Úvod > Aktuality > 15 tipů, na výlety do expozic minerálů
Kultura

15 tipů, na výlety do expozic minerálů

  • Vydáno26. září 2021
Zajímavé expozice nabízí návštěvníkům sbírky nálezů minerálů z Česka i minerály z různých koutů světa. Uvidíte ty nejzajímavější a nejkrásnější minerály, několik podob zlata, stříbra, diamantů nebo grafitů ve své surové formě. Můžete vidět nové expozice i sbírku jednoho ze zakladatelů Národního muzea hraběte Kašpara Šternberka a desítky ukázek od takových osobností, jako byli kníže Klemens Metternich, opat strahovského kláštera Jeroným Josef Zeidler či první zaměstnanec Národního muzea mineralog František Xaver Zippe.
Muzeum minerálů Velhartice

Muzeum minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. Expozice je rozšířená o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Galerie minerálů ve Dvoře Králové

Galerie minerálů ve Dvoře Králové

Expozice drahých kamenů a polodrahokamů se nachází nově v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Uvidíte v ní tisíce unikátních minerálů z celého světa.

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů

Expozice minerálů Galerie Patriot je jednou z nejhodnotnějších sbírek v České republice, jak kvalitou vystavených vzorků, tak i svou komplexností. Řada exponátů dosahuje či převyšuje svou úrovní minerály vystavené v muzeích.

Stálá expozice minerálů a fosílií Václava Stoupala ve Vískách

Stálá expozice minerálů a fosílií Václava Stoupala ve Vískách

Bezmála 2 000 exponátů ze všech koutů světa vybral ze své sbírky Václav Stoupal do stálé expozice minerálů ve Vískách.

Muzeum minerálů Kadaň

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Klenotnice v Nové Pace

Klenotnice v Nové Pace

Městské muzeum v Nové Pace, ač založené teprve v roce 1908, může se pochlubit zajímavými a unikátními expozicemi. "Klenotnice drahých kamenů" a "Spiritismus v Podkrkonoší" jsou umístěny v novější budově – „Klenotnici“, otevřené roku 1996.

Městské muzeum Velká Bíteš – expozice minerálů a hornin

Městské muzeum Velká Bíteš – expozice minerálů a hornin

Zajímavá je expozice minerálů a hornin, která představuje ukázky typických druhů a skupin, zahrnuje většinu známých lokalit v širším okolí Velké Bíteše a předvádí ukázky z nejnovějších nálezů. Vedle přírodních vzorků jsou vystaveny i kusy v různé míře opracované.

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného v Ostravě

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného v Ostravě

V Geologickém pavilonu Technické univerzity v Ostravě si prohlédnete 15 000 exponátů, mezi nimi jedinou přístupnou sbírku radioaktivních surovin v České republice, ukázky zlata nebo ucelený přehled hornin ze kterých se vytvářela zemská kůra.

Expozice těžby cínu Horní Blatná

Expozice těžby cínu Horní Blatná

Stálá expozice je věnována dějinám těžby a zpracování cínové rudy v okolí krušnohorských městeček Horní Blatné a Božího Daru.

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie

Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.

Malé muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou

Malé muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou

Muzeum minerálů nejen z Moravské brány naleznete ve Stříteži nad Ludinou. Pokochat se zde můžete krásou polodrahokamů a různých dalších minerálů nejen z České republiky, ale také z Afriky nebo jižní Ameriky.

Mineralogické muzeum prof. J.E. Hibsche v Homoli u Panny

Mineralogické muzeum prof. J.E. Hibsche v Homoli u Panny

Mineralogické muzeum v obci Homole u Panny je věnováno osobnosti Josefa Emanuela Hibsche (1852 – 1940), zdejšího rodáka a význačného geologa. Na návrší před kostelem je na balvanu umístěna také jeho pamětní deska.

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.

Sál minerálů – expozice Národního muzea

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura