Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Památky
Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Nově založené město Karla IV.

Nové Město založil český král Karel IV. na břehu Vltavy mezi Vyšehradem a Starým Městem a 28. března 1348 slavnostně položil základní kámen ke stavbě jeho hradeb. Velkoryse navržený urbanistický plán již tehdy zahrnoval dnešní Karlovo náměstí, Václavské náměstí, Senovážné náměstí a náměstí Republiky, hlavní třídy i několik kostelů. Během prvních čtyř let bylo postaveno přibližně 600 domů, ovšem plně zastavěno bylo Nové Město až v 19. století. Jako poslední přišly na řadu rozsáhlé pozemky mezi Karlovým náměstím a Karlovem, dnes čtvrť nemocnic a vysokých škol.
 

Rozkrájené město 

O Nové Město se dělí několik pražských obvodů: část patří Praze 1, Muzeum hlavního města Prahy leží na území Prahy 8, zbytek s Podskalím, Emauzským klášterem i Karlovo náměstí s Novoměstskou radnicí spadají do městské části Praha 2. Spousty zajímavostí objevíte v rozsáhlém areálu nemocnic a institucí: například v ulici Ke Karlovu stojí letohrádek zvaný Amerika, nyní Muzeum Antonína Dvořáka, pozornost přitahuje i areál Zemské porodnice U Apolináře, postavený v anglickém novogotickém slohu podle projektu architekta Josefa Hlávky, a kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.
 

Starší než historické jádro Prahy?

Na území Nového Města najdete také Tančící dům a Národní divadlo, jeho hranice rovněž těsně obchází historickou budovu Národního muzea na Václavském náměstí. K procházkám lákají nábřeží Vltavy, Slovanský ostrov i univerzitní botanická zahrada. K toulkám za tajemstvím láká Petrská čtvrť, spleť uliček kolem kostelů sv. Petra a sv. Klimenta mezi Vltavou a ulicí Na Poříčí. Samostatná osada tu stávala nejenom dávno před vznikem Nového Města, ale dokonce i dříve,
než vzniklo Staré Město.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 9. 2018
13.9.
5.10.
Most přes umění

Most přes umění

Praha 1, Praha
30.8.
28.10.
Slibuji věrnost republice

Slibuji věrnost republice

Praha 1, Praha
28.8.
4.12.
Novofest 2018

Novofest 2018

Praha 2, Praha
5.9.
29.9.
Direkt

Direkt

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí