ÚvodAktuality30 tipů na temné cestování v Česku
Zážitky

30 tipů na temné cestování v Česku

"Dark Tourism" neboli temný turismus přivádí návštěvníky na místa, kde se v minulosti – ať již dávné či poměrně nedávné – udála nějaká tragédie, neštěstí. Místa spojená se smrtí či utrpením mají zvláštní schopnost přitahovat davy turistů. Častými objekty zájmu "dark" turistů jsou hřbitovy, místa konfliktů, věznění, mučení, zabíjení, ale také místa postižená přírodními katastrofami. Do kategorie "dark" turismu spadají i místa spojená se smrtí slavné osoby nebo zábavní centra hrůzy.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd Příroda

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku Památky

Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla na Mělníku

V kryptě proboštského kostela sv. Petra a Pavla pod kněžištěm se nachází kostnice. Spolu s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory patří k největším v České republice. Tato krypta je strohou gotickou místností s pozůstatky 10 až 15 tisíců lidí.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Barokní hřbitov ve Střílkách Příroda

Barokní hřbitov ve Střílkách

Neobyčejný hřbitov s mohutnou kaplí a bohatou sochařskou výzdobou, vybudovaný v letech 1730 až 1743, je pro svou originální koncepci považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění.

Kostnice Křtiny – unikátní kostnice obestřená tajemstvím Památky

Kostnice Křtiny – unikátní kostnice obestřená tajemstvím

Křtinská krypta se nachází pod kostelem Jména Panny Marie. Největší pozoruhodností křtinské kostnice se stal nález 12 lidských lebek, které jsou označeny černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a symbolu v podobě písmene T na čele.

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově Příroda

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně Památky

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Pochybujete o existenci nemrtvých? V záznamech žďárské i jihlavské kroniky najdeme záznam o podivuhodném protivampyrskému zásahu, který se odehrál v 19. století. I vy můžete nasát zvláštní atmosféru Dolního hřbitova, který byl postaven podle kabalistických symbolů.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla Památky

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích Památky

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích

Památník životické tragédie byl vybudován k uctění obětí nacistické likvidační akce, která proběhla 6. 8. 1944. Během této akce bylo jako odplata za partyzánskou akci a zabití 3 příslušníků gestapa zastřeleno 36 mužů ze Životic u Havířova a okolních obcí.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov Památky

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

V Ostrově se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Expozice života vězňů v uranovém lágru v Ostrově Kultura

Expozice života vězňů v uranovém lágru v Ostrově

Expozice pod Rudou věží smrti je první vlaštovkou plánovaného Muzea otrockých prací v Ostrově. Prostřednictvím dobových fotografií a svědectví pamětníků přibližuje fungování jednoho z nejhorších uranových lágrů v komunistickém Československu.

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně Památky

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

V bývalém terezínském krematoriu se nachází expozice „Úmrtnost a pohřbívání v terezínském ghettu“. Židovský terezínský hřbitov je v současnosti upraven jako pietní místo. Bohušovická kotlina se změnila v sad zapadající do okolní krajiny.

Strašidelný dům Prague Fear House Zážitky

Strašidelný dům Prague Fear House

Strašidelný dům s názvem Prague Fear House vám otevírá své brány do světa hororu a adrenalinu, a to přímo v centru Prahy, ve známé Vodičkově ulici.

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně Památky

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně prochází nutnou rekonstrukcí kvůli vlhkosti, otevřít by se měla v květnu 2024.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě Památky

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku Památky

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Nejmenší hřbitov v České republice Památky

Nejmenší hřbitov v České republice

Malebná vesnička Hluboké na Třebíčsku, ležící asi 8 kilometrů od Náměště nad Oslavou, se v roce 2007 zapsala do českých rekordů. Může za to místní hřbitůvek, který je nejmenším hřbitovem v České republice.

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích s unikátní kostnicí Památky

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích s unikátní kostnicí

Zajímavostí původně renesančního kostela v Letařovicích, který byl přestavěn v barokním slohu, je kostnice v rohu zdejšího hřbitova. Oltář v kostnici je složen z lidských kostí a lebek. Kostel je přístupný pouze při mších a poutích.

Zbytky pohraničních opevnění v okolí Strážného na Šumavě Příroda

Zbytky pohraničních opevnění v okolí Strážného na Šumavě

Pokud patříte mezi milovníky vojenské historie a většinu známých míst s touto tematikou jste již navštívili, máme zde pro vás tip na další výlet. V okolí Strážného na Šumavě se nacházejí zbytky pohraničních opevnění, která byla budována po druhé světové válce na hranicích tehdejšího Československa.

Funerální stezka Brnem Zážitky

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka je ojedinělou trasou, které nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Hrob Anežky Hrůzové u Polné Památky

Hrob Anežky Hrůzové u Polné

Pietní místo se nachází na místě nálezu těla Anežky Hrůzové v lese Březina, která zde byla v dubnu roku 1899 zavražděna. Z hrůzného činu byl obviněn žid Leopold Hilsner, kterému přitížila domněnka, že se jednalo o rituální vraždu. Celé kauze se pak začalo říkat Hilsneriáda.

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově Památky

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově

Kostnice v Mikulově je koncipovaná jako součást expozice historie kostela sv. Václava. Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží je nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.

Další aktuality

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Lodě na vltavské vodě 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Čokoládové jaro s vínem a pohádkou na Starých Hradech, Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
Zážitky