nebo Václavském náměstí.

Také Národopisné muzeum – Musaion připravilo v rámci Velikonoc bohatý program. V Kinského zahradě se dozvíte, jaké tradice a zvyky jsou spojené s Velikonocemi, proč se barví vajíčka a pletou pomlázky, nebo proč vůbec Velikonoce slavíme. Čekat na vás budou tradiční velikonoční výtvarné dílny a můžete se těšit na zdobení kraslic a pletení pomlázek pod vedením zkušených mistrů řemesel. Program v Musaionu je plánován na sobotu 31. března.

Velikonoční nadílka v pražské zoo začíná také v sobotu 31. března a udělá radost návštěvníkům i zvířatům. Nabízí „ošatku“ plnou tradičních velikonočních zvyků, jarních her i zábavy, a speciální nadílku pro některá zvířata.
 

Báječné Velikonoce s dětmi

Tradiční oslavu Velikonoc od pátku 30. března do pondělí 2. dubna chystá také statek Lüftnerkaplzeňské zoologické zahradě. Děti si vyzkoušejí pletení pomlázek, otloukání vrbových píšťalek a další tradiční činnosti. V pátek na vás čekají tradiční velikonoční zvyky - budou se plést pomlázky, malovat vajíčka a vyrábět nejrůznější jarní dekorace. V sobotu a neděli ožije statek folklórním programem. V sobotu vás čeká Velikonoční třída a v neděli na vystoupení lidových souborů. V pondělí se těšte na krojovanou velikonoční koledu.

Králíčci VelikonoceZámek Krásný Dvůr zahájí sezonu 2018 v sobotu 31. března akcí Pohádkové Velikonoce. Mezi 10 a 16 hodinou bude pro návštěvníky připraven pestrý program. Akce je – jako už tradičně – zaměřena na nejmenší návštěvníky zámku. V zámku budou probíhat obvyklé prohlídky zámeckého interiéru, a to každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. Okruh trvá zhruba 50 minut, plné vstupné je za 100 Kč, zlevněné pak za 70 Kč. Vždy v půl budou prohlídky interiérů střídat prohlídky dětské, při kterých návštěvníky provede princezna. Pro pobavení návštěvníků vystoupí i kejklíř Lukáš a v zámecké zahradě sokolník. V případě dobrého počasí se zájemci budou moci projet po parku bryčkou.

BobrováO velikonočním víkendu můžete navštívit říši nejen pohádkových panenek a kočárků. V Bobrové na Žďársku pro návštěvníky muzea majitelka připravila spoustu novinek. V muzeu panenek najdete opravdové skvosty, ale i panenky ztvárněné jako postavy z večerníčků či různých povolání. Jistě mezi nimi poznáte Popelku, Krakonoše, Švejka, Sněhurku se sedmi trpaslíky a spoustu dalších postaviček známých malým i velkým návštěvníkům. Nejen pro pány je připravena retro knihovna a spousta dalších zajímavosti.

Dívčí KámenDen plný zábavy vás čeká na hradě Dívčí Kámen v neděli 1. dubna od 10 do 16 hodin. Po celý den si můžete zároveń s žongléry vyzkoušet žonglovací hračky (míčky, kužely, kruhy, diabola, poiky, talířky, klobouky, flowersticky, tyče atd.), chůdy tyčové nebo přivazovací k nohám, skákací boty, rolo bolo a jiné balanční pomůcky (např. jednokolku). Po celý den si můžete na ohýnku opéci donesené buřtíky, u stánku koupit pití, ňamky i suvenýry.
 

Velikonoce ve skanzenech

Velikonoční programy chystají také ve skanzenech. O prodlouženém víkendu 30. března až 1. dubna se vypravte na Velikonoce v hornickém domkuPříbrami, tedy na předvádění velikonočních zvyků a ukázky rukodělných prací spojených se slavením Velikonoc v rodinách někdejších příbramských horníků. Velikonoční výstava, která odhaluje tradiční lidové zvyky trvá až do 15. dubna roubeném Betlému v Hlinsku. Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

VelikonoceVelikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží ukazuje o Velikonocích skanzen Vysoký Chlumec. Výstava Velikonoce ve Vysokém Chlumci potrvají do neděle 1. dubna. Jak vypadaly  Velikonoce na statku zjistíte ve starobylém Šrámkově statku v Pileticích, a to od 29. března do 2. dubna, na sobotu a neděli 31. března a 1. dubna chystá Velikonoční slavnosti Podorlický skanzen v Krňovicích.

Velikonoce RožnovS tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce od 31. března do 2. dubna Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Návštěvníci uvidí vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů, kteří budou tentokrát z Loučky.
 

…anebo na hradech a zámcích?

Hrad Kašperk si na letošní Velikonoce připravil několik novinek. Zajímá vás, jak vypadal všední den na královském hradě? Pak si nenechte ujít velikonoční prohlídky! Hrad otevírá své brány od 30. března do 2. dubna mezi 10. a 17. hodinou a láká na prohlídkový okruh Život na hradě či dobové divadlo. Hradní nádvoří se pro tuto příležitost promění ve středověké tržiště.

Zábavný a zároveň naučný program nabídnou od pátku 30. března do pondělí 2. dubna Velikonoce na hradě Helfštýn. Ve stejných dnech láká na Velikonoce Zámecké sklepení v Litomyšli, kde si například vyzkoušíte malování skleněných kraslic, nebo jarně vyzdobený hrad Český Šternberk; prohlídky začínají od 9 do 17 hodin v každou celou hodinu (poslední prohlídka odchází v 16:15). Celé velikonoční povídání bude zaobaleno do příběhu samotného hradu a jeho obyvatel, a to zejména v době dětství jeho současného majitele, tedy za první republiky.

Rezervace bude vhodná pro Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic; vyzdobené interiéry a zámeckou kuchyni, kde vám nabídnou sváteční likér, si prohlédnete od pátku 30. března do pondělí 2. dubna. Svátky jara se budou slavit také na Sovinci, a to od 31. března do 2. dubna. Během tohoto svátečního prodlouženého víkendu se můžete těšit na šermířské skupiny Bandiero e Spade a Memento Mori. Chybět nebudou ani půvabné a energické tanečnice Perchty von Bladen.
Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum panenek v Bobrové vás zve do společnosti více než tisíc kusů panenek. Co exponát, to zajímavý kousek s příběhem, který vypráví zájemcům majitelka muzea. Nedílnou součástí výstavy jsou i kočárky a další retro hračky.

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.