Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Památky
Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajímavou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla roku 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím. Vstup je ze staré radnice v Táboře.

Galerie výtvarného umění, otevřená roku 1992, představuje v pěti sálech umělecká díla zpracovávající husitské náměty od významných osobností českého výtvarného umění a regionální tvorby 17. a 20. století, mimo jiné V. Hollara, J. V. Myslbeka, M. Alše, Fr. Bílka, K. Valtra a dalších. Součástí prohlídky je radniční gotický sál, který je třetí největší svého druhu v ČR. Raritou radniční budovy je orloj na její věži. Má 24 hodinový ciferník s jedinou hodinovou ručičkou.

Kromě budovy radnice muzeum spravuje expozice v dalších objektech. Výhled na město Tábor nabízí věž Kotnov. Ta je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532 a na jeho zbytcích byl v letech 1612 - 1613 vybudován pivovar. K hradní věži přiléhá jediná dosud stojící městská brána, zvaná Bechyňská. Zde si návštěvník může prohlédnout stálou expozici muzea Život a práce středověké společnosti. Experimentální archeologická expozice se vztahuje k období konce středověku (13. – 16. stol.) a představuje život sociálního prostředí vesnice, města, šlechty a církve. Prostorové výjevy ze života využívají současně archeologické nálezy a jejich rekonstrukce spolu s obrazovými panely. Grafický kabinet muzea umístěný ve třetím patře slouží ke krátkodobým výstavám.

Pracoviště táborského muzea sídlí v augustiniánském klášteře, kostele Narození Panny Marie z let 1642 – 1666.

Husitské muzeum v Táboře
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2015 – za publikaci „Jan Hus 1415/2015“
2010 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za stálou expozici „Husité – Události, osoby, příběhy“

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 4. 2018
18.3.
10.6.
Výstava Svobodní zednáři a Tábor

Výstava Svobodní zednáři a Tábor

Tábor, Jižní Čechy
21.3.
11.5.
Retrospektiva Václava Johanuse

Retrospektiva Václava Johanuse

Tábor, Jižní Čechy
7.4.
2.6.
Zážitkové víkendy na Housově mlýně

Zážitkové víkendy na Housově mlýně

Tábor, Jižní Čechy
7.4.
1.1.
Filmová zbrojnice v Táboře

Filmová zbrojnice v Táboře

Tábor, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí