Úvod > Aktuality > 20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Vydáno 14. dubna 2017 Kultura
Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Co vás na letošních velikonočních slavnostech čeká? Vedle desítek stánků s velikonočními dekoracemi, pomlázkami a malovanými vajíčky také výrobky uměleckých řemesel, květiny a občerstvení – víno, horká čokoláda a mošty, palačinky, sýrové a uzenářské delikatesy, guláš, polévky a jídla na grilu. Na své si zkrátka přijdou oči, uši i mlsné jazýčky.
 

Pražské Velikonoce na náměstích, v muzeu i na statku

Největší a nejznámější velikonoční trhy začaly na pražském Staroměstském náměstí již 1. dubna. Vyrostla tu jarní vesnička s prodejními stánky, zdobená záplavami květin a velikonočních motivů, sami si můžete namalovat vlastní vajíčko a ozdobit jím některou z mnoha břízek. Výrazné změny se letos dočkala velikonoční bříza, která je ve větším množství než obvykle ozdobená barevnými vajíčky, věnci a pentlemi. Přijít na "Staromák" a oslavit největších křesťanské svátky můžete až do 23. dubna 2017.

Celý velikonoční víkend, až do pondělí 17. dubna budou pokračovat také Velikonoční trhy na náměstí Míru na Vinohradech, jaro můžete přivítat i na Velikonočních trzích na Smíchově na pěší zóně u výstupu ze stanice metra Anděl.

Také Muzeum hlavního města Prahy připravilo v rámci Velikonoc bohatý program. V hlavní budově muzea, Na Poříčí 52, Praha 8 se koná od 8. 4. do 18. 4. 2017 velikonoční projekt Pražské hravé Velikonoce, který nabídce velikonoční výstavu, tvořivé dílny a soutěž o nejhezčí kraslici.
 

Báječné Velikonoce s dětmi

Tradiční oslavu Velikonoc  od pátku 14. do pondělí 17. dubna chystá také statek Lüftnerkaplzeňské zoologické zahradě. Děti si vyzkoušejí pletení pomlázek, otloukání vrbových píšťalek a další tradiční činnosti. V pátek na vás čeká folklórní program. Sobota a neděle na statku budou patřit tradičním zvykům. Budou se plést pomlázky, malovat vajíčka a vyrábět nejrůznější jarní dekorace. V pondělí se těšte na krojovanou velikonoční koledu a pěvecký sbor Carmina.

Nevíte, kam s dětmi v době velikonočních prázdnin či přímo na Velikonoční pondělí? Vezměte je do Hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy! Připraveny jsou pro ně speciální programy, na nichž se dozví, například o vesmíru kolem nás, o noční obloze či o letu člověka do vesmíru. Ve foyer planetária určitě stojí ze zhlédnutí výstava o kosmické módě nebo model černé díry, planetární váha či telurium.
 

Velikonoce ve skanzenech

Velikonoční programy chystají také ve skanzenech. O prodlouženém víkendu 14. až 16. dubna se vypravte na Velikonoce v hornickém domkuPříbrami, tedy na předvádění velikonočních zvyků a ukázky rukodělných prací spojených se slavením Velikonoc v rodinách někdejších příbramských horníků. Velikonoční výstava, která odhaluje tradiční lidové zvyky trvá až do 30. dubna roubeném Betlému v Hlinsku. Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

Velikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží ukazuje o Velikonocích skanzen Vysoký Chlumec. Výstava Velikonoce ve Vysokém Chlumci potrvají do neděle 16. dubna. Jak vypadaly  Velikonoce na statku zjistíte ve starobylém Šrámkově statku v Pileticích, a to od 13. do 17. dubna, na sobotu a neděli 15. a 16. dubna chystá Velikonoční slavnosti Podorlický skanzen v Krňovicích.
 

…anebo na hradech a zámcích?

Hrad Kašperk si na letošní Velikonoce připravil několik novinek. Zajímá vás, jak vypadal všední den na královském hradě? Pak si nenechte ujít velikonoční prohlídky! Hrad otevírá své brány od 14. do 17. dubna mezi 10. a 17. hodinou a láká na prohlídkový okruh Život na hradě či dobové divadlo. Hradní nádvoří se pro tuto příležitost promění ve středověké tržiště.

Zábavný a zároveň naučný program nabídnou od pátku 14. do pondělí 17. dubna Velikonoce na hradě Helfštýn. Ve stejných dnech láká na Velikonoce Zámecké sklepení v Litomyšli, kde si například vyzkoušíte malování skleněných kraslic, nebo jarně vyzdobený hrad Český Šternberk; prohlídky začínají od 9 do 15 hodin v každou celou hodinu a nutná je rezervace předem, volné termíny jsou však stále k dispozici na všechny velikonoční dny.

Rezervace bude vhodná i pro Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic; vyzdobené interiéry a zámeckou kuchyni, kde vám nabídnou sváteční likér, si prohlédnete od pátku 14. do pondělí 17. dubna. S dětmi se vypravte v neděli 16. dubna na Velikonoce na zámku Žirovnice, kde si kromě jarmarku a jarně vyzdobených prostor užijete soubor lidových písní a tanců Stažišťan Pacov.
 
Velikonoce na Hrádku u Nechanic

Velikonoce na Hrádku u Nechanic

Při prohlídce zámeckých interiérů vás seznámíme s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce.

Velikonoce na statku Piletice (1)

Velikonoce na statku Piletice

Výstava velikonočních kraslic a dalších zvykoslovných předmětů v ojedinělém prostředí starobylého Šrámkova statku v Pileticích, jehož areálu vévodí dvousetletá roubená chalupa se stodolou.

Betlém Hlinsko – Velikonoce na Betlémě

Betlém Hlinsko – Velikonoce na Betlémě

Velikonoce na Betlémě, od 20. března do 15. dubna naleznete ve zdejších roubenkách expozice připomínající tradiční obyčeje vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocím.

Velikonoce v muzeu hlavního města Prahy - soutěž o nejhezčí kraslici

Velikonoce v muzeu hlavního města Prahy - soutěž o nejhezčí kraslici

Muzeum hlavního města Prahy pořádá v rámci projektu Pražské hravé Velikonoce jubilejní 10. ročník Soutěže o nejhezčí kraslici, zhotovenou technikami a vzory vycházejícími z tradice udržované na území Čech a Moravy. Vítězné kraslice budou vystaveny v hlavní budově muzea od 16. 3. do 3. 4. 2018.

Velikonoce na hradě Helfštýn 2018

Velikonoce na hradě Helfštýn 2018

Velikonoce na hradě. Zábavně naučný doprovodný program k velikonočním svátkům. Ukázky různých řemesel a velikonočních technik: zdobení kraslic a perníků, vyšívání, paličkování, pletení pomlázek a mnoho dalšího.

Planetárium Praha - duben pod hvězdnou klenbou

Planetárium Praha - duben pod hvězdnou klenbou

Na zajímavý program se mohou těšit milovníci hvězd.

Velikonoce v hornickém domku Březové Hory

Velikonoce v hornickém domku Březové Hory

Tradiční předvádění velikonočních zvyků a obyčejů, ukázky lidových řemesel a rukodělných prací spjatých s Velikonoci v hornickém domku v Havířské ulici čp. 105 v Hornickém muzeu Příbram.

Velikonoční jarmark na zámku Zbiroh

Velikonoční jarmark na zámku Zbiroh

Zámek Zbiroh pořádá již tradiční velikonoční jarmark na nádvoří zámku.