Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zemanova kavárna v Brně - replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna v Brně - replika funkcionalistické stavby

Gurmánská turistika
Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.
V roce 1925 byl architekt Bohuslav Fuchs pověřen návrhem stavby kavárny na místě původního Schopp café Pavillon v parku na Kolišti. Následující rok byla Zemanova kavárna postavena a uvedena do provozu. Vzniklo tak funkcionalistické dílo patřící mezi první v Brně i v meziválečném Československo. Výstavba nového Janáčkova divadla v roce 1965 byla důvodem pro zbourání kavárny.

V roce 1991 byla poprvé vyslovena myšlenka znovu postavit tuto architektonicky významnou zmizelou stavbu. O rok později byla veřejným výběrovým řízením vybrána firma Šperlík, aby repliku kavárny na městských pozemcích realizovala. Pro veřejnost byla kavárna uvedena do provozu v dubnu 1995

Bílá architektura kavárny s výraznými červenými okny kontrastuje se zelení parku. Okna prosklené stěny sálu je možno spustit a propojit prostor sálu s letní terasou. Železobetonový skelet jasně vymezuje racionální nosný systém převýšeného hlavního sálu. Interiér stavby se v maximální míře snaží respektovat dobové prvky stavby. Bílé omítky jsou doplněny replikami mosazných světel. Dřevěný dubový atypický nábytek a židle Thonet navozují atmosféru 20. let tohoto století.

Hlavní sál kavárny je na úrovni terénu v přízemí objektu. Je přístupný jak hlavním vchodem, tak v létě přes terasy. Kromě posezení u kulatých stolků je možno využít jídelní salonek a bar. Celkem je v hlavním sále 80 míst a v jídelním salonku 14 míst.

Letecký klub je umístěn v podzemním podlaží. Intimní prostory klubu jsou mimo vyhrazené hodiny volně přístupné pro veřejnost. Zařízení klubu tvoří sedací boxy, sezení u stolů a bar. Celkem je zde k dispozici 36 míst.

Letní terasy volně navazují na hlavní sál kavárny. Zahradní terasa nacházející se přímo v parku je doplněna hudebním pavilonem pro letní koncerty. Celkem je na terasách k dispozici od 60 - 150 míst. 
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 5. 2016
11.2.
16.6.
Angličtina pro školáky s Hocusem a Lotuskou

Angličtina pro školáky s Hocusem a Lotuskou

Brno-střed, Jižní Morava
16.5.
30.5.
Putovní výstava 10. inspirací Karla IV. Brno

Putovní výstava 10. inspirací Karla IV. Brno

Brno, Jižní Morava
9.2.
28.6.
Kurz šití pro úplné začátečníky

Kurz šití pro úplné začátečníky

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí