Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Památky
Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, se nachází dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Stavba je celá ze dřeva a patří mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu.

Na jihovýchodním svahu vrchu Petřína by běžný návštěvník či obyvatel Prahy pravoslavný kostel nečekal. Jeho celý název zní Karpatský chrám svatého archanděla Michaela a do Kinského zahrady byl převezen z vesničky Medvedovce u Mukačeva. Na Podkarpatské Rusi lidé kostel do poslední třísky rozebrali, každý díl očíslovali a čtyři plně naložené železniční vagony ho přivezly do Prahy jako dar Rusínů hlavnímu městu.

Tento celodřevěný pravoslavný chrám byl postaven v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině a to ve druhé polovině sedmnáctého století. Roubený objekt se šindelovými střechami je více než čtrnáct metrů dlouhý a asi osm metrů široký. Hlavní a nevyšší kostelní věž stojí nad prostorem vyhrazeným pro ženy, a proto se mu lidově říká "babinec". Věž je vysoká přes sedmnáct metrů. Všechny tři věže jsou polychromovány třemi barvami, bílou, zelenou a červenou, jako symboly pro víru, naději a lásku.

Kostel se stěhoval ve své historii hned několikrát - původně byl kostel totiž postaven v polovině 16. století ve vesnici Velké Loučky západně od Mukačeva. Jenže v roce 1793 potřebovali v Loučkách peníze, a proto kostel prodali bohatší obci Medvedovce.

Od roku 2008 tento dřevěný chrámek využívá Pravoslavná církev v Českých zemích a na Slovensku, která zde každou neděli a pondělí pořádá svaté liturgie. Pokud se dohodnete s duchovním správcem petřínského kostela Andrejem Joanem Danciu (777 329 275), může si domluvit prohlídku.

Kostel najdete nejlépe při cestě z Újezda nebo od Švandova divadla, kde staví tramvaje 9 nebo 12 a pak je nutno vyjít ke kostelu svatého Michala zahradou Kinských. Sejít lze i od kolejí Strahov.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí