Úvod > Aktuality > 150. výročí narození Dušana Jurkoviče: znáte Libušín a luhačovické Sluneční lázně?
Památky

150. výročí narození Dušana Jurkoviče: znáte Libušín a luhačovické Sluneční lázně?

  • Vydáno31. května 2018
Až pojedete do Beskyd, můžete se podívat, jak na čtyři roky starém spáleništi vyrůstá nový Libušín. Ikonická stavba připomíná letošní 150. výročí narození Dušana Jurkoviče, jehož nenapodobitelná architektura je úzce spjata nejen s horským sedlem Pustevny, ale také s Luhačovicemi a dalšími místy.
Bylo by hezké, kdyby se slavnostní otevření Libušína odehrálo společně s oslavami 150 let od narození architekta Dušana Jurkoviče, ale práce by měly být dokončeny až příští rok. Tesaři si zaslouží velkou pochvalu: symbol Beskyd a Valašska je postavený z toho nejkvalitnějšího jedlového dřeva a na původní místo se dokonce vrátily i některé trámy. Odborníkům z Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm, které objekt spravuje, se dokonce podařilo odhalit původní barvy. Libušín proto příští léto uvidíte v podobě, jakou měl v roce 1925, kdy byly dokončeny všechny jeho části. Stavba by se měla v novém kabátku představit začátkem příštího léta, úprav se dočká i sousední Maměnka, další z pověstných Jurkovičových staveb.
 

Jurkovičovy lázně Luhačovice

Kdo má rád stavby architekta Dušana Jurkoviče (1868–1947), ten musí navštívit lázně Luhačovice. Projektováním jednotlivých staveb, ale i celkovým urbanistickým řešením lázní se Jurkovič zabýval v letech 1901–1914 a zejména díky němu si místo dodnes uchovalo starosvětskou prvorepublikovou atmosféru. Ze čtrnácti jím navržených objektů se sice nedochovaly všechny, ale ty hlavní uvidíte v původní kráse.

V prvním roce působení v Luhačovicích se Dušan Jurkovič zhostil přestavby Janova, dnešního Jurkovičova domu a Chaloupky. Z bývalého kuchyňského domu se stala půvabná vilka, která nese rysy karpatské architektury: zděné přízemí architekt zkombinoval se srubovou dřevěnou nadstavbou s balkóny a střechou se zalomenými vikýři a štíty.
Poblíž vyrostl pavilon Mlékárny a Jestřabský mlýn Jurkovič přestavěl na Vodoléčebný ústav s Říčními a slunečními lázněmi. Dílo, které dlouho chátralo, se v nejbližších letech dočká obnovy. Zpočátku by mělo sloužit jako muzeum, postupně se ale promění v hotel s wellness centrem.

V následujících letech v lázních vyrostla novostavba vily Jestřabí, Inhalatorium, Hudební pavilon, Lázeňská restaurace a veranda u Lázeňského hotelu. Impulsem k výstavbě Pražské čtvrti se stala vila Vlastimila, která Jurkovičovi údajně posloužila jako malý model k pozdější vlastní vile v Brně-Žabovřeskách. Poblíž Vlastimily stojí další Jurkovičova vila, Valaška, a možná si vzpomenete na Slováckou búdu, která dlouhá léta stála na svahu Malé Kamenné. Už nestojí, v roce 2002 do základů shořela.
 

Nová rozhledna, zámek, vila i most do zahrady

Zvláštní osudy měla Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm nad Valašskou dědinou, součástí známého skanzenu. Pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí ji Dušan Jurkovič navrhl již roku 1896, tedy ještě před zahájením staveb na Pustevnách. Tehdy měla stát na kopci Brdo nad obcí Brňov, nakonec ale vznikla na dnešním místě a otevřená byla až na jaře 2012.

Pro rodinu Bartoňů z Dobenína Jurkovič upravil zámek v Novém Městě nad Metují (známý je především Jurkovičův most v zámecké zahradě) a také bývalý mlýn Pekelecmalebném údolí řeky Metuje zvaném Peklo; ten se proměnil ve výletní restauraci zvanou též Bartoňova útulna.
Jurkovičovým dílem je i Jiráskova chata na Dobrošově u Náchoda, jedna z křížových cest na Svatém Hostýně a vila dr. Náhlovského v Suchardově ulici v Praze-Bubenči; rodinnou vilu pro právníka, spoluzakladatele Československého statistického úřadu, JUDr. Jana Náhlovského a jeho ženu Luisu, navrhl architekt v roce 1907.
 

Víte, že…?

  • Již rok po jejím dokončení pobýval v luhačovické vile Vlastimile hudební skladatel Leoš Janáček. Psal zde svou operu Osud, později pak i písňový cyklus Zápisník zmizelého.
  • Luhačovicích bude letos řada aktivit připomínat sto padesát let od Jurkovičova narození i sto let od založení Československa. Vyvrcholením oslav budou Dny slovenské kultury na začátku září, těšit se můžete i na výjimečný pobyt Týden v hotelu Popper aneb za Četníky do Luhačovic. Je netradiční ochutnávkou doby před sto lety, kdy vznikalo Československo, lázně jej připravují společně s Českou televizí. Pokud jste zvědaví na místa, kde vznikal seriál Četníci z Luhačovic, využijte příležitost!
Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

V současné době slouží vila jako atraktivní boutique hotel s rodinnou atmosférou a individuálním přístupem pro náročnou klientelu.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Jurkovičova sušárna ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm

Jurkovičova sušárna ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm

Sušárna ovoce postavená volně ve svahu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče z roku 1899.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Křížová cesta Dušana Jurkoviče na Hostýně

Křížová cesta Dušana Jurkoviče na Hostýně

Křížová cesta těsně pod vrcholem Hostýnu je dílem architekta Dušana Jurkoviče. Je významnou architektonickou součástí celého hostýnského komplexu.

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, někdy také nazývaná jako Velká kolonáda, byla vybudována po 2. světové válce podle plánů architekta Oskara Pořísky.

Hotel Jestřabí v Lázních Luhačovice

Hotel Jestřabí v Lázních Luhačovice

Lázeňský hotel Jestřabí je typickou ukázkou architektury Dušana Jurkoviče. Je jedním z hotelů, v kterém můžete strávit pobyt v lázních Luhačovice.

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

V samém srdci lázní Luhačovice se nachází národní památka a dominanta města – Jurkovičův dům. Původní mlýn v roce 1902 přestavěl známý architekt Dušan Jurkovič na lázeňský dům s ubytováním a balneoprovozem.

Lázeňský okruh Dušana Jurkoviče

Lázeňský okruh Dušana Jurkoviče

Okruh Dušana Jurkoviče je trasa, která obkružuje Luhačovice. Její předností jsou variabilní návraty a nádherné výhledy do okolí. Délka trasy činí 19 kilometrů, celkové převýšení je 420 metrů.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Vila Chaloupka v Luhačovicích

Vila Chaloupka v Luhačovicích

Reprezentativní lázeňská vila Chaloupka leží v centru lázní Luhačovice, v příjemném prostředí parku, v blízkosti kolonády a lázeňských zařízení.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Vila Antoaneta a Vila Valaška v Luhačovicích

Vila Antoaneta a Vila Valaška v Luhačovicích

Lázeňský hotel Vila Antoaneta, jehož součástí je i Luxury Spa & Wellness Vila Valaška, se nachází v klidné lázeňské čtvrti Luhačovic v blízkosti lázeňského parku a kolonády a nabízí komplexní služby pod jednou střechou. Hotel je vhodný i pro mladší klientelu a rodiny s dětmi.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Další aktuality

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.
Zlínský kraj | Zážitky

Projeďte se v sobotu na kole mezi vinohrady

Poslední dubnová sobota 27. 4. 2024 bude patřit příznivcům oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Jedná se o otevření cyklistické sezóny – trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Připraveno bude pět cyklistických tras a jedna pěší trasa pro turisty, kteří dávají přednost pohybu "po svých".
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky