Úvod > Aktuality > 10 tipů na největší, nejkrásnější a nejkurióznější městské brány
Památky

10 tipů na největší, nejkrásnější a nejkurióznější městské brány

Poslechněte si audio verzi článku
Městskými branami většinou jen projdeme a víc si jich nevšímáme. Je to škoda, protože skrývají zajímavé příběhy i další překvapení. V jejich interiérech najdeme muzea a galerie, někde můžeme vyšplhat na vyhlídkové ochozy, jiné zase známe z filmů, pohádek nebo písniček. Pojďte s Kudy z nudy objevovat slavné městské brány!
Jedna z nejznámějších městských bran je ta, která už neexistuje: Putimská brána byla jednou ze tří bran, kterou se už ve středověku vcházelo do města Písku. Jméno dostala podle obce Putim, ke které z Písku mířila obchodní cesta zvaná Zlatá stezka. Brána stála mezi dnešními domy U koulí a U zlaté koule na křižovatce ulic Fráni Šrámka a Bakaláře, tyčila se nad ní vysoká hranolová věž a před ní stála polokruhovitá bašta. Dochovaly se domy, bašta i dvě panenky, které znáte z lidové písničky Když jsem já šel tou Putimskou branou, ale brána samotná už nestojí. Když v 19. století písečtí měšťané zjistili, že věž je poničená víc, než se zdálo, místo drahých oprav ji raději nechali zbourat. Brána je ale dodnes zanesená v mapách, najdete ji i na Kudy z nudy a díky písničce se dodnes vyhřívá na píseckém výsluní.

Bran, které se proměnily v muzea a galerie, také máme v Česku celou řadu. Příkladem jsou třeba Bechyňská bránaTáboře, Městská brána ve Staré Boleslavi anebo Dolní či Jihlavská bránaPelhřimově, domov slavného Muzea rekordů a kuriozit. Galerii najdete také v Dolní bráněPrachaticích. Říká se jí také Písecká, je součástí středověkého opevnění města a vchází se jí do historického centra z Malého náměstí. Na malbě v jejím průčelí z 16. století dodnes rozeznáte heraldické pětilisté růže v nikách atiky a obraz rožmberského jezdce. Ostatně latinský nápis nad průchodem jasně v překladu říká, že sláva Rožmberků poroste i po smrti a tato ozdoba potrvá na věky.

Leckde se z několika bran dochovala jediná. Platí to třeba pro Český Krumlov a Budějovickou bránu anebo Nežáreckou bránuJindřichově Hradci. Symbolem Jičína se stala Valdická brána, pod kterou měl svou ševcovnu slavný loupežník Rumcajs. Brány Matky BožíJihlavě jsme si všimli v seriálu #světovéČesko: podobá se totiž Torre de Belém v portugalském Lisabonu.

Poslední pozvánka míří do Strážnice. Zaniklou bránou jsme začali a zaniklými branami skončíme. Z Veselské a Skalické brány sice zbyly jen mohutné polokruhové boční bašty, ale mezi nimi vede průjezd do historického centra. Dodnes tak budete mít dojem, že vjíždíte do bran prastaré pevnosti.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety za krásou starých městských bran do stínu i na výsluní!

Kam se vydat na výlet do opevněných měst?
Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána je hlavním symbolem města Jičína a jeho hlavní dominantou, kterou každý turista a návštěvník nemůže při svém příjezdu přehlédnout. Vysoká a mohutná kamenná brána stojí v centru města a odděluje od sebe průjezdem Valdštejnovo a Žižkovo náměstí. Ze shora věže je nádherný výhled.

Budějovická brána v Českém Krumlově

Budějovická brána v Českém Krumlově

Budějovická brána je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti. Byla vybudována z popudu Petra Voka z Rožmberka stavitelem Dominikem Comettou v letech 1598 až 1602 a chránila Latrán ze severu.

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Opevnění města Strážnice bylo vybudováno v době tureckého nebezpečí v 16. století, kdy byl hlavním vojenským velitelem Moravy jmenován Jan III. ze Žerotína. Ve Strážnici tak vznikly Veselská a Strážnická brána.

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Městská brána ve Staré Boleslavi

Městská brána ve Staré Boleslavi

Městská brána, jedna z dvou bran opevnění Staré Boleslavi, které nechal zbudovat římský císař a český král Karel IV., se v centru města dodnes dochovala.

Prašná brána v Praze

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře.V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.

Putimská brána v Písku

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky