Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Příroda
Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.
Návštěvnické centrum Kvilda na Šumavě vybudovalo na naučné stezce, která se věnuje hlavně jelenům, přírodní výběh pro rysy. Obývá ho samec David, kterého jako čtyřměsíční kotě srazilo auto a po léčbě zůstal ve Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci.
 
Rys měl těžká zranění zadních končetin, které veterináři spravovaly pomocí šroubů, drátů a kovových prvků. Pak musel David prodělat další operace, při kterých mu šrouby byly vyndány, i když už ne všechny. Celá léčba trvala přibližně čtyři měsíce a navíc, v době kdy byl přijat do stanice, byl malým nesamostatným kotětem, v tu chvíli zcela odkázaným na lidskou péči. Musel být krmen a bohužel si zvykl na lidi, takže jeho vypuštění zpět do přírody by pro něj bylo velkým rizikem. Pravděpodobně by nakonec uhynul. V areálu Návštěvnického centra Kvilda pro něj správci zbudovali půlhektarový areál, kde jej mohou pozorovat návštěvníci z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny. Rys zde však nežije osamělým životem - od srpna 2016 se do výběhu přestěhovala rysí samička z Německa.
 
Rysí výběh je součástí naučného okruhu nedaleko Kvildy, který seznamuje se životem jelena evropského. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2018
24.2.
25.2.
Šumavský skimaraton

Šumavský skimaraton

Kvilda, Šumava
16.6.
16.6.
Ať žijí strašidla

Ať žijí strašidla

Kašperské Hory, Šumava
3.2.
17.3.
Jarní prázdniny na hradě Kašperk

Jarní prázdniny na hradě Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
20.5.
20.5.
Farářova tajná komnata

Farářova tajná komnata

Malenice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí