Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Příroda
Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.
Krátká naučná stezka prochází západní částí rozsáhlého komplexu Klánovického lesa, která je chráněna jako přírodní rezervace a je součástí přírodního parku Klánovice–Čihadla a evropsky významné lokality Natura 2000 "Blatov a Xaverovský háj". Stezka vede kolem samoty Nové Dvory a místy, kde se rozkládala zaniklá ves Slavětice.

Stezka nemá žádnou pevně určenou trasu, je možné si ji projít jako okruh nebo v rámci delšího výletu Klánovickým lesem. Vede po kvalitních lesních cestách, je krátká, nenáročná, zcela bez převýšení. Od výchozího místa k Novým Dvorům vede po zelené turistické značce, poté se můžeme neznačenou cestou vrátit k výchozímu místu.

Východní část přírodního parku tvoří rozlehlý komplex Klánovických lesů (pokračující i mimo hranice Prahy a přírodního parku) s relikty několika zaniklých středověkých vesnic a na něj navazující Xaverovský háj, osou východní části je Rokytka s řadou rybníků (Počernický, Kyjský), na severu rezervace zahrnuje Svépravické rybníky. Kromě lesních porostů se zde nalézá řada velmi cenných mokřadních lokalit.

Modrá turistická značka spojuje Klánovické lesy s Xaverovským hájem a nádražím Praha - Běchovice, od ní se odpojující žlutá nás pak dovede do Dolních Počernic, které jsou též vděčným místem k návštěvě. V západní části přírodního parku, kam již žádné turistické značky nevedou, stojí za pozornost především lokalita V pískovně (s přilehlým rybníkem Martiňák) a románský kostel sv. Bartoloměje v Kyjích.

Ideálním dopravním prostředkem pro návštěvu tohoto přírodního parku je vlak na trati Praha - Kolín, který staví v Kyjích, Dolních Počernicích, Běchovicích a Klánovicích. Použít lze samozřejmě i některý z mnoha autobusů MHD a dostupný je poměrně dobře dokonce i od metra Černý Most.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 6. 2018
2.6.
30.9.
Pošumavský rychlík

Pošumavský rychlík

Volary, Šumava
2.6.
30.9.
Podtrosecký rychlík

Podtrosecký rychlík

Praha 9, Praha
1.6.
30.6.
Krása Kéraly na Černém Mostě

Krása Kéraly na Černém Mostě

Praha 14, Praha
20.4.
18.9.
Golf Masters 2018

Golf Masters 2018

Dříteč, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Šestajovice, Střední Čechy
Relaxace a sportování v kempu Pecka

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Pecka, Krkonoše a Podkrkonoší
Přehrada Seč u Chrudimi

Přehrada Seč u Chrudimi

Seč, Východní Čechy
Penzion Český statek

Penzion Český statek

Praha 9, Praha