Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Smečno
Památky

Zámek Smečno

Zámek byl původně gotickou tvrzí z roku 1460. V 16. století byl přestavěn na renesanční arkádový zámek s gotickou věží. Do roku 1798 patřil rodu Martiniců. V polovině 18. století byl znovu upraven, ale zachoval si původní vzhled. V zámecké zahradě se nachází salla terrena z roku 1730.
První písemná zmínka o tvrzi, která stávala na místě dnešního zámku, pochází z roku 1252, kdy je zde připomínán vladyka Boleslav ze Smečna. Roku 1418 kupuje Smečno s tvrzí Markvart z Martinic. S rodem Martiniců je pak osud Smečna spojen po dalších pět století. Roku 1460 přestavěl Bořita původní tvrz na pozdně gotickou, s nádvořím a věžemi. Jak panství Martiniců rostlo, rostl i význam Smečna, které bylo roku 1510 povýšeno na městečko a roku 1515 na město. Vzestup Martiniců dovršil Hynek Bořita, který se roku 1522 stal nejvyšším zemským sudím. Koncem 16. století již stará tvrz nevyhovovala nárokům a významu Martiniců a tak se tehdejší majitel Jiří rozhodl k radikálnímu kroku – nechal (až na věže) starou budovu strhnout a na jejím místě vystavěl renesanční zámek.
 
Po Jiřím zde vládl jeho synovec Jaroslav Bořita, který provedl jen menší úpravy interiéru. Do českých dějin se zapsal především jako nechtěný aktér defenestrace, kdy byl pražskými stavy vyhozen spolu s Vilémem Slavatou a písařem Fabrickém z oken Pražského hradu. Potom se Jaroslav se uchýlil do emigrace v Pasově a po bitvě na Bílé hoře se vrátil na Smečno. Roku 1623 se stal dvorským maršálkem o rok později nejvyšším sudím, 1625 nejvyšším komorníkem, 1628 nejvyšším hofmistrem a 1638 nejvyšším purkrabím. Roku 1621 povýšil Ferdinand II. rod Martiniců do hraběcího stavu a roku 1622 jim polepšil rodový erb.
 
Posledním Martinicem se stal František Karel, který měl za manželku Marii Josefu ze Šternberka. Bohužel František Karel nezanechal žádného mužského dědice a tak tento bohatý a slavný rod roku 1789 vymírá po meči. Martinicové na Smečně pokračovali alespoň v nepřímé linii, když si dědička martinického majetku hraběnka Marie Anna bere roku 1791 Karla Josefa z Clamu a z Höchenberka, jenž se souhlasem císaře připojil znak a jméno Martiniců ke svému rodovému.
 
Po 28. říjnu 1918 došlo v založené ČSR ke zrušení šlechtictví a konfiskacím některých majetků. Zámek Smečno patřil v té době u nás k nejhezčím a zachovalým. Česká vláda uvažovala o jeho koupi a adaptaci na letní sídlo prezidenta republiky, nakonec vybrala zámek Lány. Smečenské panství a zámek od roku. 1920 spravovali dva velkostatkáři. Správce Jaromír Filip (bankéř z Brna) brzy zkrachoval a Čs. stát v r. 1926 prodal polovinu majetku. Zámek získal spolek Vincentinum Praha-Břevnov a řádové sestry se zde staraly o postižené a nevyléčitelně nemocné děti. V září 1950 byli do zámku nastěhováni horničtí učni, kteří zde žili do prosince 1952. Po nich sloužil zámek vojákům 57. technického praporu tábora nucených prací, kteří pracovali v okolních šachtách do roku 1955. V březnu 1955 se do zámku vrátila ze Šternberka Charita a sestry Boromejky i s bývalými chovanci. V roce 1960 byl ústav přímo řízen Státním úřadem sociálního zabezpečení při ONV Slaný. Od roku 2007 se zdejší Domov důchodců a Ústav sociální péče přejmenoval na příjemněji znějící Domov pod lipami Smečno.

Provozovatel

Domov Pod Lipami Smečno

Smečno 1
273 05 Smečno
Tel.:
+420 312 547 832
Email:
sala@dpodlipami.cz
WWW:
www.dpodlipami.cz
GPS:
50,188676 14,036651
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi

V údolí pod ranně středověkým hradištěm v Libušíně u Kladna se koná již 31. ročník největšího středověkého festivalu svého druhu v Evropě. Více než 1000 účinkujících i ČR i zahraničí postaví středověký tábor a střetne se ve strhující bitvě, u které nemůžete chybět.
Libušín, Středočeský kraj

Jarní vábení

Máte rádi netradiční zážitky v přírodě? Přijeďte do Obůrky Podháj, kde jste všem zvířatům na dosah a spojte komentovanou prohlídku s tvořením a opékáním buřtů.
Třebichovice, Středočeský kraj

Výstava bonsají v Hornickém skanzenu Mayrau

Výstava bonsají BK Nové Strašecí o víkendu 18. – 19. května v Hornickém skanzenu Mayrau bude zajímavým spojením bonsají a industriálního prostoru. Akce probíhá v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií.
Vinařice, Středočeský kraj

Kačický lesní běh

Kačický lesní běh je přespolní běh v lese Obora a jeho okolí. Akce je určena pro všechny věkové kategorie od 100 m do 900 m pro kategorie mládeže. Pro kategorie dospělých a veteránů je délka tratě 6 km. První tři v každé kategorii obdrží věcné odměny.
Kačice, Středočeský kraj

Divadelní představení Kóta 75

Jakou cenu má lidský život? A stojí za to za něj bojovat, i když zrovna bolí ho žít? Nadpozemské drama, v němž Vám andělé budou průvodci krajinou srdeční, kde se odehrává bitva o kótu nejcennější. Přijďte do divadla mezi šrapnely, hvězdy, klauny, ale i ty, kteří se vám možná nápadně podobají...
Tuchlovice, Středočeský kraj

Čtvrtky s živou hudbou

Počasí se vylepšuje a tak se můžete začít těšit na oblíbené čtvrtky s živou hudbou. Termín prozatím orientační.
Tuchlovice, Středočeský kraj

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.
Slaný, Středočeský kraj

Zažijte Kladno

Zažijete Kladno z jiné perspektivy – jako krásné místo setkávání nejen místních obyvatel.
Kladno, Středočeský kraj

Renesanční varhany ve Smečně – nejstarší funkční varhany v Česku

Varhany v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně jsou považovány za jedny z nejstarších v Čechách. Skříň varhan pochází pravděpodobně z roku 1587.
Smečno, Středočeský kraj

Kostel Nejsvětější Trojice ve Smečně

Původně gotický chrám je ze 3. čtvrtiny 14. stol (jeho presbytář je sakristií dnešního kostela). Současná podoba je renesančně-gotická z roku 1587. Nejhodnotnější je oltář od Ignáce Platzera a varhany jsou nejstarší dochované varhany v českých zemích.
Smečno, Středočeský kraj

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen ve Smečně zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z – jeden z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně.
Smečno, Středočeský kraj

Přírodní památka Třebichovická olšinka

Podmáčená louka a bažinatá olšina nedaleko Kladna zjara bohatě rozkvétá ohroženou bledulí jarní. Ve vlhčích částech se hojně vyskytuje nachově kvetoucí prstnatec májový, v sušších pak chráněná kapradina hadilka obecná.
Třebichovice, Středočeský kraj

Hradiště Libušín – nejvýznamnější přemyslovské hradiště v Čechách

Hradiště Libušín, ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Kladna, je kombinací historie, přírody i ukázky negativního vlivu člověka na krajinu a snah o nápravu.
Libušín, Středočeský kraj

Naučná stezka Vinařická hora u Kladna

Naučná stezka seznamuje s přírodní památkou Vinařická hora, bývalou sopkou na okraji obce Vinařice u Kladna. Informuje o geologické stavbě Vinařické hory, přírodních poměrech a zdejší zajímavé flóře a fauně.
Vinařice, Středočeský kraj

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.
Kladno, Středočeský kraj

Obůrka Podháj

Obůrka Podháj, tak se jmenuje malý nový zoopark ve středočeských Třebichovicích v okresu Kladno.
Třebichovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Agra Řisuty

AGRA Řisuty se zabývá rostlinnou a živočišnou zemědělskou výrobou na Slánsku a Rakovnicku ve Středních Čechách, kde obhospodařuje cca 2650 ha zemědělské půdy.
Ledce, Středočeský kraj

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.
Slaný, Středočeský kraj

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Podnik 2AD v Kačicích na Kladensku je schopný vyrobit až 100 druhů této studené pochoutky. Před populárním podnikem se často stojí fronty. Druhy zmrzlin jsou zde opravdu různorodé, například angreštová, arašídová, kaštanová, jablečný koláč, punčová, zázvorová, maková, rebarborová…
Kačice, Středočeský kraj

Restaurace a penzion Racek v Srbech

Restaurace Racek u Turyňského rybníku v obci Srby je velmi častým cílem cyklistů. Nad restaurací je možné se ubytovat v penzionu.
Tuchlovice, Středočeský kraj

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.
Slaný, Středočeský kraj

Pivnice Továrna Slaný

Stylová pivovarská pivnice směděnými varnami a grilbarem potěší zejména milovníky piva a specialit k nim šitým na míru.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Továrna Slaný

Prostory restaurace se nacházejí v dispozičně členitém přízemí rohové secesní budovy z roku 1908. Tu postavil tehdejší podnikatel Stein a sloužila k účelům výroby textilního průmyslu.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Kuklík – Sport

Český pivní lokál na Kladně to je Restaurace Kuklík – Sport.
Kladno, Středočeský kraj