Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Přírodní park Botič - Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič - Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Příroda
Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.
Přírodní park Botič tvoří údolí přírodně meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka v okolí Benic, Pitkovic, Křeslic a Újezdu u Průhonic spolu s komplexem Milíčovského lesa a rybníků. Na park navazuje níže po proudu Botiče další přírodní park Hostivař-Záběhlice. V přírodním parku Botič se vyskytují chráněné druhy ptactva (např. ledňáček říční a sýček obecný), motýlů (otakárek feniklový, ovocný) a společenství vodních živočichů (pstruh obecný potoční, kuňka obecná, ropucha zelená i obecná). Pitkovická stráň je známá v jarním období květy konikleců. Turisticky nejpřitažlivěvší je oblast Milíčovských rybníků, kde je zřízena řada altánků, odpočivadel a několik lesních hřišť.

Údolím Botiče prochází v celé jeho délce (cca 11 km) červená turistická cesta, napříč pak vede zelená turistická značka z Milíčovského lesa na Dobrou Vodu a údolím Pitkovického potoka do Uhříněvsi. Územím vede také  naučná stezka Povodím Botiče, která spojuje městské části Hostivař, Petrovice a Pitkovice na jihovýchodním okraji Prahy. Stezka vede také okolo Hostivařské přehrady a navštěvuje hradiště Šance na ostrohu Kozinec nad přehradou. Na každém panelu je plánek stezky s vyznačením aktuální zastávky. Dříve vedla až k Milíčovským rybníkům, poté byla ale zkrácena a končí v Pitkovicích. Celá trasa měří okolo 5,5 km.

Oblast je dobře dostupná autobusy MHD (zastávka Milíčov, konečná metra C - Háje). Do Pitkovic se lze dostat vlakem (nádraží Praha - Uhříněves). Cyklistické projížďky či pěší procházky přírodním parkem lze vhodně spojit s návštěvou známého parku či Dendrologické zahrady v Průhonicích, které na něj takřka navazují.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 7. 2019
10.5.
28.7.
Tři generace rodiny Reynkových

Tři generace rodiny Reynkových

Praha 11, Praha
30.3.
30.11.
Farmářské trhy na Kubáni

Farmářské trhy na Kubáni

Praha 10, Praha
20.3.
18.12.
Farmářské trhy na Pankráci

Farmářské trhy na Pankráci

Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí