Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Zážitky
Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.
Moravské Benátky“, „perla Vysočiny“, „jezerní růže“, „kamenná báseň“, všechny tyto příměry právem patří Telči – šestitisícovému městu ležícímu na pomezí Čech a Moravy, městu, které si vás zcela určitě podmaní svou krásou. Nejlépe ji poznáte na tematických okruzích městem i okolím.
 

Procházky městem

 

Vycházková trasa Město a historie:

Vycházková trasa historickým středem města, přibližná délka 2 kilometry. Trasa vás provede okolo věže sv. Ducha, k zámku, na náměstí Zachariáše z Hradce a podél krásných měšťanských domů, kašny i mariánského sloupu.
 

Vycházková trasa Město a voda:

Vycházková trasa okolo městských rybníkůŠtěpnického, Ulického a Staroměstského, přibližná délka výletu je 4 km. Na trase se dozvíte o městě Telči a jeho historii spjaté s vodou, zajímavosti o mlýně Na Romantice, o zdejším rybníkářství, kudy do se do Telče přivádí voda a další informace o životě ve vodě a kolem vody.
 

Vycházková trasa S Bílou paní po Telči a okolí:

Trasa určená především dětem seznamuje s pověstmi opředenými místy v Telči a okolí. Pro děti předškolního a mladšího školního věku jsou vydány omalovánky "Poznej a vymaluj telčské památky", pexeso (Památky a pověsti), leták s pověstmi sesoutěžní otázkou, pastelky.
 

Se Zachariášem z Hradce a Kateřinou z Valdštejna:

Procházka historickým centrem města se zvláštním zaměřením především na renesanční památky. Trasa se zastavuje u sgrafit na budově radnice, upozorňuje na štítky a atiky domů, poukazuje na nejkrásnější měšťanské domy, jejich historii a malebná podloubí. Zastavuje se u kašny, kostela sv. Ducha, jezuitské koleje, kostela sv. Jakuba i u zámku. Projekt je zaměřen na jedinečné představení města prostřednictvím historických osob, které jsou spojeny s jeho renesanční podobou.
 

Vítejte ve Starém Městě:

Procházka Starým městem začíná pod Horní bránou v ulici Na Dlážkách. Cesta lemovaná devíti sochami vede k staroměstském náměstíčku před portálem hřbitova, kde je umístěno sousoší Zvěstování s archandělem Gabrielem a Pannou Marií a sloup z roku 1673 s Immakulatou se svatozáří. Dále se pokračuje k božím mukám, ke kostelu Matky Boží, ke kapli sv. Rocha, k bývalému špitálu, parnímu mlýnu, židovskému hřbitovu a lesoparku Oslednice s rozhlednou.
 

Procházka na Staré Město:

Procházka vychází z náměstí Zachariáše z Hradce směrem na hráz Ulického rybníka. Za brankou hřbitova se ukrývá Kostel Matky Boží, jedna z nejstarších památek města. Na věži kostela je nejstarší telčský zvon, ulitý roku 1515 Janem z Mezříče. Na hřbitově v okolí kostela najdete četné staré náhrobní kameny už z 16. století. Ke hřbitovu přiléhá na jižní straně budova špitálu s dominující barokní špitální kaplí Ježíška s vížkou. V dolních Oslednicích cesta vede kolem rybníka. Zpět do Telče se vrátíte do ulice Maškova. V ohbí Svatoanenské ulice odbočíte vpravo ulicí Na Parkaně a dostanete se k městskému příkopu a okolo bývalé židovské synagogy se vrátíte na telčské náměstí.
 

Naučná stezka Lipky:

Naučná stezka v Lipkách je vstupní branou do jedné z nejcennějších částí přírody v okolí Telče. Tradice využívání této části města k aktivnímu odpočinku je překvapivě dlouhá. Začíná zálibami šlechty v lovu, střelbě a jízdě na koni, ke kterým se v období rekatolizace přidaly křesťanské poutě ke kapli sv. Karla Boromejského, kam vedla kolem rybníků Nadymáku a Roštejna křížová cesta. U cesty poblíž kaple najdete zbytky střelnice, z níž se zachovala kamenná stéla s otvory k upevňování střeleckých terčů.
 

Procházka kolem Štěpnického rybníka:

Na další kratší vycházku se vydáte z náměstí tentokrát Dolní bránou v blízkosti zámku. Hned za bránou sejdete pod zahrádkami podle Štěpnického rybníka (po jeho hladině se můžete projet na loďkách). Zahrádky tu vznikly po zrušení hradeb (1842), k nimž dosahovala voda rybníka. Hradby stávaly v místě dnešních teras v zahrádkách, či na konci dvorních zástaveb, v jejichž zdech je možno prvky hradeb ještě místy objevit. Se souhlasem vrchnosti si sousedé navozili zem a zúžili tak rybník o dobrých 10 i více metrů. Cesta vás vede pod hřbitov u sv. Anny a dále k citlivě umístěnému sídlišti "U Štěpnického rybníka".
 

Procházka ke kapli sv. Karla:

Procházka ke kapli sv. Karla nás vyvede mimo oblast města. Výchozím místem je zámecký park, do něhož se dostanete z Kyptova náměstí pod farním kostelem, nebo vraty vlevo za Dolní bránou. Projdete okolo zámeckého skleníku, vzrostlou lipovou alejí, myslivny a kolem Hadího jezírka přijdete ke kapli sv. Karla Boromejského. Ta stojí nad vlčí jámou, do které v roce 1662 spadl při lovu syn Františky Slavatové Jan Karel Jáchym. Na paměť jeho zachránění dala hraběnka roku 1663 postavit kapli.
 

Městský turistický okruh:

Turistická trasa měří cca 12 km a začíná na náměstí Zachariáše z Hradce. Dále vede Malou bránou na Lipky, dále k Hadímu jezírku a barokní kapli Karla Boromejského. Pak pokračuje k hrázi Ulického rybníka a ke kostelu Matky Boží i k židovskému hřbitovu. Vystoupat pak můžete na rozhlednu na Oslednicích a vrátit se do města ulicí Maškovou.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 5. 2017
16.5.
18.6.
Modely hudebních nástrojů

Modely hudebních nástrojů

Jihlava, Vysočina
1.4.
31.10.
Dráteníkův rok

Dráteníkův rok

Telč, Vysočina
1.4.
31.10.
Pyšná princezna na zámku Telč

Pyšná princezna na zámku Telč

Telč, Vysočina
S kolem kolem Telče

S kolem kolem Telče

Telč, Vysočina
Rozhledna Oslednice

Rozhledna Oslednice

Telč, Vysočina
Prázdniny na venkově

Prázdniny na venkově

Telč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí